Kocioł na ekogroszek, czy pellet? Sprawdź podstawowe zalety każdego rozwiązania
30 marca, 2020Budujesz dom? A może planujesz zmodernizować instalację centralnego ogrzewania? Stoisz więc przed decyzją dotyczącą zakupu pieca lub kotła. Wybór optymalnego rozwiązania jest ważny – koszty ogrzewania mają przecież największy udział w kosztach użytkowania domu. Dodatkowo, właściwy wybór zapewni Ci wyższy komfort użytkowania pieca i umożliwi spełnienie wciąż zaostrzających się przepisów w zakresie ochrony środowiska. Kotły na ekogroszek i pellet to niezmiennie rozwiązania cieszące się największą popularnością. Jeśli zastanawiasz się, jaki piec wybrać, podpowiadamy kluczowe zalety każdego z nich.
Kocioł na ekogroszek lub pellet – wybierz model z podajnikiem
Niezależnie od ostatecznej decyzji, wybierając kocioł na paliwo stałe, jakim jest zarówno ekogroszek (węgiel w niewielkich kawałkach o granulacji od 8 mm do 25 mm, sprzedawany w workach lub luzem), jak i pellet (materiał opałowy produkowany z różnego rodzaju odpadów drzewnych, sprzedawany w formie sprasowanej, w kształcie niewielkich walców o średnicy od 6 mm do 25 mm), warto sięgnąć po model z automatycznym podajnikiem, np. ślimakowym. Piece tego typu, dostępne w szerokiej ofercie np. na https://kotlarstwo.co/kotly-centralnego-ogrzewania.html, zapewniają wysoki komfort użytkowania kotła. Dodatkowo, w przeciwieństwie do ręcznego załadunku paliwa, podajnik sam odmierza i dostarcza odpowiednią ilość materiału opałowego, odpowiednio ekogroszku lub pelletu. Kocioł z automatycznym podajnikiem może pracować bez nadzoru nawet kilka dni.
Kocioł na ekogroszek
Piece na ekogroszek i pellet różnią się zasadniczo rodzajem stosowanego paliwa. Ekogroszek ma kaloryczność w zakresie od 22 MJ / kg do 27 MJ / kg. Pellet 19 MJ / kg. Stąd też zużycie ekogroszku będzie ok. 15 do 20 % mniejsze. Dodatkowo, w porównaniu z węglem, spalanie ekogroszku nie powoduje tak wysokich zanieczyszczeń, a produkcja popiołu oraz tlenków siarki jest zdecydowanie mniejsza. W zestawieniu z pelletem, ekogroszek i sam kocioł na ekogroszek wypadają przede wszystkim jako rozwiązania tańsze.
Kocioł na pellet
Ze względu na mniejszą kaloryczność pelletu, jego zużycie dla ogrzania budynku o takiej samej kubaturze będzie większe. Tutaj można jednak liczyć na mniejszą ilość popiołu (w skrajnym przypadku będzie to maksymalnie 10 kg popiołu z 1 tony spalanego pelletu), a co się z tym wiąże, także mniejszą ilość zanieczyszczeń oraz brak sadzy i pyłu właściwych dla spalania ekogroszku. Kocioł na pellet jest dzięki temu bardziej komfortowy i czystszy w użytkowaniu. Ponadto, mimo iż zarówno nowoczesne piece na ekogroszek, jak i kotły na pellet to rozwiązania przyjazne środowisku, przyjmuje się, że rozwiązanie na pellet jest w pełni ekologiczne (czysty proces spalania).