Jak często należy opróżniać szambo?

Jak często należy opróżniać szambo?

3 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Choć w niemal wszystkich polskich miastach standardem jest już podłączenie do sieci kanalizacyjnej, wciąż zdarza się, że posesje prywatne lub firmy korzystają z szamba, czyli zbiornika bezodpływowego. Powodów może być wiele, na przykład brak możliwości przyłączenia nowego budynku do jeszcze nieistniejącego ciągu kanalizacyjnego. Należy jednak pamiętać, że przepisy regulują częstotliwość wywozu szamba. Przyjrzyjmy się bliżej tym regulacjom!

Wywóz nieczystości ze zbiornika bezodpływowego nie jest tylko koniecznością związaną z okresowym przepełnianiem się szamba. Kwestia ta jest także uregulowana prawnie i każda gmina może wymagać od właściciela takiej nieruchomości udokumentowania regularnego wywozu szamba. Jak często należy to robić, aby nie narażać się na kary finansowe? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Wywóz szamba w świetle przepisów

Wysokie koszty podłączenia do kanalizacji miejskiej zniechęcają wiele osób do podjęcia tego kroku. Poza tym większe miasta szybko się rozbudowują, co nie zawsze idzie w parze z szybką rozbudową sieci kanalizacyjnej. Konieczny jest wówczas regularny wywóz szamba. Gliwice i okoliczne miejscowości mogą w tej kwestii liczyć na profesjonalną firmę asenizacyjną Szambeko. Aby maksymalnie ułatwić Ci dbanie o czystość przydomowego zbiornika bezodpływowego, strona szambeko.pl oferuje nawet możliwość zamówienia wywozu szamba online. Jak często należy to robić zgodnie z przepisami? Czy tylko wtedy, gdy szambo zaczyna się przepełniać?

Przepisy nie podają konkretnych ram czasowych, w jakich należy przeprowadzić wywóz szamba. Jednak Urząd Gminy, który ma prawo skontrolować regularne wywożenie nieczystości, może wymagać przedstawiania rachunków za taką usługę na przykład dwa razy do roku lub raz na kwartał. Dokumentami potwierdzającymi wykonanie usługi asenizacyjnej będzie umowa z profesjonalną firmą, zajmującą się wywozem nieczystości, oraz rachunek za wykonaną usługę. Kara pieniężna, jaka grozi za brak takich dokumentów, może wynosić nawet 5000 złotych.

Opróżnianie szamba – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, jak często Urząd Gminy wymaga przedstawiania dokumentów na wywóz szamba, najważniejsze parametry, które decydują o częstotliwości zamawiania usług asenizacyjnych, to wielkość przydomowego zbiornika oraz średnie zużycie wody i odprowadzanych ścieków przez mieszkańców posesji. Mniejsze szamba z reguły należy opróżniać co kilka tygodni – czasem nawet raz w miesiącu lub częściej w przypadku intensywnego użytkowania wody na posesji.

Pamiętać należy także o tym, że wywozem szamba nie może zająć się jakakolwiek firma – musi to być profesjonalna firma asenizacyjna, która posiada odpowiednie zezwolenia, ale także wiedzę i kwalifikacje oraz dysponuje niezbędnym, specjalistycznym sprzętem. Firma taka szybko i skutecznie opróżni Twoje szambo, ale także przydomowe oczyszczalnie czy osadniki. Zamów usługę telefonicznie lub online i ciesz się profesjonalnym opróżnianiem szamba w krótkim czasie.