Nawiewniki z filtrem – zalety posiadania nawiewników wyposażonych w filtr antysmogowy i antyalergiczny

Nawiewniki z filtrem – zalety posiadania nawiewników wyposażonych w filtr antysmogowy i antyalergiczny

30 lipca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nawiewniki okienne są bardzo ważnym elementem dla zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza w naszym domu. Co więcej, nie tylko kontrolują ilość dostarczanego powietrza, ale również poprawiają jego jakość. Ostatnimi czasy wiele mówi się o smogu i o jego niekorzystnym wpływie na zdrowie ludzi. Co zatem zrobić, gdy za oknami pojawia się smog? Najlepiej schronić się w domu. Jednak tradycyjne kratki wentylacyjne, które są niezbędne do odpowiedniej wentylacji mieszkania, dostarczają zanieczyszczone powietrze z zewnątrz. Jak więc wietrzyć mieszkanie bez wdychania szkodliwych substancji zawartych w powietrzu? W tym celu warto rozważyć wybór nawiewników okiennych z filtrem antysmogowym i antyalergicznym. Nowoczesne rozwiązania nie tylko kontrolują ilość dostarczanego powietrza, ale również poprawiają jego jakość. Antysmogowy i antyalergiczny filtr powietrza jest w stanie utrzymać w normie poziom zanieczyszczeń wewnątrz budynku nawet przy sześciokrotnym przekroczeniu stężeniu pyłków na zewnątrz. Dzięki temu do pomieszczeń stale będzie napływać optymalna ilość tlenu, a prawidłowo działająca wentylacja usunie nadmiar dwutlenku węgla oraz gromadzącą się wilgoć. 

 

Czym jest antysmogowy nawiewnik powietrza?

 

Nawiewnik powietrza to niewielkie, proste urządzenie, które umożliwia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Do jednego z najpopularniejszych nawiewników należy nawiewnik Insolio, Ventair lub czerpnia Urbino. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, elementy te można zamontować w nowych lub istniejących już oknach. Ciekawym pomysłem jest montaż nawiewnika przeznaczonego do nowych okien, bez uprzedniego frezowania szczelin. Zastosowanie odpowiednich metod dodatkowo zabezpiecza nadproże okna przed przemarzaniem. Filtry Insolio i Urbino mają progresywną budowę. Oznacza to, że włókna poliestrowe, z których zbudowane jest urządzenie przybierają różne grubości. Grubość poszczególnych warstw wzrasta wraz z kierunkiem przepływu filtrowanego powietrza. Z uwagi na taką konstrukcję, urządzenia pochłaniają nawet do 85% pyłu zawieszonego PM10 oraz 30% pyłu zawieszonego PM 2.5. Co więcej, zatrzymują również uciążliwe dla alergików pyłki roślin. Wymiana filtra jest bardzo prosta i intuicyjna. Nie wymaga interwencji fachowca. Producent – firma Brevis – zaleca wymianę filtrów dwa razy w roku – przed i po sezonie grzewczym. 

okno w pokoju z widokiem na miasto

Nawiewniki antysmogowe, czyli skuteczna walka ze smogiem

 

Jeśli w domu została wykonana wentylacja grawitacyjna, powietrze dostaje się do pomieszczenia przez nawiewniki umieszczone w ramie, bądź skrzydle okna. W celu zminimalizowania przepływu zanieczyszczonego powietrza tą drogą, przy jednoczesnym nie utrudnianiu skutecznej wentylacji, warto zdecydować się na nawiewniki okienne wyposażone w filtr antysmogowy i antyalergiczny. Wówczas wietrzenie pomieszczeń stanie się okazją do poprawienia jakości powietrza w domu. Nawiewniki okienne to urządzenia, które dostarczają powietrze z zewnątrz w sposób kontrolowany. Mogą być sterowane temperaturą bądź wilgotnością powietrza. W erze walki ze smogiem, wybierajmy te, które zostały wyposażone w najwyższej klasy filtry i są w stanie absorbować jak największe stężenia szkodliwych substancji. Zazwyczaj nawiewniki dostępne są w dwóch wariantach:

  • do nowych okien pionowych, gdzie mocuje się je między ramą okna a nadprożem,
  • do zastąpienia nawiewników w zamontowanym wcześniej oknie.

Nawiewniki okienne jako bariera dla alergenów

 

Gdy wywołujące reakcję alergiczną cząsteczki powietrza nieustannie krążą w powietrzu, trudno uchronić się przed ich negatywnym wpływem na nasze zdrowie. Sporym wsparciem są środki lecznicze, pozwalające przetrwać najtrudniejsze momenty alergii. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest nawiewnik okienny z filtrem antyalergicznym. Dzięki niemu, szkodliwe pyłki i zarodniki są odseparowane od dostarczanego powietrza. W ten sposób alergik zostaje chroniony przed tzw. zanieczyszczeniem transportowym bądź tym, spowodowanym przez ogrzewanie budynków w nieodpowiedni sposób. Dobrze dobrane rozwiązania mają szansę poprawić komfort życia domowników przez cały rok poprzez ograniczenie szkodliwego wpływu smogu i alergenów dla zdrowia.

 

Zalety nawiewników powietrza

 

W ostatnich czasach coraz więcej właścicieli mieszkań bądź domów rodzinnych zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia wentylacja. Pomieszczenia wolne od pleśni, świeże i wysokiej jakości czyste powietrze to tylko nieliczne z zalet stosowania nawiewników powietrza. W pomieszczeniach ze złą cyrkulacją powietrza dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, najczęściej o charakterze chorobotwórczym. Nawiewnik wyposażony w filtr antysmogowy i antyalergiczny umożliwia dostarczenie powietrza pozbawionego pyłków, zanieczyszczeń oraz smogu, co jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla alergików. Ponadto hamuje rozwój grzybów i pleśni, które mają związek z zbyt dużą ilością wilgoci w pomieszczeniu. Zła wentylacja może doprowadzić u osób narażonych, do tzw. deficytu tlenowego, który może dawać nieprzyjemne objawy. Należą do nich m.in: ospałość, spadek koncentracji oraz syptomy depresji. Dlatego niezbędne jest wyposażenie swojego domu w nawiewnik. 

 

Membrana antysmogowa do okien dachowych

 

W niektórych oknach dachowych możliwa jest wymiana siatki znajdującej się na istniejącym już nawiewniku na filtr antysmogowy. Membrana wchodząca w skład urządzenia zbudowana jest z bardzo mocnych włókien o średnicy 50-150 nm, które w skuteczny sposób zatrzymują nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza. Według producenta pyły zawieszone PM 10 są absorbowane przez membranę w stu procentach. Z kolei PM 2,5 – na poziomie 97% i PM 1 – aż 82%. Membrany są również stosowane w markizach przeznaczonych do okien pionowych. Pozwala to na swobodne uchylanie okna, bez obaw, że do wewnątrz napłyną różnorakie zanieczyszczenia, alergeny czy kurz. Membrany zazwyczaj montuje się na stałe. Podobnie jak rolety zewnętrzne, można je nawijać na rolkę i chować w kasecie umieszczonej pod oknem. Membrana antysmogowa może być również rozpięta na aluminiowej ramie, dopasowanej do rozmiaru okna. Tak dopasowane elementy spełniają taką samą funkcję, jak nawiewnik powietrza antysmogowy i antyalergiczny. 

Smog a wentylatory mechaniczne w budynku

 

Zamontowanie odpowiedniej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej w domu umożliwia kontrolę oraz poprawia jakość powietrza.  Wówczas nie montuje się dodatkowych nawiewników na okno ani ściennych. Zapobiegać niekontrolowanemu napływowi powietrza z zewnątrz ma jedynie uszczelnienie budynku. Dostarczane powietrze, zanim trafi do poszczególnych pomieszczeń w budynku, jest przekierowywane do centrali wentylacyjnej wywiewno-nawiewnej. Trafia tam także “zużyte” powietrze z pomieszczeń, zanim zostanie ostatecznie wydmuchane na zewnątrz. Dzięki temu strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. W centrali wywiewno-nawiewnej powinny znajdować się dwa rodzaje fiiltrów. Jeden ma znajdować się na drodze powietrza nawiewanego, a drugi w miejscu, gdzie dokonuje się usunięcie powietrza z pomieszczeń. Ich zadaniem jest przede wszystkim zminimalizowanie powstawaniu zabrudzeń wymiennika ciepła i wentylatorów, a przy okazji oczyszczanie powietrza ze smogu. 

 

Filtry antysmogowe w wentylacji 

 

Oprócz nawiewników montowanych na okno, filtry możemy umieścić również w wentylacji. Standardowo, w większości wentylacji montowane są filtry klasy G4, które zatrzymują zarówno małe, jak i nieco większe pyłki kwiatowe oraz pyły o wielkości 3-10 µm. Ażeby dodatkowo zapobiec przedostawaniu się do domu wszelkich pyłków i zarodników, smogu, zanieczyszczeń, bakterii, a nawet dymu i sadzy, warto w centrali wywiewno-nawiewnej umieścić filtr dokładny. Trzeba pamiętać, aby produkty były stale czyste, gdyż tylko wtedy ich stosowanie ma sens. Ponadto, w każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie sposobu i częstotliwości ich czyszczenia. Konieczne jest wspomnieć, że filtry te oczyszczają cały strumień powietrza, który dochodzi do pomieszczeń.

Kiedy nie należy montować nawiewników w oknach?

 

Nawiewników okiennych nie należy montować gdy mamy do czynienia z jakąkolwiek wentylacją związaną z odzyskaniem ciepła oraz w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej wywiewno-nawiewnej, ponieważ dopływ powietrza jest już zapewniony przez inny system nawiewny. Montaż nawiewnika okiennego jest niekoniecznie dobrym pomysłem, kiedy w domu lub mieszkaniu mamy już nawiewniki ścienne. Ponadto, niezależnie od wentylacji nie warto montować nawiewników i innych urządzeń nawiewnych w łazienkach, głównie z uwagi na komfort użytkownika. 

Podsumowanie

 

Obecnie w Polsce mamy najbardziej skażone powietrze w całej Europie. Codziennie otaczamy się szkodliwymi zanieczyszczeniami oraz pyłem zawieszonym w powietrzu. Związki te mogą wywoływać różnorakie reakcje alergiczne oraz wpływać na pogorszenie samopoczucia.  Minie sporo czasu, zanim całkowicie uporamy się ze złą jakością powietrza w naszym kraju. Zarówno ludzie, jak i rośliny i zwierzęta zdecydowanie lepiej czują się w domach pozbawionych pyłów i toksyn. Dlatego już dziś warto o to zadbać, wybierając nawiewniki okienne wyposażone w filtr antysmogowy i antyalergiczny do swojego domu.