Stary dom – czy warto remontować
16 września, 2021Żyjemy w czasach, w których często kiedy coś się zepsuje, taniej jest to wyrzucić i kupić nowe niż naprawiać. Czy jednak ta sama zasada dotyczy nieruchomości? Na pewno nie. Przedstawiają one zupełnie inną skalę wartości. Dziś zatem zastanowimy się czy warto remontować stary dom, czy może taniej jest zlecić jego wyburzenie i odzyskać działkę, na której postawimy nowy dom?
Cena remontu domu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak duży ma to być remont, jaką wielkość ma dom i w jakiej technologii został wykonany. Bardzo często zdarza się tak, że koszt remontu generalnego jest niewspółmierny do korzyści, które można później uzyskać. Zły stan techniczny budynku, począwszy od fundamentów aż po dach oznacza, że na remont możemy wydać tyle samo pieniędzy co na wybudowanie nowego domu. Dodatkowo doliczyć trzeba koszty rozbiórki, usunięcia starych materiałów. W tym przypadku pomocą może się okazać doświadczenie firm remontowo budowlanych, którym tę pracę zamierzamy zlecić. One same nam podpowiedzą co będzie korzystniejszym rozwiązaniem finansowym i czasowym.
Co w remoncie jest najdroższe?
Oczywiście robocizna firm i materiały budowlane. Te ostatnie w roku 2021 systematycznie drożeją. Na szczycie tej listy znajduje się drewno, stal i styropian. Również ceny pustaków ceramicznych są coraz to wyższe. Co zatem nam pozostaje? Generalny remont starego domu może być opłacalny, jeśli cześć prac wykonamy samodzielnie i zaoszczędzimy w ten sposób na kosztach robocizny. Aby jednak tak się stało, musimy znać się na tej pracy i mieć czas na jej wykonanie. Kolejną przeszkodą na drodze do remontu starego domu może być brak firm, które chętnie się tego zadania podejmą. Nie każdy wykonawca chce pracować przy starym budownictwie, które może być pełne nieprzewidzianych niespodzianek i problemów. Również z tego powodu nie zawsze udaje się precyzyjnie określić koszt remontu starego domu, ponieważ w jego trakcie mogą pojawiać się nowe rzeczy, zwiększając budżet na remont. Także właściciele nie zawsze zdają sobie z tego sprawy i nie chcą akceptować nowych wydatków. Wykonawcy w trosce o własne interesy, często wolą nie podejmować takich zleceń, pozostając przy wykończeniach mieszkań i domów w stanie deweloperskim.
Za co sfinansować remont starego domu
Jeżeli mamy nieograniczone fundusze lub ich wystarczającą ilość na wykonanie remontu starego domu, warto się tego zlecenia podjąć. Co jednak w przypadku, jeśli jego zakres nas zaskoczy i znacznie przekroczymy budżet? Wówczas do zakończenia remontu nie pozostaje nam nic innego, jak pożyczka gotówkowa, którą przeznaczymy na ten cel. Można także pójść w drugą stronę, czyli nie decydować się na remont domu, tylko zlecić jego wyburzenie i wywóz gruzu. Oczyszczona w ten sposób działka może uzyskać znacznie większą wartość, niż wtedy kiedy była zabudowana starym domem. Taka działka może stać się łakomym kąskiem dla deweloperów, którzy chętnie zapłacą za nią wysoką cenę.