Zalety i zastosowanie oświetlenia LED
14 września, 2021Oświetlenie LED od wielu lat znajduje się w ofercie wielu sklepów. Znajduje zastosowanie w domu jak tez w firmie. Sklepy, restauracje, warsztaty, magazyny, szkoły i wiele innych placówek to miejsca, w których lampy LED na dobre się zadomowiły. Klienci sięgają po oświetlenie LED nie tylko ze względu na szeroką dostępność mocy i barw, ale także ze względu na oczywiste oszczędności finansowe. Wystarczy przypomnieć, iż w roku 2011 przykładowa żarówki LED GU10 kosztowała 3 razy więcej niż dzisiaj (mamy rok 2021).
Zalety oświetlenia LED
Oświetlenie bazujący na diodach LED ma kilka ogromnych zalet. Jedną z nich jest przede wszystkim energooszczędność, czyli aż kilkukrotnie niższy pobór prądu z sieci, niż żarnikowe oświetlenie tradycyjne. Kolejnym atutem jest możliwość wyboru białej barwy światła spośród cieplej, neutralnej i zimnej. Istnieje także możliwość zakupu urządzeń oświetlających LED, które będą w stanie świecić w wielu kolorach i mogą być sterowane bezprzewodowo z pilota. Nowoczesna lampa sufitowa LED wygodnie sterowana bezprzewodowo to już powszechne urządzenie dostępne także w sprzedaży on-line. Oświetlenie LED jest odporne na wstrząsy i uderzenia, dlatego w ostatnich czasach bardzo rozwinęła internetowa droga sprzedaży w tej branży.
Barwa oświetlenia LED
Jedną z ogromnych zalet światła LED jest możliwość wyboru temperatury barwowej światła. Jest ona określana przez producentów w stopniach Calvina. Najważniejszą zasadą doboru oświetlania LED ze względu na temperaturę światła jest ta, iż im wyższa temperatura barwowa, tym barwa światła jest zimniejsza, czyli przechodzi z żółtej poprzez białą aż do niebieskiej. Przykładowo światło o temperaturze barwowej między 2700 a 3000 Kelwinów jest lekko żółte i nadaje się do pomieszczeń, które mają być przestrzenią relaksu i odpoczynku. Temperatura światła o barwie 4500 Kelwina to barwa neutralna, która nadaje się do większości pomieszczeń. Naturalne światło wybierane jest do domu, biura, firmy, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujesz uniwersalnej barwy światła. Barwa zimna światła LED to ta o temperaturze między 5000 a 6500 stopni Kelvina. Takie światło dobrze sprawdza się w zastosowaniach zewnętrznych, w warsztacie, garażu i wszędzie tam gdzie potrzebujesz mobilizacji do pracy. Należy także pamiętać iż żarówka LED o takiej samej mocy emituje nieco mniej światła, jeśli jest w barwie ciepłej i więcej światła jeśli jest w barwie neutralnej, czy zimnej. Jeśli wahasz się o jakiej barwie światła LED kupić lampę sufitową LED, zadzwoń do sprzedawcy, lub wybierz najczęściej wybieraną barwę neutralną.
Światło LED a wartość lumenów
Lumeny to jednostka miary strumienia świetlnego, czyli mocy światła, która emitowana jest przez jego źródło na określonej powierzchni. Im więcej lumenów, tym większa wydajność źródła światła. Należy pamiętać, iż nowoczesne oświetlenie LED daje większą ilość światła przy tej samej ilości lumenów, niż tradycyjna żarówka. Wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim światło z żarówek tradycyjnych jest zazwyczaj rozpraszane dookólnie, czyli odbija się także od sufitu. Tradycyjne źródła światła w przeciwieństwie do oświetlenia LED wydzielają o wiele większe ilości ciepła. Zatem niezależnie czy szukasz oświetlenia do domu, miejsca pracy, oazy relaksu, sklepu, szkoły czy każdego innego pomieszczenia, należy rozważyć oświetlenia LED ze względu na dużą wydajność oświetleniową i niskie straty energii. Poniżej przedstawimy kilka zastosowań źródeł światła LED w codziennym życiu.
Oświetlenie LED w salonie
Oświetlenia LED znajduje bardzo szerokie zastosowanie w warunkach domowych. Od lamp sufitowych, poprzez paski LED, kinkiety ścienne, stojące lampy LED aż do ozdobnych urządzeń oświetleniowych. Nowoczesne oświetlenie LED daje bardzo dużo pola do popisu. Mamy możliwość oświetlenia tła za telewizorem, nadania klimatu w salonie dzięki zastosowaniu pasków ledowych w suficie, zamontowaniu odpowiednich lamp sufitowych o barwach światła przystosowanych do naszych wymagań. Znane jest wielu osobom stylowe podświetlenie drewnianych schodów. Oświetlenie LED w salonie to nie tylko odpowiedniej mocy źródło światła, ale także klimat, nastrój i ozdoba wnętrza naszego salonu.
Lampy LED do przedpokoju
Nowoczesne lampy LED znajdują zastosowanie w przedpokojach i korytarzach. Długie i często wąskie pomieszczenia nie są łatwą przestrzenią do oświetlenia. Odpowiednie lampy sufitowe i ścienne w technologii LED potrafią nie tylko skutecznie oświetlić korytarz, czy przedpokój wejściowy, ale także nadać wnętrzu odpowiedniego klimatu. Bardzo użytecznym rozwiązaniem są czujki ruchu, dzięki którym zaraz po wejściu do korytarza światło zapala się automatycznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy szukać po omacku w ciemnych warunkach włącznika światła.
Oświetlenie biurowe
Oświetlenie LED znajduje wszechstronne zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, które znajdują się nie tylko w biurowcach. Ostatnimi czasy domowe pokoje stały się na skutek pandemii jednostanowiskowymi miejscami pracy. Takie małe gabinety spowodowały duże zapotrzebowanie na odpowiednie oświetlenie biurowe, które jest bardzo istotne szczególnie w okresach jesiennych i zimowych. Pomaga one uniknąć dekoncentracji i zmęczenia oraz dodaje zapału i sił podczas mozolnej biurowej pracy. Zatem oświetl skutecznie swoje miejsce pracy biurowej, aby zwiększyć witalność umysłu i wydajność podczas wykonywania biurowych obowiązków. Z pomocą z pewnością przyjdą odpowiednie sufitowe lampy LED do biura oraz stojące lampy LED na biurko.
Przemysłowe oświetlenie LED
Naturalnie lampy LED znajdują zastosowanie nie tylko w domu, mieszkaniu, czy biurze ale także w branży przemysłowej. Wykorzystywane są w magazynach, warsztatach, halach produkcyjnych i innych wnętrzach. Wysoki poziom oświetlenia sprzyja wydajności pracy i tworzy odpowiednie warunki do wykonywania służbowych obowiązków. Ogromną zaletą oświetlenia LED do przemysłowych zastosowań jest możliwość wyboru odpowiedniej barwy światła. W przemyśle najczęściej wykorzystywana jest barwa neutralna i zimna. Hermetyczne oprawy na świetlówki liniowe, lampy LED garażowe i warsztatowe, sufitowe lampy przemysłowe o wysokiej wydajności to nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale możliwość zastosowania dobrego oświetlenia w warunkach wilgoci, zapylenia, czy wysokiej temperatury. W sprzedaży znajduje się szereg różnorodnych (w tym hermetycznych) opraw oświetleniowych i lamp sufitowych.
Łazienka i ubikacja
Pomieszczenia te także należy odpowiednio oświetlić, a dzięki nowoczesnym kinkietem łazienkowym nad lustro oraz różnorakim lampom sufitowym i ściennym, możemy nadać swojej łazience niepowtarzalnego klimatu. Nie możemy zapomnieć o paskom LED, które właśnie w łazienkach znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki nim mamy możliwość dekoracyjnego oświetlenia półki, szafki, czy okolic lustra. Światło LED w łazience to milowy krok w stosunku to tradycyjnych, żarnikowych źródeł oświetlenia stosowanych przed laty.
Oświetlenie LED podsumowanie
Ciężko znaleźć branżę, gałęź gospodarki, czy po prostu pomieszczenie, w którym ledowe oświetlenie by się nie sprawdziło. Domy, mieszkania, witryny sklepowe, biura, zakłady pracy, posesje, stadiony…wszędzie tam znajdują się już źródła światła LED. Jednak wciąż w wielu miejscach nadal królują nieekonomiczne lampy, czy halogeny, które nie tylko nie zawsze świecą odpowiednio mocno, ale nagrzewają się i często ulegają uszkodzeniom. osoby, które zastanawiają się nad współczesnymi możliwościami modernizacji systemów oświetleniowych zawsze mogą zwrócić się o przedstawienie oferty oświetlenia LED do sklepu czy hurtowni. Dziś właśnie technologia LED jest dostępna w atrakcyjnych cenach i przynosi wiele zalet.