Jak dbać o donice ogrodowe, aby posłużyły jak najdłużej?

Jak dbać o donice ogrodowe, aby posłużyły jak najdłużej?

16 lutego, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kwiaty w donicach stanowią efektowną ozdobę ogrodu. Urozmaicają rabaty kwiatowe, dekorują tarasy, witają gości przed wejściem do domu. Znajdując się na zewnątrz, donice ogrodowe są narażone na wiele szkodliwych czynników. Muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmienne warunki atmosferyczne. Jednak nawet najlepsze i najtrwalsze donice wymagają odpowiedniego postępowania. Jak o nie dbać, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem?

Rodzaje donic ogrodowych

Sposób postępowania z donicami ogrodowymi uzależniony jest od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Najczęściej spotykane są donice ogrodowe z tworzyw sztucznych i ceramiki, nieco rzadziej z betonu oraz drewna. Jeśli posadzone są w nich rośliny jednoroczne, byliny lub kwiaty cebulowe, należy je po sezonie opróżnić, umyć i w odpowiedni sposób zmagazynować na czas zimy.

Jak dbać o donice ogrodowe z tworzyw sztucznych?

Plastikowe donice ogrodowe narażone są na pękanie pod wpływem mrozu oraz blaknięcie za sprawą promieniowania UV. Aby służyły jak najdłużej, należy wybierać więc modele wykonane z tworzywa sztucznego, charakteryzującego się mrozoodpornością i wysoką tolerancją na promieniowanie. 

Po sezonie donice ogrodowe z plastiku należy umyć i osuszyć. Tak przygotowane mogą być przechowywane w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Można je także zmagazynować na zewnątrz, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia. Przechowywane w ogrodzie plastikowe donice należy przykryć. Dzięki temu nie porwie ich wiatr, a słońce w połączeniu z mrozem nie osłabi tworzywa. Warto pamiętać o tym, by ustawić doniczki dnem do góry, zapobiegając tym samym zbieraniu się w nich wody. 

Zabezpieczanie donic ogrodowych z ceramiki

Porowata struktura gliny sprawia, że ceramiczne donice ogrodowe nie powinny być przechowywane na zewnątrz. Znacznie lepiej zmagazynować je w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym, w którym temperatura nie spada poniżej 0 stopni. Jak informuje ekspert ze sklepu z doniczkami Sklep Kwiecisty: doniczki ceramiczne warto poowijać w gazety, co zapobiegnie ich potłuczeniu i porysowaniu. Dzięki temu wiosną będą wyglądały jak nowe!  

Jak dbać o donice drewniane?

Drewniane donice ogrodowe są narażone na gnicie. Dlatego też trzeba zadbać o  ich dokładne wyczyszczenie i wysuszenie przez zimą. Warto dodatkowo zabezpieczyć je specjalnymi środkami do konserwacji drewna. Donice ogrodowe z miękkiego drewna należy przechowywać w pomieszczeniu, te z twardego drewna można zaś pozostawić na dworze.

Donice ogrodowe, nawet jeśli są wykonane z najwyższej jakości materiałów, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Należy je dokładnie umyć, osuszyć, ewentualnie zakonserwować, po czym umieścić w bezpiecznym miejscu, dostosowanym do rodzaju doniczek. Dzięki temu posłużą przez długie lata!