Jak pomalować meble ogrodowe

Jak pomalować meble ogrodowe

16 lipca, 2019 Wyłączono przez redakcja

Meble ogrodowe stanowią doskonały pomysł na wzbogacenie ogrodu. Dzięki ich obecności nie tylko możemy się zrelaksować w naszym ogrodzie, ale również zaprosić gości na przyjęcie czy grilla. Warto wiedzieć, że meble, które stoją na zewnątrz należy malować zupełnie innymi materiałami niż te wewnętrzne, aby mogły sobie radzić z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Dowiedz się, jak i czym pomalować meble ogrodowe, aby wyglądały olśniewająco.

Wybór materiałów i przygotowania

Wszystko zależy od tego, z czego wykonane są nasze meble. Zupełnie innych materiałów potrzebują produkty wykonane z drewna pomalowanego farbą, plastiku czy metalu. Wszystko to wymaga innych technik pracy. Pamiętajmy o tym, by przed nakładaniem farby na szczotkę, najpierw użyć specjalnego podkładu.
Jeśli malujemy powierzchnię metalową lub drewnianą, na początku trzeba usunąć starą farbę – dzięki temu uzyskamy lepszą przyczepność. Wykonujemy to za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego.
Podczas zabiegu szlifowania trzeba pamiętać o czyszczeniu mebli z pyłu. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki.
Drewno powinno zostać pokryte bazą, aby wypełniona została jego porowatość i by zostało uszczelnione. Efektem będzie gładkie i przyjemne w dotyku wykończenie, pozbawione jakichkolwiek nierówności.

Typy farb

Koniecznie należy pamiętać o stosowaniu się do zasad i wskazówek, które zostały dołączone do etykiety danej farby. Dzięki używaniu produktu według instrukcji możemy mieć pewność, że uzyskamy odpowiednią przyczepność do powierzchni mebli. W przypadku przedmiotów plastikowych konieczna jest specjalistyczna farba, która została zaprojektowana do przylegania do takich powierzchni. Do większości materiałów (poza tworzywami sztucznymi) odpowiednie będą farby ogólnego przeznaczenia.
W przypadku takich materiałów jak wiklina czy rattan – najlepsze będą farby w aerozolu. Gwarantują one dostanie się do trudno dostępnych miejsc i dają bardzo dobre wykończenie.
Koniecznie należy się upewnić, czy kupiona przez nas farba do powierzchni metalowych posiada w swoim składzie składniki chroniące przed rdzą.
Wszystkie farby do mebli ogrodowych powinny posiadać ochronę przeciw promieniowaniu UV.

Jak pomalować meble ogrodowe?

Wybór wykończenia należy do nas i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być wykończenie metaliczne, satynowe, matowe, błyszczące czy inne. Ważne jest, by postępować zgodnie z instrukcjami, a reszta jest kwestią naszego gustu.
W trakcie malowania należy pamiętać o ważnej zasadzie – im cieńsza warstwa, tym lepiej, ponieważ znacznie szybciej wysycha i daje trwalsze, mocniejsze wykończenie.
Pamiętajmy także o wyborze pędzla, który jest odpowiedni dla danej farby. Należy czytać etykiety na pędzlach, w których wszystkie informacje są zawarte.
Jeżeli malujemy duże, płaskie powierzchnie – możemy użyć wałka. Dzięki niemu nie będą widoczne ślady pociągnięć pędzla.
Do malowania mebli lepsze są mniejsze narzędzia.
Ogromną rolę w trakcie malowania odgrywa pogoda na dworze. Jeżeli temperatura może powodować oparzenia słoneczne – powinniśmy zrezygnować z malowania, ponieważ jest zbyt wysoka. Farba będzie wówczas nadmiernie szybko wysychać. Uwaga także na wiatr – jeśli używamy farby w aerozolu, utrudni nam on pracę. Niebezpieczna jest także zbyt duża wilgotność, która może uwidaczniać niedoskonałości na malowanych powierzchniach.