Jak dostarczyć prąd na budowę?

Jak dostarczyć prąd na budowę?

26 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kupiłeś działkę budowlaną i wreszcie zamierzasz rozpocząć budowę wymarzonego domu. Od czego jednak powinieneś zacząć? Jeszcze zanim wyznaczysz fundamenty, musisz dostarczyć prąd na Twoją budowę. Będzie on przecież niezbędny do wykonania większości prac przy użyciu narzędzi budowlanych. Nie wspominając już, że jeśli chcesz kontynuować prace budowlane także po zmroku, to potrzebujesz oświetlenia. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, w jaki sposób doprowadzić prąd na budowę.

Agregat prądotwórczy czy prąd z sieci?

Najprościej mówiąc, jeśli chcesz zaopatrzyć plac budowy w prąd, masz dwa rozwiązania: pozyskanie prądu z sieci elektroenergetycznej lub z agregatu prądotwórczego. Już na wstępie musisz wiedzieć, że choć to drugie rozwiązanie wymaga mniej zachodu, to bazowanie wyłącznie na agregacie będzie drogie i niewygodne, gdyż wiąże się ono z koniecznością dowożenia paliwa. Argumenty przemawiają więc za tym, abyś na budowę dostarczył prąd z sieci elektroenergetycznej. Tym bardziej, że w późniejszym czasie i tak będziesz musiał to zrobić. Jeśli zajmiesz się formalnościami na tym etapie, to później będziesz miał znacznie mniej czynności do wykonania.

Prąd z sieci elektroenergetycznej 

To najwygodniejsze i najrozsądniejsze rozwiązanie, jeśli chcesz doprowadzić prąd na czas budowy. Musisz przy tym wiedzieć, że do wyboru masz dwa rodzaje przyłączy: tymczasowe i docelowe. To pierwsze montowane jest wyłącznie na czas prac budowlanych, a po ich zakończeniu zostanie zdemontowane, aby zrobić miejsce na doprowadzenie przyłącza docelowego. Prawdopodobnie lepiej od razu zdecydować się na przyłącze docelowe, gdyż od razu montuje się w nim licznik, a także instalację elektryczną, z której można korzystać także później, gdy dom będzie już gotowy. Jego wadę stanowi fakt, iż takie działanie nieco potrwa – nawet kilka miesięcy, dlatego warto pomyśleć o nim wcześniej.

Aby uzyskać prąd na czas budowy, powinieneś złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia w zakładzie energetycznym. Jego pełna nazwa to: wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. Musisz w nim określić m.in. moc przyłączeniową, przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej oraz spodziewany termin rozpoczęcia jej poboru. O pomoc w wypełnieniu wniosku warto poprosić elektryka, który przeanalizuje projekt domu wraz z zaplanowanymi instalacjami. Do wniosku dołączyć powinieneś też akt notarialny oraz plan zabudowy lub szkic sytuacyjny.

Wniosek możesz złożyć na trzy sposoby: osobiście w punkcie obsługi klienta, przesłać drogą mailową (opcja dostępna u wybranych operatorów) bądź pocztą. Warunki przyłączenia wraz z propozycją umowy o przyłączenie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od dostarczenia kompletnego wniosku. Są one ważne przez 2 lata. Jeśli nie podpiszesz w tym okresie umowy o przyłączenie, to całą procedurę trzeba będzie rozpocząć od nowa. Jakie informacje zawiera umowa o przyłączenie? Znajdziesz w niej m.in. dane dotyczące terminu przyłączenia i przeprowadzenia odbioru oraz wysokość opłaty za przyłączenie. Kiedy umowa zostanie podpisana, a przyłącze wykonane, wówczas elektryk montuje w skrzynce złącza tymczasową tablicę. To właśnie ona będzie zasilać Twój plac budowy. Gotowe przyłącze energetyczne należy zgłosić do zakładu energetycznego, który powinien je odebrać i dokonać jego inwentaryzacji powykonawczej. Oznacza to więc, że nanosi na mapkę przebieg wykonanej instalacji. Teraz pozostaje już tylko podpisać umowę o dostawę energii. Kiedy to nastąpi, na Twojej działce zamontowany zostanie licznik, a Ty będziesz mógł korzystać z prądu. 

Prąd budowlany – jak wybrać odpowiednią taryfę?

Na czas budowy przewidziana jest odrębna taryfa energetyczna. Wynika to z zakazu zasilania budowy prądem opłacanym w ramach taryfy dedykowanej gospodarstwom domowym. Skąd ten zakaz? Łatwo się domyślić, że podczas prac budowlanych zużywasz znacznie więcej prądu, aniżeli podczas standardowego korzystania z urządzeń elektrycznych, dlatego stawki w taryfie budowlanej są znacznie większe.

Jeśli zasilasz budowę z przyłącza tymczasowego, to wówczas Twoje zużycie zostanie automatycznie rozliczone zgodnie ze stawkami taryfy budowlanej. Decydując się natomiast na podłączenie działki do przyłącza docelowego musisz pamiętać o zmianie taryfy u sprzedawcy energii elektrycznej, z którym masz podpisaną umowę. Przed wyborem konkretnej oferty warto dokładnie przeanalizować, jaka moc umowna w Twoim przypadku okaże się odpowiednia. Najlepiej zrobić to z pomocą elektryka.

Do wyboru masz trzy taryfy budowlane:

  • C11 – obowiązuje w niej jednakowa stawka za 1 kW energii przez całą dobę.
  • C12a – taryfa dwustrefowa charakteryzuje się z niższą ceną w godzinach pozaszczytowych (przeważnie obowiązuje ona pomiędzy godziną 21:00 a 8:00 oraz 11:00 a 17:00).
  • C12b – taryfa dwustrefowa nocna, w której niższe stawki obowiązują od 22:00 do 6:00.

To jaką taryfę wybierzesz, powinieneś uzależnić od pory dnia, w której zamierzasz wykonywać prace budowlane. Jeśli zależy Ci na czasie, to zapewne Twoja ekipa budowlana będzie pracować o różnych porach. W takim przypadku najlepsza będzie taryfa C11. Jednak gdy prace budowlane zamierzasz wykonywać w konkretnych godzinach, a minimum 40% zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, to taryfy dwustrefowe okażą się lepszym rozwiązaniem. Dzięki niższej stawce zaoszczędzisz na rachunkach za prąd!

Kiedy Twój dom będzie już gotowy, musisz złożyć wniosek o zmianę z taryfy C na G, czyli taką, która jest przeznaczona dla gospodarstw domowych. Aby to zrobić, powinieneś udać się do Starostwa Powiatowego, które wystawi dokument zezwalający na użytkowanie obiektu, a także zawiadomienie o zakończeniu budowy. Następnie dokumenty te należy przedłożyć dostawcy energii. Dopiero wtedy nastąpi zmiana taryfy z C na G.

Jeśli chcesz mieć pewność, że proces dostarczenia prądu na budowę przebiegnie prawidłowo, warto skorzystać z pomocy elektryka. Sprzedawca prądu także powinien udzielić Ci wyczerpujących informacji na temat tego, w jaki sposób zaopatrzyć Twój plac budowy w prąd. Po zakończeniu budowy pamiętaj o zmianie taryfy budowlanej na taryfę przeznaczoną dla gospodarstw domowych. Ten krok jest kluczowy dla Twoich finansów! W taryfie G do dyspozycji masz bowiem o wiele niższe stawki za energię.