Jak wprowadzić do wnętrza elementy w stylu kolonialnym?
14 marca, 2023Jeśli marzy Ci się dom lub mieszkanie, którego aranżacja stanowić będzie oryginalną mieszankę egzotyki i angielskiej elegancji, wybierz styl kolonialny. Wnętrza urządzone w tym właśnie stylu, to przede wszystkim wyrazisty, niebanalny efekt, przywołujący na myśl dalekie podróże skąpane w wytworności i w pełni wygody. Jak jednak stworzyć taką aranżację? Kluczowy będzie dobór mebli. Podpowiadamy, jakie wyposażenie pozwoli wprowadzić do wnętrz styl kolonialny.
Wybór mebli – klucz do udanej aranżacji
Współczesny styl kolonialny perfekcyjnie miksuje barwny orient z wiktoriańską klasyką, czy też inspiracje Dalekiego Wschodu i europejską elegancję. Doskonałym odzwierciedleniem takich zestawień są przede wszystkim meble kolonialne, które stanowią w zasadzie główną oś aranżacji. Przyglądając się im bliżej, od razu zauważymy dlaczego – meble w tym przypadku wyróżniają się konkretnymi cechami, których nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym stylem. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na meble indyjskie, lub te w stylu balijskim, pójdziemy o krok dalej w kolonialnej aranżacji. Meble indyjskie wyróżniają bowiem nieco bogatsze, a tym samy wyrazistsze zdobienia.
No dobrze. Po czym jednak konkretnie poznamy, że meble osadzone są w stylu kolonialnym, indyjskim, czy balijskim? Cechą wspólną wyposażenia będzie z pewnością materiał, z jakiego są wykonane. Tradycyjnie jest to drewno egzotyczne, takie, jak palisander, drewno teakowe, czy mango. Trzeba jednak podkreślić, że mamy obecnie do wyboru również meble wykonane z naszych rodzimych gatunków, czyli sosny, czy dębu. Te bywają po prostu łatwiej dostępne. Jakością wykonania, trwałością i solidnością nie ustępują jednak wyposażeniu wykonanemu z gatunków egzotycznych.
Stylowe meble w ciemnej kolorystyce
Zarówno bogatsze w zdobieniach meble indyjskie, jak i bardziej klasyczne meble kolonialne wyróżniają się przede wszystkim masywną formą. Ta łączy się najczęściej z ciemnymi odcieniami drewna, stąd też efekt aranżacyjny jest tutaj wyjątkowo wyrazisty, a wyposażenie stanowi centralny element dekoracyjny wnętrza. Takie właśnie propozycje mebli znaleźliśmy na https://www.meblekolonialne24.pl/. Stoły i stoliki, ławy, regały i ramy łóżek wykonane z doskonałej jakości mango, palisandru, czy akacji, w odcieniach złotobrązowych z kontrastującymi ciemnymi pasami, w odcieniach czerwonobrązowych, czekoladowych, czy głębokiej szarości.
Egzotyczne drewno, ciemny kolor i ciężka, masywna forma to główne wyznaczniki mebli utrzymanych w stylu kolonialnym. Warto dodatkowo pamiętać, że najlepsze propozycje w tym przypadku to wyposażenie tworzone tradycyjną, ręczną techniką wykonania. Równie istotną kwestią będzie komfort użytkowania mebli, na który mają wpływ design oraz poszczególne elementy wyposażenia, jak materiały w meblach tapicerowanych. Do wyboru mamy tutaj najczęściej wysokogatunkową skórę oraz grube tkaniny, wyróżniające się równie wysoką jakością. Decydując się na materiałową tapicerkę można nieco rozszerzyć paletę kolorystyczną wyposażania, np. o ciemne, „brudne” zielenie, czy też przygaszone kolory ziemi.
Jakie dodatki wpisują się w styl kolonialny?
Styl kolonialny to egzotyczne drewno, ale i naturalne tkaniny, jak len, bawełna, czy jedwab. Dodatkowo, w kolonialnych wnętrzach często spotykamy fotele, krzesła, bądź sofy ze skórzanym obiciem, zatem w kwestii materiałów mamy rozwiązania naturalne i najbliższe oryginałowi. Sięgamy po te propozycje, które nawiązują bezpośrednio do stylu kolonialnego, jaki powstał w XIX wieku.
Do wspomnianej palety kolorystycznej z powodzeniem możemy dodać nasycone czerwienie i bordo oraz wprowadzające do wnętrz ciepło pomarańcz i żółty. Kolory te doskonale współgrają z orientalnymi wzorami, wśród których najczęściej spotykamy motywy roślinne i zwierzęce oraz zdobienia etniczne. Tkaniny obecne są tutaj niemal wszędzie. Doskonałą propozycją będzie zatem miękki, nasycony barwami dywan, stylowy parawan, czy elegancka lampa z abażurem.
Osobom, które lubią oryginalne, efektowne aranżacje z pewnością przypadną do gustu kolonialne dekoracje. Mogą to być orientalne plecionki, wspomniane już klimatyczne parawany, czy też rzeźby – tutaj często przedstawiające egzotyczne zwierzęta, np. słonie.