Nowoczesny styl i trwałość na lata – deski kompozytowe na taras

Nowoczesny styl i trwałość na lata – deski kompozytowe na taras

30 czerwca, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Czym są kompozytowe deski tarasowe?

Planujesz budowę tarasu i zastanawiasz się, jaki materiał wykończeniowy na podłogę wybrać? Stosowane są różne rozwiązania – naturalne drewno, płytki ceramiczne, kamień, kostka brukowa czy płyty betonowe. Szczególnie ciekawą propozycją są deski tarasowe z kompozytu, które zyskują coraz większą popularność. Sprawdź, dlaczego taras kompozytowy jest najlepszym wyborem.

Deska tarasowa kompozytowa wykonana jest z unikalnego materiału, który do złudzenia przypomina naturalne drewno, ale ma odporność tworzywa sztucznego.

Właściwości kompozytu (WPC) wynikają z jego budowy. Składa się bowiem z mączki drzewnej pozyskiwanej z trocin wysokiej jakości drewna i surowca sztucznego (najczęściej polietylenu o wysokiej gęstości HDPE) oraz dodatków (m.in. barwniki, stabilizatory).

Połączenie tych składników sprawia, że deska kompozytowa ma właściwości, które nie występują w naturalnych materiałach. Łączy zalety drewna i wytrzymałego tworzywa.

Z uwagi na specyficzne cechy deska kompozytowa doskonale nadaje się na podesty tarasowe i posadzki. Co ciekawe, jest wykorzystywana nie tylko jako materiał wykończeniowy tarasów, ale także balkonów, schodów, elewacji czy ogrodzenia.

Dlaczego warto wybrać taras z deski kompozytowej?

Liczne zalety desek kompozytowych sprawiają, że ten materiał jest bardzo często stosowany jako podłoże tarasów. Wyróżnia się przede wszystkim imponującą trwałością i wytrzymałością.

Kompozyt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia, odkształcenia oraz warunki atmosferyczne, w tym wilgoć i promieniowanie UV. W efekcie przez wiele lat jego wygląd i właściwości pozostają niezmienne. Deska kompozytowa zachowuje swoje walory estetyczne bez względu na intensywność użytkowania czy ekspozycję na czynniki pogodowe.

Taras z deski kompozytowej jest też odporny na pleśń, grzyby i inne mikroorganizmy, a także owady i gryzonie. Ponadto charakteryzuje się łatwością utrzymania w czystości. Deska kompozytowa nie wymaga kosztownych i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak impregnacja, olejowanie czy malowanie.

Warto także dodać, że wysokiej jakości deski kompozytowe mają antypoślizgową powierzchnię, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Wierzchnia warstwa jest również miła w dotyku i pod stopami. Niewątpliwą zaletą jest także podobieństwo do naturalnego drewna, ale bez drzazg!

Solidna deska kompozytowa na tarasy: https://technomac.pl/deski-tarasowe-kompozytowe/deska-kompozytowa-klassik/

Wiele wariantów desek tarasowych

Atutem desek tarasowych kompozytowych jest szeroka gama kolorystyczna. Dostępne są produkty imitujące naturalne drewno w odcieniach jasnych i ciemnych, np. teak czy orzech. Deski kompozytowe występują także w tonacjach szarych modnego antracytu oraz grafitu.

Jeżeli chodzi o strukturę, do wyboru są powierzchnie ryflowane lub z tłoczeniem przypominającym drewno. Dzięki temu bez problemu można dopasować wykończenie tarasu do elewacji czy własnych upodobań.

Warto też wiedzieć, że deski kompozytowe mogą zawierać różne rodzaje tworzyw sztucznych. Szczególnie polecane są produkty z polietylenu wysokiej gęstości HDPE. W porównaniu z innymi rodzajami materiałów (PVC, PE) są przyjazne dla środowiska i zdrowia. Deski kompozytowe z HDPE dostępne są w ofercie firmy Technomac.

Szczególnie godna polecenia jest deska Klassik, która wyróżnia się dwustronnym wykończeniem. Prawa strona ma głęboką strukturą drewna, a lewa jest ryflowana. Deski Klassik występują w wielu kolorach i wyróżniają się doskonałymi parametrami.

Łatwy montaż desek kompozytowych

Deski tarasowe kompozytowe cechują się szybkim i łatwym montażem. Producenci dostarczają gotowe systemy montażowe – legary, klipsy montażowe i listwy maskujące.

Taras kompozytowy może być wykonany na różnych rodzajach powierzchni – na gruncie, ziemi, wylewce betonowej. Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża i wypoziomowanie. Deski zawsze układane są na legarach.

Samo układanie desek tarasowych polega na łączeniu ich za pomocą specjalnych klipsów. Niewidoczny system montażu desek tarasowych za pomocą klipsów zapewnia gładką powierzchnię tarasu bez możliwości zranienia się o wkręty, które standardowo wykorzystuje się przy montażu tarasów. Boki i czoło tarasu wykańcza się dodatkowo specjalnymi listwami maskującymi, kątownikami lub zaślepkami. W efekcie taras kompozytowy wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi.

Wysoka jakość i trwałość tarasu z kompozytu

Taras z desek kompozytowych to doskonały wybór dla wszystkich, a zwłaszcza osób ceniących wysoką jakość i trwałość. Ten materiał wykończeniowy zachwyca estetyką i znakomicie sprawdza się w praktyce podczas codziennego użytkowania.

Stanowi doskonałą alternatywę dla desek drewnianych. Kompozyt jest odporny na warunki pogodowe i ataki szkodników. Nie wymaga regularnej impregnacji. Ponadto deska kompozytowa nie gnije, nie próchnieje, nie blaknie ani nie wypacza się. Pozbawiona jest także sęków i cechuje się gładką powierzchnią.

W porównaniu do płytek, kamienia czy kostki brukowej, deska kompozytowa jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla użytkowników, np. nie ma ryzyka powstawania drzazg i jest miła w dotyku. Ponadto zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości. Do mycia wystarczy woda i płyn do naczyń. Skuteczne jest również wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej.

Nowoczesny i stylowy wygląd tarasu z kompozytu

Swoboda i możliwość wielu aranżacji to także doceniana cecha desek kompozytowych. Jest to materiał doskonale wpisujący się w każdy projekt tarasu. Pozwala stworzyć aranżacje w każdym stylu, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Deski kompozytowe są eleganckie, a szeroka paleta barw sprawia, że każdy znajdzie produkt w idealnym dla siebie kolorze.

Deska tarasowa kompozytowa powoli wypiera tradycyjne drewno. Do złudzenia przypomina naturalny surowiec, ale nie ma jego wad. Ma także przewagę nad innymi materiałami budowlanymi stosowanymi na podłoże tarasów.

Deska z kompozytu zachwyca wyglądem, ale także funkcjonalnością i niebywałą trwałością. Taras kompozytowy będzie służył i cieszył oko przez długie lata!