Jak dobrać prawidłowy wentylator dachowy? Rodzaje i parametry

Jak dobrać prawidłowy wentylator dachowy? Rodzaje i parametry

22 lutego, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Skuteczna wentylacja jest niezwykle ważnym mechanizmem, realnie wpływającym nie tylko na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, ale także na zdrowie domowników i trwałość elewacji. Wśród wielu dostępnych form, których celem jest wymiana powietrza zanieczyszczonego, na świeże, królują wentylatory dachowe – tj. elementy instalacji wywiewnych. To o ich rodzajach i kluczowych parametrach przeczytasz więcej w poniższym artykule.

 

Czym jest wentylator dachowy?

Wentylator dachowy to profesjonalne urządzenie, należące do podsystemów wentylacji mechanicznej (rzadziej występuje jako wsparcie wentylacji naturalnej). Ich głównym zadaniem jest odprowadzać powietrze, które jest zanieczyszczone i wymaga wymiany na świeże i zdrowsze. Docelowo wentylatory doprowadzają wysokiej jakości powietrze, eliminując tym samym ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Te z kolei są głównym źródłem bólu głowy, kataru i chorób ze strony układu oddechowego. 

 

W dużym uproszczeniu – w wentylatorach dachowych świeże powietrze doprowadzane jest przez tzw. nawiewniki. Powietrze zanieczyszczone odprowadza centralny wentylator, współpracujący z całym podsystemem – tj. innymi wentylatorami i siecią kanałów,

Rodzaj wentylatorów dachowych

Obecnie funkcjonują dwa podziały – ze względu na rodzaj wylotu lub ze względu na formę ciśnienia powietrza tłoczonego.

 • Wentylatory z wylotem poziomym – stosuje się wyłącznie w instalacjach, gdzie nie ma ryzyka mieszania się powietrza zewnętrznego, z powietrzem wtłaczany do środka. Zwykle występują w instalacji z dużym ryzykiem zanieczyszczenia.
 • Wentylatory dachowe z wylotem pionowym – ich zadaniem jest wyrzucać powietrze na kilka metrów do góry – tak aby rozprowadzić je razem z wiatrem. Powietrze następnie trafia do czerpni powietrza lub do okien sąsiadujących domów. Ważne jest, aby ten typ wentylatorów instalować w bezbłędny sposób – tj. w odpowiedniej odległości od docelowych obiektów i budynków.

W przypadku drugiego podziału możemy wyróżnić:

 • Wentylatory osiowe – przeznaczone do tłoczenia powietrza charakteryzującego się niskim ciśnieniem. Co istotne – przepływający przez nie wirnik nie zmienia kierunku gazu. Najczęściej znajdziesz je w wentylach ogólnych.
 • Wentylatory promieniowe – łopatki ukształtowane są w taki sposób, aby rozrzucać powietrze od strony lewej, do prawej. Dopiero potem powietrze kierowane jest w stronę wylotu. Mechanizm ten jest niezwykle uniwersalny i wszechstronnie stosowany – również w przypadku wysokich sprzężeń.

 

Na jaki parametry zwrócić uwagę?

Oprócz powyższego podziału – w wyborze wentylatorów dachowych warto wziąć pod uwagę tzw. parametry techniczne. Wśród tych najważniejszych, wymienia się:

 • Wydajność mechanizmów,
 • Spręż dyspozycyjny,
 • Rodzaj wyrzutu powietrza,
 • Materiały, których użyto do wykonania obudowy,
 • Materiały, których użyto do wykonania wirnika,
 • Sposób zasilania,
 • Generowany hałas,
 • Maksymalna, dopuszczalna temperatura powietrza.