4 sposoby na efektowne i energooszczędne oświetlenie przydomowe

4 sposoby na efektowne i energooszczędne oświetlenie przydomowe

31 marca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Niewątpliwie oświetlenie posesji i samego frontu domu jest bardzo istotne, zwłaszcza gdy mieszka się w miejscu oddalonym od miejskich latarni. W takiej sytuacji należy zapewnić komfort zarówno sobie, jak i odwiedzającym nas gościom. Zatem na jakie efektowne i energooszczędne rozwiązania warto się zdecydować? Poznaj nasze 4 propozycje.

Co warto oświetlić przed domem?

Zanim przejdziemy do sposobów oświetlenia ogrodu zastanowimy się co wymaga oświetlenia, a co warto oświetlić. Niewątpliwie oprawa oświetleniowa powinna znaleźć się nad drzwiami. Można oświetlić również całą fasadę budynku stosując iluminację. Girlandy świetlne, będą również doskonałym wyborem na tarasach, czy filarach. Oświetlenie niewątpliwie musi znaleźć się nad podjazdem do garażu, a także przy ścieżkach prowadzących do domu. Jeśli w ogrodzie znajduje się altana, to przy niej również powinno znaleźć się oświetlenie. Ciekawym pomysłem jest również zastosowanie oświetlenia wokół oczka wodnego.

Sposób nr 1: latarenki ogrodowe solarne oraz plafon nad wejściem do domu

Nasz pierwszy sposób ogrodowego oświetlenia jest zarazem efektowny i energooszczędny. Można bowiem zdecydować się na latarenki ogrodowe solarne, które posiadają wbudowane diody led i zasilane są wymiennym akumulatorem. Takie latarenki są wyposażone w szpikulec, dzięki temu można wbić je na trawniku w dowolnym miejscu, np. przy wybrukowanej ścieżce. Mogą mieć bardziej nowoczesną formę okrągłych kul, które świetnie skomponują się z plafonem nad drzwiami. Istotne znaczenie ma fakt, by oprawy świetlne były dostosowane do warunków, a więc posiadały klasę szczelności IP 65 lub 67. Doskonałej jakości oświetlenie led, jak i oprawy oferuje hurtownia elektryczna Amper.pl.

Sposób nr 2: kinkiety i reflektorki doskonale się sprawdzą

Zarówno przed wejściem do domu, jak i nad wjazdem do garażu mogą znaleźć się zarówno kinkiety, jak i reflektorki led. Oczywiście pierwsze rozwiązanie lepiej będzie się prezentować nad wejściem do domu a właściwie po obydwu stronach drzwi. Z kolei podjazd do garażu można rozświetlić reflektorem. Jego znaczny zasięg ułatwia wjeżdżanie na posesję, która nie jest w ogóle oświetlona. Oczywiście taki reflektor powinien działać na czujnik ruchu, a dodatkowo posiadać możliwość regulacji konta padania światła. Nie może być ustawiony w kierunku centralnym, aby nie oślepiał osoby, która chce wjechać samochodem do garażu. Zarówno wśród kinkietów, jak i reflektorów można znaleźć wiele modeli, które pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych elewacji, kuliste, czy prostopadłościenne bądź sześcienne kształty albo oprawy przypominające stare lampy – wybór jest naprawdę ogromny. Ważne, by dobrać do nich źródła światła led, które są energooszczędne i zapewniają długą eksploatację.

Sposób nr 3: zewnętrzne taśmy led i oświetlenie oczka wodnego

Jak wiadomo bardzo popularne stało się oświetlenie led, które przybiera różne formy. Taśmy led mogą być stosowane nie tylko wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Wystarczy wybrać te o odpowiedniej klasie szczelności. Gdzie mogą mieć zastosowanie? Oczywiście w ten sposób można oświetlić odrzwia, ale również ramy okienne. Taśmy led sprawdzą się także do ozdobienia filarów na tarasie lub tych znajdujących się od frontu. Taśmy led można podłączać bezpośrednio do gniazdka lub zasilacza. Jeśli chodzi o podjazd można zastosować również lampy wpuszczane w grunt, które dobrze oświetlają teren, a jednocześnie nie ograniczają w żaden sposób ergonomii. Posiadając oczko wodne również można je oświetlić, wystarczy wybrać taśmy led chronione przez profil aluminiowy o mocy 12 V.

Sposób nr 4: Girlandy led na taras i filary, a także oświetlenie na czujnik ruchu podjazdu i frontu domu

Ciekawym i zarazem prostym pomysłem oświetlenia tarasów i filarów jest zastosowanie girland led. Wystarczy wybrać modele przystosowane do użytku zewnętrznego. Świetnie sprawdzą się te przypominające chińskie lampki, jak również te w industrialnym stylu z dekoracyjnymi żarówkami. Podjazd może być oświetlony na wiele sposobów, plafon, reflektor, czy też wpuszczane oczka led. Warto jednak zastosować czujnik ruchu. Dzięki temu możliwa będzie znaczna oszczędność, a warto podkreślić, że jest to również rozwiązanie niezwykle wygodne. Zastosowanie go przed wejściem do domu pozwala szybko zarejestrować ruch i zorientować się, że ktoś stoi przed wejściem. Oświetlenie na czujnik ruchu warto zamontować również na furtce.

Jest wiele sposobów na efektowne i przede wszystkim ekonomiczne oświetlenie. Warto decydować się zwłaszcza na lampy solarne, które są nie tylko energooszczędne, ale również ekologiczne.