Wiertła do betonu najwyższej jakości

Wiertła do betonu najwyższej jakości

26 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, toteż jego obróbka spędza sen z powiek wielu osobom. Jakie wiertła nadają się najlepiej do wiercenia w betonowej ścianie? Jakie produkty warto wybierać, a jakich produktów lepiej się wystrzegać, by prace remontowe poszły szybko i gładko? Poniżej znajdziesz krótką specyfikację idealnych wierteł do betonu, a także garść cennych wskazówek, które umożliwią Ci uniknięcie najpopularniejszych błędów.

 

Wiertła do betonu – specyfikacja

Beton jest jednym z najbardziej wymagających i najtwardszych materiałów budowlanych. Aby możliwe było wiercenie w nim, konieczne jest zastosowanie wierteł o doskonałych parametrach technicznych. Cechą takich wierteł jest przede wszystkim trwałość. Wiercąc w betonie, musimy zawsze liczyć się z ryzykiem trafienia na pręt zbrojeniowy, a to mogłoby stępić lub całkowicie uszkodzić wiertło o niskiej jakości. Dobre wiertło nie pęknie nawet w zderzeniu z prętem, a do tego pozostanie idealnie ostre i skuteczne w swoim działaniu. Na rynku dostępne są różne wiertła do betonu. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem wykonania, ale także konstrukcją, uchwytem czy ilością ostrzy tnących. Wiertła najlepszej jakości mogą mieć nawet sześć ostrzy, co zapewnia im najwyższą skuteczność. Najczęściej stosowane są wiertła widiowe, udarowe i diamentowe, a średnica takich wierteł waha się w granicach od 3 do 32 mm. Co więcej, wiertło może mieć nawet 50 cm długości. Warto podkreślić, że w zależności od rodzaju stosowanego urządzenia, odpowiednie będą wiertła cylindryczne o kształcie zbliżonym do walca. Jeśli używane są młoty udarowe lub młotowiertarki, konieczne jest zastosowanie uchwytów SDS, które umożliwiają szybki i bezproblemowy montaż specjalnie przystosowanych do tego wierteł najwyższej jakości.

Obróbka betonu – wiertła najwyższej jakości

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób dobrać odpowiednie wiertło. Najprostszą zasadą jest jego dobór do typu uchwytu wiertarskiego narzędzia. Poza tym, istotne jest również przeznaczenie samego wiertła. Do prostych i lekkich prac montażowych stosowane są zazwyczaj wiertła widiowe, tworzone ze stali narzędziowej bądź stali z domieszką kobaltu i tytanu. Do nieco cięższych prac wskazane jest stosowanie wierteł udarowych. Do najcięższych prac natomiast najbardziej polecane są wiertła diamentowe o niezwykłej trwałości i wytrzymałości. Wiertła diamentowe występują w formie klasycznej i koronowej. Klasyczne wiertła sprawdzają się przy wierceniu małych otworów, natomiast wiertła koronowe – przy wierceniu otworów o dużych średnicach. Nieco inne zasady obowiązują przy doborze wiertła do betonu zbrojonego. Jest to materiał wyjątkowo wymagający i trudny, dlatego też wiertła muszą być bardzo wytrzymałe i trwałe. Najbardziej wytrzymałe są wiertła tytanowo-węglowe o geometrycznym ostrzu. Wiertła te posiadają ostrza boczne i ostrze centrujące, a wykonane są z węglików spiekanych. Cechują się one tym, że nawet podczas intensywnej eksploatacji nie ulegają stępieniu, nie łamią się i nie blokują w kontakcie ze zbrojeniem. Konstrukcja takich wierteł jest stworzona tak, by jak najlepiej rozkładać siły i odprowadzać powstający podczas wiercenia pył. Przekłada się to bezpośrednio na szybkość i jakość wiercenia, a także na komfort podczas pracy i uzyskane efekty końcowe.

Jak wiercić w betonie zgodnie z zasadami BHP?

Wiercenie w betonie nie należy do łatwych zadań. Przed rozpoczęciem wiercenia należy odpowiednio przygotować miejsce – podczas pracy będzie wytwarzał się pył. Przyjmuje się zasadę, że im twardszy jest beton, tym mniejszą prędkość obrotową stosujemy. Bardzo przydatnym osprzętem jest specjalny ogranicznik zakładany na wiertło. Pozwala on na wykonanie otworu o dokładnie takiej głębokości, jakiej potrzebujemy. Z zastosowaniem takich akcesoriów proste prace remontowe nie powinny stanowić problemu. Zawsze jednak należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy. Nieodzowna jest ochrona oczu, gdyż podczas wiercenia powstaje spora ilość pyłu. Poza tym, należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest kontrola powierzchni, w której mamy zamiar wiercić. Ważne jest, by upewnić się, czy pod powierzchnią nie biegną rury z wodą bądź przewody elektryczne. O ile wbicie się w rurę z wodą sprawi ogromny kłopot, ale nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia życia, o tyle natrafienie wiertłem na przewód pozostający pod napięciem może skutkować porażeniem prądem, a w konsekwencji nawet zgonem.

Oprócz powyższych zasad, istnieje kilka dodatkowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim, nie należy korzystać ze stępionych wierteł. Mogą one pękać i w skrajnych przypadkach nawet zranić, a poza tym mogą wpływać na uszkodzenie wiertarki. Pamiętaj, że nigdy nie należy zmieniać kierunku obrotów urządzenia podczas pracy. Zdarza się, że wiertło ulegnie zaklinowaniu. W takiej sytuacji należy wyłączyć wiertarkę, gdyż jej dalsza praca spowoduje trwałe uszkodzenie silnika i ogromne koszty jego naprawy.