Elektryczne podgrzewacze wody – dlaczego warto w nie zainwestować?

Elektryczne podgrzewacze wody – dlaczego warto w nie zainwestować?

2 września, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył braku ciepłej wody zdaje sobie z pewnością sprawę, jak ważne jest, aby urządzenie, dzięki któremu ją uzyskujemy działało sprawnie, efektywnie i niezawodnie. Jakie rozwiązanie wybrać, by zapewnić sobie stały dostęp do ciepłej wody o precyzyjnej temperaturze? Wystarczy zainwestować w przepływowe elektryczne podgrzewacze wody.

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody to rozwiązanie zarówno dla domu jak i miejsc, w których teoretycznie zapewnienie ciepłej wody może nastręczać wiele trudności. Sprawdzi się więc i na działce, i w ogrodzie, a nawet w szybko zaimprowizowanym miejscu pracy, gdzie nie ma bezpośredniego połączenia z instalacją. Dlaczego warto zainwestować właśnie w takie rozwiązanie? Czym się charakteryzują elektryczne przepływowe podgrzewacze wody i jakie mają zalety? Przyjrzyjmy im się z bliska.

Przepływowe podgrzewacze wody – zalety

Na początek warto wspomnieć o zaletach podgrzewaczy wody w ogóle – zarówno tych przepływowych jak i pojemnościowych. Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody posiadają kilka istotnych plusów. Bezsprzecznie główną zaletą jest mobilność tych urządzeń (zwłaszcza podgrzewaczy przepływowych). Oznacza to, że można zainstalować je wszędzie tam, gdzie potrzebujemy ciepłej wody, ale nie mamy dostępu do instalacji czy sieci publicznej. Przykładem może być działka czy altanka w ogrodzie, gdzie ciepła woda bez wątpienia się przydaje, albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody, zainstalowane w określonym punkcie, całkowicie rozwiązują problem z dostępem do ciepłej wody. W zależności od mocy (a w przypadku pojemnościowych podgrzewaczy również w zależności od pojemności zbiornika) można podgrzewać wodę zarówno do mycia naczyń w zlewie, mycia rąk w umywalce czy nawet brania prysznica.

Podgrzewacze wody pojemnościowe

Zanim przejdziemy do scharakteryzowania przepływowych elektrycznych podgrzewaczy wody zatrzymajmy się na chwilę przy drugim rozwiązaniu, jakiem są pojemnościowe elektryczne podgrzewacze wody. Ich główną cechą jest to, że posiadają zbiornik, w którym przechowywana jest ciepła woda. Zbiorniki te mogą mieć różną pojemność. Generalnie im więcej osób w domu korzysta z ciepłej wody, tym ten zbiornik powinien być większy. Znajdująca się w zbiorniku woda najpierw jest podgrzewana do określonej temperatury, a następnie przechowywana już jako ciepła. Za każdym razem, kiedy temperatura wody spada, termostat uruchamia podgrzewacz, by woda znów nagrzała się do odpowiedniego poziomu. Rozwiązanie to ma jednak pewną wadę. Po wyczerpaniu ciepłej wody trzeba czekać, aż kolejna partia zostanie nagrzana. Tego rodzaju podgrzewacz nie zagwarantuje nam więc stałego dostępu do ciepłej wody i choć na podgrzanie kolejnej partii nie trzeba długo czekać, to jednak korzystanie z tego rodzaju urządzenia może być nieco uciążliwe, a czasem nawet niekomfortowe, np. kiedy ciepła woda kończy się w momencie brania przez nas prysznica.

Warto wiedzieć, że do wyboru mamy dwa rozwiązania, jeśli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe – ciśnieniowy i bezciśnieniowy. Jeśli potrzebujemy grzać duże ilości wody, warto wybrać podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe (pojemność nawet do 200 litrów), natomiast przy mniejszych ilościach wody do podgrzania można korzystać z podgrzewaczy bezciśnieniowych.

Podgrzewacze wody – przepływowe

Zasada działania podgrzewaczy przepływowych jest inna – podgrzewają one wodę na bieżąco, za każdym razem, kiedy odkręcamy kran. Innymi słowy, grzanie wody następuje dopiero wtedy, kiedy jej strumień zaczyna przepływać przez podgrzewacz. Przepływowe elektryczne podgrzewacze wody nie zajmują tyle miejsca, co ich pojemnościowe odpowiedniki, co jest ich niewątpliwą zaletą. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z magazynowaniem wody, która jest ogrzewana do pożądanej temperatury i przechowywana jako ciepła, a z podgrzewaniem jej na bieżąco dopiero wtedy, kiedy zaistnieje taka konieczność. Również w przypadku montażu i kosztów eksploatacji zastosowanie podgrzewaczy przepływowych jest korzystniejsze od montażu podgrzewaczy pojemnościowych.

Zagłębiając się w temat przepływowych podgrzewaczy wody warto wspomnieć, że różnić się one mogą między sobą sposobem sterowania. Biorąc pod uwagę to kryterium możemy wyróżnić podgrzewacze ze sterowaniem hydraulicznym oraz takie, które są sterowane elektronicznie. Czy one się różnią? Urządzenia sterowane hydraulicznie posiadają dwa stopnie mocy, które załączają się w zależności od ilości przepływającej wody. W rzeczywistości wygląda to tak, że to właśnie ilość wody ma kluczowy wpływ na temperaturę – im więcej jej przepływa przez podgrzewacz, tym jest ona niższa. Podgrzewacze ze sterowaniem hydraulicznym posiadają ponadto przełącznik, dzięki któremu możemy wybrać, czy chcemy używać pełnej mocy, czy też przejść na tryb ekonomiczny.

W przeciwieństwie do przepływowych podgrzewaczy wody o sterowaniu hydraulicznym, podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym pozwalają na bardzo precyzyjne określenie temperatury ciepłej wody w zakresie od 30 do 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu, że moc pogrzewaczy elektronicznych dostosowuje się do ilości przepływającej wody, koszty eksploatacji tych urządzeń mogą być niższe nawet o jedną trzecią od tych, z jakimi będziemy mieć do czynienia w przypadku podgrzewaczy ze sterowaniem hydraulicznym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie elektrycznego przepływowy podgrzewacza wody

W pierwszej kolejności należy kierować się ofertą sprawdzonych producentów – minimalizuje to ryzyko częstych awarii. W drugiej kolejności mocą – w zależności od rodzaju poboru wody będziemy potrzebować podgrzewacza o mniejszej albo większej mocy. Na rynku dostępne są urządzenia o bardzo małej mocy (1,5 kW) jak również takie, których moc dochodzi nawet do 50 kW. Sterowanie hydrauliczne czy elektroniczne, o których pisaliśmy pokrótce wyżej, to kolejny czynnik, który z pewnością wpłynie na naszą decyzję. W końcu należy przyjrzeć się poszczególnym cechom i funkcjom każdego podgrzewacza osobno. Jednym z kryteriów wyboru będzie to, gdzie takie urządzenie chcemy lub możemy zamontować – dostępne są między innymi podgrzewacze pod- i nadumywalkowe. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że podgrzewacz będzie praktycznie niewidoczny i nie będzie „szpecił” naszej łazienki (chociaż obudowa przepływowych podgrzewaczy elektrycznych jest na tyle estetyczna i nieduża, że bez problemu można je zamontować nawet w dobrze widocznym miejscu). Inne funkcje podgrzewaczy przepływowych, które mogą nas zainteresować to energooszczędna funkcja „eco”, która umożliwia zmniejszenie mocy o ok. 33 procent, albo AquaStop, zabezpieczającą przed zalaniem.

Ceny elektrycznych podgrzewaczy wody

W końcu rzecz chyba najważniejsza: ile trzeba zainwestować w elektryczny podgrzewacz wody? Wiele będzie oczywiście zależało od producenta, oferowanej mocy, czy dodatkowych funkcji. Mały przepływowy podgrzewacz, zainstalowany nad umywalką będzie kosztował nas mniej niż urządzenie o większej mocy, które ma na celu podgrzać wodę pod prysznic. W przypadku podgrzewaczy hydraulicznych należy liczyć się w wydatkiem kilkuset złotych, natomiast przepływowe elektryczne podgrzewacze wody kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Przykładowo przepływowy podgrzewacz trójfazowy sterowany elektronicznie od Boscha o mocy od 15 kW do 24 kW, który można zainstalować zarówno do umywalki, wanny, jak i prysznica, to koszt rzędu 1700 zł. Podgrzewacz posiada kolorowy wyświetlacz LCD (co więcej, dostosowując kolor ekranu do wybranej temperatury), różne przyciski wyboru temperatury do różnych rodzajów poboru wody, a także funkcję blokady temperatury na poziomie 42 stopni czy pulsujący sygnał ostrzegający przed nadmierną temperaturą, grożącą poparzeniem.

Szeroki katalog przepływowych elektrycznych podgrzewaczy od dobrego producenta wraz ze szczegółową specyfikacją można znaleźć w Internecie. Sprawdź tutaj>>

Podsumowanie

Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze wody sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dostęp do ciepłej wody jest utrudniony. W bardzo szybki i wygodny sposób, zwłaszcza z pomocą przepływowych elektrycznych podgrzewaczy, można rozwiązać problem dostępu do ciepłej wody praktycznie w dowolnym miejscu. Urządzenia te są niezwykle łatwe w obsłudze, ponadto potrafią podgrzać wodę z precyzją do 0,5 stopnia Celsjusza. Dodatkowo ich montaż jest szybki i wygodny. Nie zajmują też dużo miejsca (niektóre podgrzewacze o mniejszej mocy można nawet ukryć pod umywalką).

Przy zakupie podgrzewacza warto zwrócić uwagę na takie elementy, jak moc, rozmiar oraz dostępne funkcje – no i oczywiście na producenta. Podgrzewacz przepływowy, nawet ten droższy, będzie z pewnością świetną inwestycją i zapewni komfort użytkowania ciepłej wody tam, gdzie tego potrzebujemy.