Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy

Jak dobrać rękawice ochronne do rodzaju pracy

20 stycznia, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wiele prac fizycznych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia kończyn górnych. Ręce są podatne na działanie substancji chemicznych, wysokich lub niskich temperatur, wilgoci i wielu innych czynników. Odpowiednim zabezpieczeniem są rękawice ochronne.

Stanowią one doskonałą warstwę ochronną i zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy. Istnieje wiele modeli rękawic, które mają odmienne parametry, zależne od tego, przed czym mają chronić.

Rękawice robocze

Nie są to rękawice ochronne. Warto o tym wiedzieć, by nie dokonać błędnego wyboru. Ochraniają jedynie przed zwykłymi zabrudzeniami. Nie poradzą sobie w warunkach podwyższonego ryzyka, dlatego nadają się tylko do podstawowych prac domowych oraz w kontakcie z delikatnymi materiałami.

Rękawice ochronne

Specjalistyczne rękawice sprawdzają się w trudnych okolicznościach. Ze względu na rodzaj zabezpieczenia, rękawice ochronne dzielimy na:

  • chroniące przed mechanicznymi uszkodzeniami
  • chroniące przed chemicznymi i biologicznymi związkami
  • zabezpieczające przed ogniem i rozgrzanymi materiałami
  • zabezpieczające przed niską temperaturą
  • chroniące przed impulsami elektrycznymi
  • antywibracyjne

Każde z nich, dzięki zastosowaniu odpowiedniego materiału ochronnego, zapewnia bezpieczne wykonywanie niebezpiecznych prac.

Rękawice ochronne – mechaniczne urządzenia

Modele tego typu są odporne na ścieranie. Specjalny materiał ma chronić także przed niebezpieczeństwem ran powstałych w wyniku ukłucia, przedzieraniem i przecięciem. 

Rękawice ochronne – związki chemiczne

Szczególnie niebezpiecznymi substancjami chemicznymi są kwasy, wodorotlenki i niektóre związki organiczne. Podczas pracy ze szkodliwymi substancjami przydadzą się dedykowane rękawice ochronne. Posiadają one specjalne oznaczenie, które informuje o rodzaju zabezpieczenia. Najbardziej podstawowe to:

  • A – metanol
  • B – Aceton
  • L – Kwas siarkowy
  • K – Wodorotlenek Sodu

Symboli jest oczywiście dużo więcej. Dokładnie zapoznaj się z oznaczeniami, aby dokonać właściwego wyboru rękawic ochronnych.

Rękawice ochronne – ogień, wysoka temperatura

Zabezpieczają nie tylko przed szkodliwym działaniem płomieni, lecz także mogą być odporne na różnego rodzaju stopione metale. Podstawowe modele chronią jedynie przed poparzeniem. Bardziej zaawansowane i specjalistyczne przed ciepłem kontaktowym i pochodzącym z konwekcji, rozpryskami i zapaleniem się. Stopień ochrony opisany jest na metce informacyjnej.

Rękawice ochronne – niska temperatura

Podstawową funkcjonalnością tych rękawic jest zwiększenie sprawności manualnej podczas pracy. Ochraniają dłoń przed działaniem niskich temperatur, odmrożeniem czy zimnem konwekcyjnym. 

Rękawice ochronne – elektryczność

Wykonane są z materiałów, które nie przewodzą prądu. Dzięki temu możliwy jest ich kontakt z przewodnikami i półprzewodnikami prądu. Idealne do prac przy instalacji elektrycznej i do urządzeń podłączonych do prądu.

Rękawice antywibracyjne

Pracując na przykład z młotem pneumatycznym potrzebne są rękawice antywibracyjne. Poprawiają stabilność i uchwyt urządzenia. Zapewniają ochronę tkanek i stawów.

Poradę o rękawicach ochronnych dostarczył Tooles.pl, sklep w których kupisz narzędzia i sprzęt warsztatowy.