Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy
20 stycznia, 2020Wiele prac fizycznych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia kończyn górnych. Ręce są podatne na działanie substancji chemicznych, wysokich lub niskich temperatur, wilgoci i wielu innych czynników. Odpowiednim zabezpieczeniem są rękawice ochronne.
Stanowią one doskonałą warstwę ochronną i zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy. Istnieje wiele modeli rękawic, które mają odmienne parametry, zależne od tego, przed czym mają chronić.
Rękawice robocze
Nie są to rękawice ochronne. Warto o tym wiedzieć, by nie dokonać błędnego wyboru. Ochraniają jedynie przed zwykłymi zabrudzeniami. Nie poradzą sobie w warunkach podwyższonego ryzyka, dlatego nadają się tylko do podstawowych prac domowych oraz w kontakcie z delikatnymi materiałami.
Rękawice ochronne
Specjalistyczne rękawice sprawdzają się w trudnych okolicznościach. Ze względu na rodzaj zabezpieczenia, rękawice ochronne dzielimy na:
- chroniące przed mechanicznymi uszkodzeniami
- chroniące przed chemicznymi i biologicznymi związkami
- zabezpieczające przed ogniem i rozgrzanymi materiałami
- zabezpieczające przed niską temperaturą
- chroniące przed impulsami elektrycznymi
- antywibracyjne
Każde z nich, dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału ochronnego, zapewnia bezpieczne wykonywanie niebezpiecznych prac.
Rękawice ochronne – mechaniczne urządzenia
Modele tego typu są odporne na ścieranie. Specjalny materiał ma chronić także przed niebezpieczeństwem ran powstałych w wyniku ukłucia, przedzieraniem i przecięciem.
Rękawice ochronne – związki chemiczne
Szczególnie niebezpiecznymi substancjami chemicznymi są kwasy, wodorotlenki i niektóre związki organiczne. Podczas pracy ze szkodliwymi substancjami przydadzą się dedykowane rękawice ochronne. Posiadają one specjalne oznaczenie, które informuje o rodzaju zabezpieczenia. Najbardziej podstawowe to:
- A – metanol
- B – Aceton
- L – Kwas siarkowy
- K – Wodorotlenek Sodu
Symboli jest oczywiście dużo więcej. Dokładnie zapoznaj się z oznaczeniami, aby dokonać właściwego wyboru rękawic ochronnych.
Rękawice ochronne – ogień, wysoka temperatura
Zabezpieczają nie tylko przed szkodliwym działaniem płomieni, lecz także mogą być odporne na różnego rodzaju stopione metale. Podstawowe modele chronią jedynie przed poparzeniem. Bardziej zaawansowane i specjalistyczne przed ciepłem kontaktowym i pochodzącym z konwekcji, rozpryskami i zapaleniem się. Stopień ochrony opisany jest na metce informacyjnej.
Rękawice ochronne – niska temperatura
Podstawową funkcjonalnością tych rękawic jest zwiększenie sprawności manualnej podczas pracy. Ochraniają dłoń przed działaniem niskich temperatur, odmrożeniem czy zimnem konwekcyjnym.
Rękawice ochronne – elektryczność
Wykonane są z materiałów, które nie przewodzą prądu. Dzięki temu możliwy jest ich kontakt z przewodnikami i półprzewodnikami prądu. Idealne do prac przy instalacji elektrycznej i do urządzeń podłączonych do prądu.
Rękawice antywibracyjne
Pracując na przykład z młotem pneumatycznym potrzebne są rękawice antywibracyjne. Poprawiają stabilność i uchwyt urządzenia. Zapewniają ochronę tkanek i stawów.
Poradę o rękawicach ochronnych dostarczył Tooles.pl, sklep w których kupisz narzędzia i sprzęt warsztatowy.