Jak odnowić stare meble ogrodowe? Czym pomalować meble ogrodowe?

Jak odnowić stare meble ogrodowe? Czym pomalować meble ogrodowe?

28 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nowy sezon to bardzo często świeże pomysły i chęć zmian. Dotyczy to oczywiście również mebli ogrodowych. Jak odnowić meble ogrodowe? Czy warto je odnawiać, czy może lepiej kupić? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Meble ogrodowe – odnowić czy kupić?

Odnawianie mebli może być wspaniałą zabawą. Dobór farb, możliwość wprowadzenia własnych pomysłów – to wszystko może wzbudzać dreszczyk ekscytacji. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie meble nadają się do renowacji – nie wszystkie także warto odnawiać. Meble z materiałów, które same w sobie nie są trwałe, jak plastik i większość tworzyw sztucznych, po kilku sezonach momenty świetności będą miały za sobą – w tym przypadku warto jest kupić nowe meble. Podobnie rzecz ma się z meblami bardzo starymi, które po prostu już wysłużyły się przez lata i teraz należy dać szansę nowszym modelom. Meble ogrodowe o różnej kolorystyce i stylu znajdziesz w sklepach meblowych – warto dobrze przejrzeć oferty, aby zdecydować, co najbardziej będzie Ci potrzebne, a także jaki mebel będzie spełniał swoją funkcję możliwie jak najdłużej.

Pomysły na odnowienie mebli ogrodowych

Jeśli posiadasz w swoim ogrodzie meble, które z łatwością można odnowić, przygotuj się na twórcze spędzenie kilku popołudni oraz nieco ciężkiej pracy. Warto tutaj zaznaczyć, że bardzo wdzięcznym materiałem, który łatwo poddaje się renowacji, jest drewno – należy jednak odpowiednio się za nie zabrać i wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby akcesoria wyglądały jak nowe. W przypadku mebli drewnianych w pierwszej kolejności należy więc zetrzeć papierem ściernym bądź specjalną szlifierką warstwy farby oraz wystające elementy, które mogłyby utrudnić nałożenie nowej warstwy. Bardzo ważne jest tutaj wygładzenie całej powierzchni mebla.

Zanim nałożysz farbę, istotne jest pokrycie mebla odpowiednim impregnatem, który ujednolici powierzchnię i zapobiegnie wsiąkaniu farby do środka. Tak zaimpregnowany mebel należy zostawić do wyschnięcia.

W następnym kroku możesz już pomalować wybrany przez siebie mebel odpowiednią farbą.

Jak wybrać odpowiednią farbę do mebli ogrodowych?

Wybór odpowiedniej farby jest bardzo ważny, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się ulubionym kolorem swoich mebli ogrodowych. Istnieją farby, które są wodoodporne, i które jednocześnie konserwują drewno. Wybór takiej farby jest dobrym pomysłem, ponieważ po malowaniu nie trzeba już pokrywać mebla lakierem.

Zasadniczo do malowania mebli drewnianych stosuje się farby akrylowe bądź alkidowe. Nie każda z nich nada się jednak do każdego rodzaju drewna. Jeśli jest to drewno lakierowane, należy użyć farby o lepszej przyczepności.
Warto również pamiętać, że farby to nie jedyna opcja, której możemy użyć do odnowienia mebli. Świetne efekty daje także bejca lub emulsja do drewna.

Farbami do drewna możemy również malować meble z innych materiałów, na przykład technorattanu. Do mebli stalowych czy zrobionych z innego rodzaju metalu należy użyć innych farb, choć niektóre elementy metalowe można malować również farbami akrylowymi.