Izolacja ścian działowych – na czym polega?

Izolacja ścian działowych – na czym polega?

28 czerwca, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W kwestii izolacji ścian budynku zazwyczaj koncentrujemy się na ścianach zewnętrznych, czyli murach, a więc izolacji termicznej, która chroni dom przed stratami ciepła. W budownictwie mieszkaniowym i nie tylko bardzo istotną rolę odgrywa jednak także izolacja ścian działowych. Na czym dokładnie ona polega? Z jakich materiałów wykonuje się tego rodzaju izolację?

Izolacja akustyczna

O komforcie termicznym osób przebywających w budynku i kosztach jego ogrzewania w większości decyduje izolacja ścian zewnętrznych, jak również stropu, okien i drzwi. Nie można jednak zapominać o komforcie akustycznym domowników. Hałas dobiegający z zewnątrz nie zawsze jest w pełni powstrzymywany przez mury i okna. W poszczególnych pomieszczeniach kłopotliwy bywa dźwięk dobiegający z sąsiednich pokoi. Dlatego w budownictwie mieszkaniowym stosuje się wełnę mineralną, która ma za zadanie zapewniać izolację akustyczną ścian.

Izolacja termiczna

Jednak izolacja termiczna ścian działowych nie pozostaje bez znaczenia. Wiele w tej kwestii zależy od usytuowania danego pomieszczenia na planie budynku. Większe domy bywają podzielone na strefy – w nie wszystkich spośród nich pożądana jest wysoka temperatura, czego przykład może stanowić spiżarnia albo garaż. Pokoje sąsiadujące z tymi pomieszczeniami wymagają odpowiedniej izolacji ścian działowych. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej wełnę mineralną szklaną o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, a także dobrych właściwościach związanych z izolacją akustyczną.

Ochrona przeciwpożarowa

Izolacja ścian działowych ma jeszcze jedno kluczowe znaczenie – w sytuacji zagrożenia może zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru. Wełna jest materiałem ognioodpornym, co w przypadku pożaru będzie stanowiło dodatkową ochronę dla domowników i zapewni dodatkowy czas na poradzenie sobie z zagrożeniem bądź ewakuację. Tego aspektu nie wolno pomijać decydując się na izolację ścian działowych. Pod tym względem odpowiednich właściwości nie gwarantuje na przykład styropian, który jest też przeciętnym izolatorem dźwięku.

Pragniesz dowiedzieć się więcej o izolacji ścian działowych, dachów i murów? Koniecznie odwiedź stronę https://www.knaufinsulation.pl/.