Jak pomalować meble ogrodowe

Jak pomalować meble ogrodowe

16 lipca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Meble ogrodowe stanowią doskonały pomysł na wzbogacenie ogrodu. Dzięki ich obecności nie tylko możemy się zrelaksować w naszym ogrodzie, ale również zaprosić gości na przyjęcie czy grilla. Warto wiedzieć, że meble, które stoją na zewnątrz należy malować zupełnie innymi materiałami niż te wewnętrzne, aby mogły sobie radzić z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Dowiedz się, jak i czym pomalować meble ogrodowe, aby wyglądały olśniewająco.

Wybór materiałów i przygotowania

Wszystko zależy od tego, z czego wykonane są nasze meble. Zupełnie innych materiałów potrzebują produkty wykonane z drewna pomalowanego farbą, plastiku czy metalu. Wszystko to wymaga innych technik pracy. Pamiętajmy o tym, by przed nakładaniem farby na szczotkę, najpierw użyć specjalnego podkładu.
Jeśli malujemy powierzchnię metalową lub drewnianą, na początku trzeba usunąć starą farbę – dzięki temu uzyskamy lepszą przyczepność. Wykonujemy to za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego.
Podczas zabiegu szlifowania trzeba pamiętać o czyszczeniu mebli z pyłu. Najlepiej robić to za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki.
Drewno powinno zostać pokryte bazą, aby wypełniona została jego porowatość i by zostało uszczelnione. Efektem będzie gładkie i przyjemne w dotyku wykończenie, pozbawione jakichkolwiek nierówności.

Typy farb

Koniecznie należy pamiętać o stosowaniu się do zasad i wskazówek, które zostały dołączone do etykiety danej farby. Dzięki używaniu produktu według instrukcji możemy mieć pewność, że uzyskamy odpowiednią przyczepność do powierzchni mebli. W przypadku przedmiotów plastikowych konieczna jest specjalistyczna farba, która została zaprojektowana do przylegania do takich powierzchni. Do większości materiałów (poza tworzywami sztucznymi) odpowiednie będą farby ogólnego przeznaczenia.
W przypadku takich materiałów jak wiklina czy rattan – najlepsze będą farby w aerozolu. Gwarantują one dostanie się do trudno dostępnych miejsc i dają bardzo dobre wykończenie.
Koniecznie należy się upewnić, czy kupiona przez nas farba do powierzchni metalowych posiada w swoim składzie składniki chroniące przed rdzą.
Wszystkie farby do mebli ogrodowych powinny posiadać ochronę przeciw promieniowaniu UV.

Jak pomalować meble ogrodowe?

Wybór wykończenia należy do nas i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Może to być wykończenie metaliczne, satynowe, matowe, błyszczące czy inne. Ważne jest, by postępować zgodnie z instrukcjami, a reszta jest kwestią naszego gustu.
W trakcie malowania należy pamiętać o ważnej zasadzie – im cieńsza warstwa, tym lepiej, ponieważ znacznie szybciej wysycha i daje trwalsze, mocniejsze wykończenie.
Pamiętajmy także o wyborze pędzla, który jest odpowiedni dla danej farby. Należy czytać etykiety na pędzlach, w których wszystkie informacje są zawarte.
Jeżeli malujemy duże, płaskie powierzchnie – możemy użyć wałka. Dzięki niemu nie będą widoczne ślady pociągnięć pędzla.
Do malowania mebli lepsze są mniejsze narzędzia.
Ogromną rolę w trakcie malowania odgrywa pogoda na dworze. Jeżeli temperatura może powodować oparzenia słoneczne – powinniśmy zrezygnować z malowania, ponieważ jest zbyt wysoka. Farba będzie wówczas nadmiernie szybko wysychać. Uwaga także na wiatr – jeśli używamy farby w aerozolu, utrudni nam on pracę. Niebezpieczna jest także zbyt duża wilgotność, która może uwidaczniać niedoskonałości na malowanych powierzchniach.