Jak działają nawiewniki ścienne i gdzie je montować?

Jak działają nawiewniki ścienne i gdzie je montować?

29 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nawiewniki ścienne to, obok nawiewników okiennych, jeden z najprostszych sposobów zapewnienia sprawnego działania wentylacji w budynku. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych urządzeń – czym właściwie są, jak działają i gdzie powinny być montowane. Zapraszamy do lektury!

Czym jest nawiewnik ścienny?

Podobnie jak nawiewniki okienne, ich ścienny odpowiednik jest urządzeniem mechanicznym, którego zadaniem jest zapewnienie stałego i w pełni kontrolowanego napływu świeżego powietrza do wnętrza budynku. Szczegóły ich działania zależą od danego typu. Zarówno nawiewniki okienne, jak i ścienne można znaleźć w ofercie polskiej firmy Brevis.

Nawiewnik ścienny jest zbudowany z trzech części – zewnętrznej czerpni, wewnętrznego regulatora i łączącego je kanału przelotowego. Kanał przelotowy może mieć różny przebieg, zależnie od metody montażu danego urządzenia. Dodatkowo mogą też być wyposażone w specjalne filtry antysmogowe i antyalergiczne.

Nawiewniki ścienne przeznaczone są do wykorzystania w budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, mechaniczną wentylację wyciągową (mechaniczną wywiewną) lub hybrydową (połączenie systemu grawitacyjnego z mechanicznym wywiewnym). Nie powinno się ich natomiast montować, jeśli budynek korzysta z wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej – ich funkcję pełnią już w nich dedykowane wentylatory.

Rodzaje nawiewników ściennych

Biorąc pod uwagę zasady działania, nawiewniki ścienne można podzielić na 3 główne grupy – ręczne, automatyczne i hybrydowe.

Ręczne

W przypadku nawiewników tego typu sterowanie intensywnością nawiewu odbywa się wyłącznie ręcznie – za pomocą dedykowanego pokrętła lub dźwigni (starsze modele). Taki sposób regulacji stopnia otwarcia ma jedną zasadniczą wadę – bardzo łatwo można zapomnieć o przestawieniu wielkości przepływu powietrza. Jest to szczególnie kłopotliwe w sezonie grzewczym, gdyż zapominając o przymknięciu nawiewnika przy dłuższym wyjściu z domu, można doprowadzić do wychłodzenia danego pomieszczenia.

Za wyborem nawiewnika ręcznego przemawia właściwie jedynie jego cena – jest tańszy od urządzeń automatycznych. Biorąc jednak pod uwagę to, że różnica w kosztach zakupu coraz bardziej się wyrównuje i znacznie większą wygodę w przypadku nawiewników automatycznych, po modele ręczne sięga się dziś stosunkowo rzadko.

Automatyczne

Jak wskazuje ich nazwa, nawiewniki tego typu same sterują swoją pracą i właściwie nie wymagają ingerencji użytkownika – wyjątkiem są nawiewniki z filtrem, w których co jakiś czas trzeba wymieniać wkłady. Biorąc pod uwagę mechanizm sterujący, wyróżnia się nawiewniki ciśnieniowe, higrosterowane i termostatyczne.

Nawiewnik ścienny ciśnieniowy działa na podstawie zmian różnicy ciśnienia powietrza między wnętrzem a zewnętrzem – mechanizm sterujący jest umiejscowiony w czerpni. Dużą zaletą takiego systemu jest niezależność od wysokości – nawiewniki ciśnieniowe są więc świetnym rozwiązaniem kwestii wentylacji wielopiętrowych budynków.

Nawiewniki higrosterowane reagują na zmiany względnej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia, mierzonej dzięki wbudowanemu w regulator higrometrowi. Sprawdzają się świetnie w lokalizacjach o dużej wilgotności, np. w okolicach zbiorników wodnych czy w miejscach, w których często pada.

Modele termostatyczne są najprostszą odmianą nawiewników automatycznych – pozostają w pełni otwarte, dopóki temperatura na zewnątrz domu nie spadnie poniżej 0°C.

Glifowy Nawiewnik Ścienny Puro

Hybrydowe

W przypadku nawiewników ściennych określenie „hybrydowe” odnosi się do urządzeń wykorzystujących zarówno sterowanie ręczne, jak i automatyczne – poza automatyczną regulacją umożliwiają one również zablokowanie stopnia otwarcia nawiewnika na danym poziomie.

Jak montuje się nawiewniki ścienne?

Pod względem metody montażu wyróżnia się dwa typy nawiewników ściennych – proste i glifowe.

Jak wskazuje nazwa pierwszego typu, przelot takiego nawiewnika ma przebieg prostolinijny. Czerpnia jest tutaj instalowana bezpośrednio na elewacji budynku, co może nieco obniżyć jej estetykę (szczególnie w przypadku starszych modeli, dostępnych wyłącznie w białej wersji kolorystycznej).

Natomiast w nawiewnikach glifowych kanał przelotowy ma kształt litery „L” – wlot powietrza znajduje się w węgarkowej części elewacji przylegającej bezpośrednio do okna. Ponadto cechuje je także labiryntowy układ pasażu powietrza zwiększający właściwości akustyczne. Takie rozwiązania konstrukcyjne doskonale maskują wlot powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z zastosowaniem nawiewu glifowego zwiększa się opór hydrauliczny systemu wentylacyjnego, co ogranicza zastosowanie takich nawiewników do budynków wyposażonych w mechaniczne wywiewne lub hybrydowe systemy wentylacyjne. Modelami glifowymi są np. nawiewniki ścienne Puro dostępne w ofercie wspomnianej już tutaj formy Brevis.

Gdzie powinno się montować nawiewniki ścienne?

Montaż nawiewnika ściennego jest znacznie prostszy, niż się wydaje, zwłaszcza gdy pomyśli się o nim jeszcze przed innymi instalacjami ściennymi (np. gazową i energetyczną) i ociepleniem – wykonanie otworu na tym etapie umożliwia bezproblemowe zamontowanie nawiewnika. Przygotowując się do wycięcia potrzebnego otworu, należy mieć na uwadze kilka ważnych wymiarów, aby nawiewnik znalazł się we właściwym miejscu. Wielkość potrzebnego otworu zależy od danego modelu i jest podawana przez producenta.

Po pierwsze, regulator powinien być zamontowany na wysokości przynajmniej 2 m od poziomu podłogi. Po drugie, patrząc od wewnątrz, środek kanału przelotowego powinien znajdować się minimum 30 cm od ościeżnicy, 35 cm od najbliższej ściany i 15 cm od sufitu. Warto też pamiętać, żeby nawiewnik znalazł się nad grzejnikiem – zapewni pełen komfort termiczny.

Nawiewniki ścienne – podsumowanie

Nawiewniki ścienne to urządzenia nawiewne przeznaczone do montażu w powłokach ściany zewnętrznej. Pełnią więc tę samą funkcję, co nawiewniki okienne – dostarczają świeżego powietrza do wnętrza budynku, zapewniając prawidłowe działanie systemu wentylacyjnego. Co je odróżnia? Większa wydajność wymiany powietrza dla pojedynczego urządzenia. Warto zdecydować się zwłaszcza na modele wyposażone w filtry – chronią wnętrze budynku przed zanieczyszczeniami i hałasem, dostarczając już oczyszczonego powietrza do pomieszczenia.