Rodzaj bramy a napęd. Jaki wybrać?

Rodzaj bramy a napęd. Jaki wybrać?

16 września, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Brama z napędem, który ją otwiera i zamyka jest wygodnym i bardzo funkcjonalnym wyborem. Decydując się na automat do bramy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Podjazd na posesji a wybór bramy

Podczas wyboru odpowiedniej bramy musimy pamiętać, że jej kształt, wielkość i usytuowanie naszej działki mają ogromne znaczenie. W przypadku popularnej bramy skrzydłowej podjazd musi być odpowiednio długi. Jest to warunek, by skrzydła bramy (długie na 1,5 m) mogły swobodnie otwierać się do wewnątrz działki a także zamykać, gdy już wjedziemy na posesję i zaparkujemy samochód.

Jeżeli mamy niewielki podjazd, który nie pozwoli na swobodne otwieranie się skrzydeł bramy i jednoczesne zaparkowanie samochodu na posesji po wjeździe na nią, wówczas zdecydujmy się na bramę przesuwną, która przesuwa się i chowa po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy miejsce na podjeździe.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na bramę przesuwną musimy sprawdzić, czy będzie miała miejsce, by schować się w pełni. To znaczy, że jej przesuwne skrzydło musi przesunąć się w bok – nasze ogrodzenie lub teren sąsiadujący z naszą działką musi nam na to pozwolić.

Szerokość bramy a odpowiedni napęd

Przepisy mówią o tym, że szerokość bramy powinna wynosić ok. 2,4 m w świetle wjazdu na posesję (szerokości otworu bramy). Im szerszy mamy wjazd, tym większa jest swoboda wjazdu i wyjazdu z posesji. Dodatkowo, szerszy wjazd zapewni nam lepszą widoczność i zachowamy bezpieczeństwo włączając się do ruchu. Warto przemyśleć zakup szerszej bramy (np. 3 m) dla zachowania większego komfortu w jej użytkowaniu.

Kolejnym krokiem będzie dobranie do wielkości i ciężaru bramy będziemy urządzenie zasilające (napęd do bramy). Im brama jest większa i cięższa, tym silniejszego napędu będzie ona potrzebować. Pamiętajmy, ze każdy model automatu do bram ma zawartą informację o udźwigu siłownika, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni do naszych potrzeb. Warto wybrać taki automat, który zapewni nam zapas ok 20-25% mocy, by nie montować bramy o maksymalnej wadze dla danego produktu. Zapas mocy przedłuży żywotność tego urządzenia.

Korzystasz z bramy regularnie czy sporadycznie?

Automatyka dzieli się na tą do użytku domowego i przemysłową, ze względu na częstotliwość jej użytkowania. Automatyka do użytku domowego wykonuje do 50 cykli na dobę (otwarcie i zamknięcie bramy). Przemysłowa automatyka wykonuje powyżej 50 cykli na dobę. Z tego względu wykorzystuje się ją np. na parkingach, zamkniętych osiedlach.

Czy został wyprowadzony prąd do montażu bramy?

Przed montażem bramy z napędem musimy sprawdzić, czy na etapie budowy na naszej posesji zostały przeprowadzone pod ziemią kable. Jeśli nie, konieczne będzie naruszenie naszego terenu by wyprowadzić prąd do napędu, który chcemy zamontować w bramie a także do podłączenia odpowiednich akcesoriów do bram. Konieczny będzie wybór zasilania odpowiedniego do rodzaju napędu i częstotliwości jego pracy. W tym wypadku niezbędna będzie pomoc fachowca z odpowiednim uprawnieniem.