Jak dobrać oświetlenie do mebli kuchennych?

Jak dobrać oświetlenie do mebli kuchennych?

26 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kuchnia to pomieszczenie, które potocznie nazywa się „sercem domu”- nie bez powodu – to właśnie w niej przyrządza się posiłki, spędza czas z rodziną, a nawet rozmawia ze znajomymi w towarzystwie filiżanki ulubionej kawy. Nie ulega wątpliwości, że to miejsce wymaga zróżnicowanego oświetlenia, aby móc swobodnie wykonywać rozmaite czynności. Ważną rolę w kuchni odgrywa nie tylko oświetlenie głównej części, lecz również wielu stref użytkowych, takich jak kuchenka, stół, blat roboczy czy zlewozmywak. Istotną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie lamp do mebli kuchennych. W jaki sposób należy to zrobić?

Oświetlenie kuchenne – o czym warto pamiętać?

W każdym pomieszczeniu odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Jednak w kuchni, podobnie jak i łazience, potrzeba naprawdę sporej ilości światła, aby móc komfortowo wykonywać domowe obowiązki. Za dostarczenie równomiernej jasności odpowiadają systemy oświetleniowe, które muszą składać się minimum z kilku punktów świetlnych. Oznacza to, że wbrew pozorom do rozjaśnienia „serca domu” nie wystarczą lampy wiszące – trzeba zainwestować w dodatkowe źródła światła.

Bez wątpienia lampy główne uznawane są za podstawowe oświetlenie kuchenne, pozwalające na bezinwazyjne przemieszczanie się. Jednakże nie jest w stanie należycie oświetlić każdego zakątka w pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje się lampy zadaniowe, które montuje się zazwyczaj w tym miejscu, gdzie znajduje się blat kuchenny, nad stołem do spożywania posiłków, kuchenką etc.

Ważne jest, aby oświetlenie kuchni pasowało do designu, koloru ścian itp. Podczas planowania aranżacji pomieszczenia, warto pomyśleć również o adekwatnych lampach, dzięki którym to miejsce będzie wyglądało efektownie. Źródła światła powinny komponować się także z meblami oraz elementami dekoracyjnymi.

Natężenie światła i temperatura barwowa

Parametry lamp i żarówek są bardzo ważne i należy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli chcemy, aby całe pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. Zwykłe przemieszczanie się w obrębie kuchni wymaga posiadania lampy dającej około 10 lx. Zaś w trakcie przygotowywania posiłków, nad blatem powinno znajdować się światło o natężeniu ok. 300 lx. Nad stołem, gdzie przyrządzone dania będą spożywane, wystarczy użyć lampy emitującej 200 lx.

Temperaturę barową zazwyczaj dostosowuje się do aranżacji wnętrza oraz własnych preferencji. Kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne, w związku z tym można poeksperymentować i zamontować w niej kilka źródeł światła o zróżnicowanej temperaturze. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ciepłe barwy oddziałują relaksacyjnie i pozwalają się odprężyć, zaś zimne idealnie sprawdzą się w miejscach przeznaczonych do pracy.

Oświetlenie centralne – lampy kuchenne

Dzięki lampie umieszczonej w centralnym punkcie uzyskać można równomierne rozświetlenie na całej powierzchni kuchni. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy źródło światła umiejscowione jest w odpowiednim miejscu na suficie.

Oświetlenie kuchenne powinno współgrać z elementami dekoracyjnymi, meblami i całą aranżacją. W tym celu warto postawić na lampy sufitowe wiszące, które będą zdecydowanie podkreślać charakter pomieszczenia. To rozwiązanie znakomicie sprawdzi się zwłaszcza w większych kuchniach, gdzie duże klosze przyciągną uwagę niejednego gościa.

W pomieszczeniach o mniejszym metrażu zdecydowanie lepiej wyglądać będą plafony lub lampy kierunkowe. Dobre rozproszenie światła niewątpliwie zapewniają podwieszane lampki LED lub listwy halogenowe, które charakteryzują się nie tylko spektakularnym designem, lecz również tym, że są energooszczędne.

Światło zadaniowe jako nowoczesne oświetlenie kuchenne

Aby dokładnie oświetlić każdy zakątek kuchni, nie wystarczy zamontować duży żyrandol lub plafon w jej centralnej części. Bardzo często domownicy decydują się na umieszczenie dodatkowych źródeł światła nad blatem roboczym, czyli głównym miejscem w tym pomieszczeniu. Zadaniowe lampy ułatwią przygotowywanie posiłków, a także oddziałują pozytywnie na ogólny design.

Funkcjonalne diody LED będą świetnie komponować się w kuchni urządzonej w każdym stylu np. klasycznym, nowoczesnym, skandynawskim itp. Montuje się je zwykle na dnie szafek, co tworzy fantastyczny efekt. Ciekawym sposobem na oświetlenie blatu kuchennego jest również zainwestowanie w taśmy LED.

Wyspa kuchenna i stół – jak oświetlić?

Jeśli posiadamy kuchnię połączoną z jadalnią, to warto rozważyć zakup lampy oświetlającej stół, przy którym posiłki będą spożywane przez całą rodzinę. W tym przypadku najlepiej odnajdą się lampy wiszące emitujące światło o przyjemnej barwie. Modele o dużych kloszach sprawią, że osoby siedzące przy stole nie będą narażone na nieprzyjemne oślepienie. Wyspę kuchenną można dobrze oświetlić wypustami halogenowymi – w tym celu korzystne będzie obniżenie sufitu nad stołem.

oświetlenie blatu kuchennego

Lampy kuchenne dekoracyjne

Światło dekoracyjne to dodatkowy rodzaj oświetlenia, który nie jest obowiązkowy, jednak jego obecność wpływa przede wszystkim na design pomieszczenia i tworzy przytulny klimat. Niewielkie lampki umieszczone na bocznych ścianach lub nad kuchennymi szafkami w znakomity sposób akcentują kolorystykę mebli oraz przyciągają wzrok na elementy dekoracyjne, takie jak obrazy, miski ozdobne lub kwiaty. Ciekawą opcją są również panele LED oraz bogato zdobione kinkiety. Jeśli posiadasz w kuchni przeszklone szafki, możesz je podświetlić i nadać pomieszczeniu estetycznego i nowoczesnego szyku. W tym celu świetnie sprawdzą się taśmy LED, które w porównaniu z klasycznymi żarówkami cechują się bardzo niskim zużyciem prądu.

Oświetlenie LED w kuchni – sposób na uatrakcyjnienie mebli

Lampa kuchenna to nie tylko standardowy plafon z dużym kloszem. Sposobów na oświetlenie kuchni jest wiele, a jednym z nich są popularne halogeny, które umieszcza się najczęściej pod szafkami. Ich zaletą jest fakt, iż nie rzucają się w oczy, jednak są w stanie w świetny sposób podkreślić aranżację pomieszczenia.

Oryginalnym rozwiązaniem (i zarazem najprostszym) jest wykorzystanie taśm LED wyposażonych w bezprzewodowe diody. Elementy emitujące światło przytwierdza się do specjalnego paska, który z drugiej strony ma klejącą powierzchnię. Wiele modeli wymaga podłączenia do zasilania, jednak większość osób wybiera opcje na baterie.

Klipsy LED działają na podobnej zasadzie, co taśmy i są równie efektowne. Cechuje je przede wszystkim szybki montaż i to, że dostępne są w wielu kolorach.

taśma LED

Podsumowanie

Projekt oświetlenia kuchni jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu przygotowywane są różnego rodzaju posiłki, piecze się ciasta, a także spędza czas z najbliższymi. Odpowiednio dobrane lampy wpływają na charakter całej aranżacji. Nie ulega wątpliwości, że wybór stosownej oprawy oświetleniowej jest równie ważny, jak zakup solidnego sprzętu AGD. Ilość źródeł światła w kuchni jest nieograniczona, zatem warto postarać się, aby pasowały do mebli i kolorów ścian.