Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy

Wiele prac fizycznych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia kończyn górnych. Ręce są podatne na działanie substancji chemicznych, wysokich lub niskich temperatur, wilgoci i wielu innych czynników. Odpowiednim zabezpieczeniem są rękawice ochronne.

Stanowią one doskonałą warstwę ochronną i zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy. Istnieje wiele modeli rękawic, które mają odmienne parametry, zależne od tego, przed czym mają chronić.

Rękawice robocze

Nie są to rękawice ochronne. Warto o tym wiedzieć, by nie dokonać błędnego wyboru. Ochraniają jedynie przed zwykłymi zabrudzeniami. Nie poradzą sobie w warunkach podwyższonego ryzyka, dlatego nadają się tylko do podstawowych prac domowych oraz w kontakcie z delikatnymi materiałami.

Rękawice ochronne

Specjalistyczne rękawice sprawdzają się w trudnych okolicznościach. Ze względu na rodzaj zabezpieczenia, rękawice ochronne dzielimy na:

  • chroniące przed mechanicznymi uszkodzeniami
  • chroniące przed chemicznymi i biologicznymi związkami
  • zabezpieczające przed ogniem i rozgrzanymi materiałami
  • zabezpieczające przed niską temperaturą
  • chroniące przed impulsami elektrycznymi
  • antywibracyjne

Każde z nich, dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału ochronnego, zapewnia bezpieczne wykonywanie niebezpiecznych prac.

Rękawice ochronne – mechaniczne urządzenia

Modele tego typu są odporne na ścieranie. Specjalny materiał ma chronić także przed niebezpieczeństwem ran powstałych w wyniku ukłucia, przedzieraniem i przecięciem. 

Rękawice ochronne – związki chemiczne

Szczególnie niebezpiecznymi substancjami chemicznymi są kwasy, wodorotlenki i niektóre związki organiczne. Podczas pracy ze szkodliwymi substancjami przydadzą się dedykowane rękawice ochronne. Posiadają one specjalne oznaczenie, które informuje o rodzaju zabezpieczenia. Najbardziej podstawowe to:

  • A – metanol
  • B – Aceton
  • L – Kwas siarkowy
  • K – Wodorotlenek Sodu

Symboli jest oczywiście dużo więcej. Dokładnie zapoznaj się z oznaczeniami, aby dokonać właściwego wyboru rękawic ochronnych.

Rękawice ochronne – ogień, wysoka temperatura

Zabezpieczają nie tylko przed szkodliwym działaniem płomieni, lecz także mogą być odporne na różnego rodzaju stopione metale. Podstawowe modele chronią jedynie przed poparzeniem. Bardziej zaawansowane i specjalistyczne przed ciepłem kontaktowym i pochodzącym z konwekcji, rozpryskami i zapaleniem się. Stopień ochrony opisany jest na metce informacyjnej.

Rękawice ochronne – niska temperatura

Podstawową funkcjonalnością tych rękawic jest zwiększenie sprawności manualnej podczas pracy. Ochraniają dłoń przed działaniem niskich temperatur, odmrożeniem czy zimnem konwekcyjnym. 

Rękawice ochronne – elektryczność

Wykonane są z materiałów, które nie przewodzą prądu. Dzięki temu możliwy jest ich kontakt z przewodnikami i półprzewodnikami prądu. Idealne do prac przy instalacji elektrycznej i do urządzeń podłączonych do prądu.

Rękawice antywibracyjne

Pracując na przykład z młotem pneumatycznym potrzebne są rękawice antywibracyjne. Poprawiają stabilność i uchwyt urządzenia. Zapewniają ochronę tkanek i stawów.

Poradę o rękawicach ochronnych dostarczył Tooles.pl, sklep w których kupisz narzędzia i sprzęt warsztatowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *