Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnym – z jakimi kosztami się wiąże i czy można je obniżyć?
20 grudnia, 2021Ceny prądu stale rosną, a operatorzy nie przewidują aby w najbliższym czasie uległy obniżeniu. Wręcz przeciwnie. Wiele osób posiadających możliwość założenia paneli fotowoltaicznych decyduje się na ten krok, aby zyskać niezależność energetyczną. Choć jednorazowy wydatek jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu to długofalowo możemy spodziewać się, że inwestycja ta się zwróci.
Na jakie koszty musimy się szykować?
Fotowoltaika dla domu to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na comiesięcznych kosztach energii. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że korzystamy z ekologicznego rozwiązania jakim jest prąd z odnawialnych źródeł energii. Jeżeli planujemy zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej musimy się szykować na koszty rzędu kilkunasty do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko uzależnione jest od wielkości instalacji oraz ilości użytych paneli. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić się do firmy, która wykona specjalistyczne pomiary i określi jaki rodzaj instalacji będzie najbardziej wydajny. Wykonaj audyt, dzięki któremu poznasz szczegółowe koszty u JB Energia. W skład potrzebnych sprzętów wchodzą: panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcja mocująca oraz przewody. Do tego oczywiście należy doliczyć koszty dostawy i montażu sprzętów. W przypadku gospodarstwa domowego, które ma przeciętne zużycie prądu na poziomie mniej więcej 4kWh, inwestycja ta zwróci się całkowicie po 8 latach. Panele objęte są 25 letnią gwarancją, co daje nam około 17 lat czystego zysku.
Jak obniżyć koszty?
Podstawowe wyliczenia obrazują, że instalacja fotowoltaiczna naprawdę się opłaca i nie ma podstaw aby uważać, że poniesione koszty się nie zwrócą. Istnieją jednak sposoby, aby zwróciły się one jeszcze szybciej. Istnieją programy ogólnopolskie, w których można złożyć wniosek o zwrot części poniesionych kosztów. Dzięki temu w niedługim czasie otrzymujemy zastrzyk gotówki. Poza tym, wiele województw oraz gmin organizuje także własne przedsięwzięcia, z których można dodatkowo skorzystać. Wielu wykonawców oferuje pomoc w wypełnieniu dokumentów lub całościowo zajmuje się sprawą, tak jak JB Energia.
Dotacje na panele fotowoltaiczne
Obecnie najpopularniejszym programem jest Mój prąd, z którego może skorzystać każda osoba fizyczna i dotyczy on zarówno nowych budynków jak i już istniejących. Warunkiem jest zakup i montaż instalacji o mocy od 2 do 10 kW. W ramach programu dostajemy bezzwrotne wsparcie w wysokości 3000 zł, a za program odpowiedzialny jest NFOŚiGW i właśnie tam należy szukać szczegółowych informacji oraz kierować wnioski. Alternatywą jest skorzystanie z programu Czyste powietrze. Z programu mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a także osoby posiadające pozwolenie na budowę. W ramach wsparcia WFOŚiGW oferuje bezzwrotne dotacje lub preferencyjne pożyczki, które uzależnione są od rodzaju przedsięwzięcia. W tym wypadku możemy zainstalować panele do mocy 40 kW.
Ulga podatkowa
Kolejną możliwością na obniżenie docelowej kwoty poniesionej za panele fotowoltaiczne jest skorzystanie z ulgi podatkowej. Istnieje ustawa, która umożliwia odliczenie wydatków poniesionych na panele fotowoltaiczne. Wystarczy, że posiadamy odpowiednie dokumenty potwierdzające jak Faktura VAT i wypełnimy podatek PIT, a poniesione koszty obniżą nam podstawę podatku dochodowego. Jeżeli nie osiągamy tak wysokich dochodów istnieje możliwość odliczania nadwyżki w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.