Jak urządzić kuchnię łatwą do utrzymania w czystości?
30 czerwca, 2022Etap wykończenia wnętrz jest newralgicznym momentem, bo trzeba dobrze zastanowić się nad doborem materiałów wykończeniowych. Tak jest również w przypadku kuchni i doboru płytek na podłogę czy też odpowiednich blatów. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić kuchnię, w której utrzymanie czystości będzie łatwe. Jakie cechy powinny mieć zastosowane materiały, by kuchnia służyła na lata?
Co wybrać na ściany w kuchni ze względu na podwyższoną wilgotność?
Wykończenie ścian w kuchni nie musi już opierać się na użyciu hydrofobowych i zmywalnych farb do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności czy łączeniu ich z płytkami ceramicznymi. Obecnie na znaczeniu zyskują panele ścienne. Oczywiście nie każdy rodzaj paneli sprawdzi się w kuchni. Trzeba wybrać takie, które nie są porowate i nie absorbują wody. Drewniane zatem raczej się nie nadają. Można zdecydować się na panele ścienne PVC, które mogą imitować rozmaite materiały – od drewna, przez kamień, aż po beton. Jeżeli jesteśmy przy tym ostatnim, to do minimalistycznych i industrialnych wnętrz dobrze sprawdzą się panele betonowe, które także mają właściwości hydrofobowe. Dobrą odporność na parowanie, wysoką temperaturę i wilgoć mają również panele szklane. To wśród tych rozwiązań najlepiej szukać tego idealnego do własnej kuchni i pasującego do jej aranżacji.
Panele można montować, stosując specjalny stelaż na ścianie. Do listew montuje się panele za pomocą wkrętów. Jeżeli chce się wykorzystać drewnopochodny materiał, to musi być on zabezpieczony przed wilgocią. Laminowane panele MDF można wybrać do kuchni skandynawskiej czy też rustykalnej. Drugi sposób montażu to oczywiście klejenie bezpośrednio do ściany. Jest prostszy i szybszy; tą metodą można zamontować panele szklane czy też PVC. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię paneli. Na błyszczącej bardziej widoczne będą chociażby odciski palców, zatem matowa może być lepszym wyborem dla tych, którzy chcą sprzątać kuchnię szybko i sprawnie.
Podłoga do kuchni łatwa w czyszczeniu – czy wykładzina PCV się sprawdzi?
Kiedy wykończone są ściany, można przystąpić do pokrycia posadzki wybranym materiałem. Podłoga w kuchni bez wątpienia musi być łatwa w czyszczeniu, pozbawiona rowków czy elementów, gdzie może gromadzić się wilgoć. W tym przypadku znowu drewno nie będzie dobrym wyborem. Za to wykładzina PCV spełni oczekiwania. Przede wszystkim ma jednolitą strukturę bez widocznych spoin, jest trwała i odporna na ścieranie. Co bardzo ważne, tłumi też dźwięki. Wybierając taki materiał wykończeniowy na podłogę, trzeba jednak zwrócić uwagę na jego grubość. Taka wykładzina jest wykonana z połączenia polichlorku winylu, wypełniaczy, stabilizatorów i pigmentów. Do kuchni należy wybierać trwalsze wykładziny wielowarstwowe, które nie „spuchną” i nie stracą swoich walorów użytkowych. Ponadto w kuchni sprawdzi się gres, którego stopień nasiąkliwości sięga ok. 1%. Szybko schnie, jednak pewnym problemem może być czyszczenie fug. Dobrym wyborem jest też podłoga z żywicy epoksydowej, która także jest jednolita, jednak jej wykonanie jest niezwykle pracochłonne – w przeciwieństwie do położenia wykładziny PVC, którą przykleja się do posadzki i dociska wałkiem dociskowym. Warto też pamiętać, by kupić dłuższą rolkę, z pewnym zapasem w stosunku do powierzchni kuchni.
Jakie blaty wybrać do zabudowy kuchennej, by były trwałe, a jednocześnie odporne na zabrudzenia?
Łatwe w czyszczeniu ściany i podłogi, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, gdzie kapie i pryska tłuszcz, są bardzo istotnym elementem wyposażenia kuchni. Jednak bez wątpienia zabrudzeniom najczęściej ulegają blaty kuchenne, dlatego tu pojawia się pytanie: jakie wybrać, by szybko uporać się z zanieczyszczeniami? Na pewno świetnym rozwiązaniem są blaty z konglomeratu, odporne na temperaturę, a także gromadzenie wilgoci. Mogą być wyposażone w powłokę z dodatkiem jonów srebra zapewniającą ochronę antybakteryjną. Wśród nich znajdują się modele świetne imitujące kamień. A co z blatami granitowymi lub marmurowymi? Charakteryzują się dużą trwałością, ale tutaj trzeba się liczyć z większym wydatkiem, a zatem zaplanować większy budżet. Takie blaty są dodatkowo impregnowane i ten zabieg należy co pewien czas powtarzać. Z kolei jeśli szukacie blatów do rustykalnej kuchni, to bez wątpienia drewniane się sprawdzą, jednak koniecznie trzeba wybrać gatunek, który będzie mało nasiąkliwy. Tutaj sprawdzą się blaty z drewna egzotycznego takiego jak merbau albo z rodzimego, solidnego dębu. Taką powierzchnię także trzeba impregnować. Należy pamiętać, że drewno jest trudniejsze do wyczyszczenia, zwłaszcza w przypadku kolorowych, uporczywych plam.