Jakie biopreparaty stosuje się do przydomowych oczyszczalni ścieków?
16 lipca, 2019Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub budową przydomowej oczyszczalni ścieków, musisz wiedzieć, że jej eksploatacja wymaga stosowania dodatkowych preparatów. Za co one odpowiadają? Ile kosztują i jak należy ich używać? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Biopreparaty do oczyszczalni ścieków – co to jest?
Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że biopreparaty oraz szeroko opisane ich przeznaczenie znajdziesz na ekodren.pl/biopreparaty – jeśli będziesz chciał uzupełnić informacje zawarte w tym artykule, warto tam zajrzeć. A przechodząc już do konkretów, wyjaśniamy, czym są biopreparaty.
Są to substancje biologiczne, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie przydomowych oczyszczalni ścieków. W jaki sposób? Rozkład nieczystości następuje pod wpływem działania mikroorganizmów. Konieczne jest ich wprowadzenie oraz regularne uzupełnianie kolonii bakterii – to właśnie zadanie spełniają biopreparaty. Ale to nie jedyna ich funkcja. Oprócz tego odpowiadają za likwidację nieprzyjemnych woni, a także upłynnianie osadów i udrażnianie przewodów kanalizacyjnych. Ważnym zadaniem środków do przydomowych oczyszczalni jest niszczenie bakterii chorobotwórczych.
Jak stosować biopreparaty?
Biopreparaty należy wprowadzić po raz pierwszy przed rozruchem oczyszczalni przydomowej. Natomiast dawkowanie w kolejnych latach użytkowania urządzenia powinno się stosować według zaleceń producenta biopreparatów – może to być co kilka dni, tygodni, miesięcy.
Przy czym wyróżnia się sytuacje, w których użycie tych środków może być wymagane wcześniej. Dzieje się tak, gdy domownicy zażywali antybiotyki, które mogły doprowadzić do wyniszczenia mikroorganizmów. Ponadto biopreparaty wprowadza się, gdy nagle zwiększona zostanie liczba użytkowników lub gdy nastąpiła przerwa w działaniu oczyszczalni. Może być to konieczne również wtedy, gdy używana została większa ilość środków chemicznych.
Przy czym należy wiedzieć, że oprócz tych wyjątkowych sytuacji, należy ściśle trzymać się zaleceń producenta. Dlaczego? Ponieważ można w prosty sposób doprowadzić do przerostu mikroorganizmów, a efekt tego będzie odwrotny do zamierzonego. Zmniejszy to skuteczność, wydajność oczyszczalni. Zwykle biopreparatów nie trzeba też używać, jeśli posiadasz oczyszczalnię ze złożem biologicznym.
Biopreparaty mogą mieć postać płynu, tabletek lub proszku. Wsypuje się odpowiednią dawkę do WC, a następnie spłukuje są wodą. Trzeba to powtarzać w regularnych odstępach czasu, wskazanych przez producenta. Jedno opakowanie biopreparatu kosztuje ok. 50-60 zł.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – tego nie możesz wrzucać
Przy okazji warto też wiedzieć, co może zaburzyć pracę przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie można do niej wrzucać resztek pokarmowych, obierków z warzyw, smarów i olejów, farb, a nawet silnie żrących, chemicznych środków do udrażniania rur. Do kanalizacji nie mogą trafić substancje, które nie podlegają rozkładowi, czyli tekstylia, gazety, wkładki higieniczne, chusteczki higieniczne, folie i różne opakowania.
Warto pamiętać o tym, że środki piorące zawierają detergenty, które mogą prowadzić do wyniszczenia mikroorganizmów. Dlatego zaleca się, aby robić pojedyncze pranie regularnie, a nie kilka tego samego dnia.