Jaki brodzik do kabiny prysznicowej?

Jaki brodzik do kabiny prysznicowej?

1 marca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wygoda użytkowania kabiny prysznicowej w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniego brodzika. Tylko jeśli stworzą zgrany duet, będą stanowić bezpieczne i wygodne miejsce kąpieli. Jaki brodzik do kabiny prysznicowej wybrać? Czy kabina prysznicowa z brodzikiem to dobre rozwiązanie?

Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Chociaż obecnie wiele osób decyduje się na montaż odpływu liniowego, to trzeba przyznać, że kabiny prysznicowe z brodzikiem to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Gdy wybrana kabina ma ścianki i drzwi, brodzik wydaje się niezbędny. Jak dobrać brodzik, aby tworzył z kabiną spójny zestaw? Czym się kierować podczas takich zakupów? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę metraż łazienki oraz swoje indywidualne preferencje. Obecnie istnieje niezwykle dużo możliwości, bo można wybierać spośród brodzików w różnych rozmiarach i kształtach. Są one dostępne w wersji półokrągłej, okrągłej, kwadratowej i prostokątnej.

W małej łazience najlepiej sprawdzą się modele półokrągłe, gdyż nie będą zajmować zbyt wiele miejsca. Z kolei brodziki prysznicowe prostokątne i kwadratowe to dobry wybór do nieco większych pomieszczeń, można je zamontować w narożniku, we wnęce lub przy ścianie.

Jeżeli chodzi o wymiary, to standardowe brodziki prysznicowe mierzą 80 x 80 cm, a w przypadku prostokątnych i kwadratowych – 90 x 90 cm, 100 x 100 cm. Można zdecydować się także na brodzik 100 x 90 cm. W tym wypadku wszystko zależy od wielkości łazienki.

Brodzik do łazienki – jaka głębokość będzie odpowiednia?

Brodziki różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i kształtem, ale także głębokością – standardowe mają od 5 do około 15 cm. Jeszcze jakiś czas temu najbardziej popularnym rozwiązaniem był brodzik do łazienki głęboki, gdyż jest on po prostu niezwykle praktyczny. Można wykąpać w nim dziecko, zrobić pranie, a nawet wykąpać psa. Niestety ze względu na to, że głęboki brodzik wygląda mało estetycznie, a co więcej – stanowi barierę dla osób starszych, powoli odchodzi się od takiego rozwiązania. Dużo lepszym wyborem może okazać się kabina z płaskim brodzikiem, który wychodzi tylko parę centymetrów poza jej powierzchnię. Wśród najpłytszych brodzików znajdziemy takie, które mają zaledwie 2–3 cm głębokości.

Materiał wykonania brodzika

Ważny jest także materiał, z którego wykonano brodzik – od niego będzie zależeć jego trwałość i funkcjonalność. Największą popularnością cieszą się obecnie brodziki wykonane z akrylu sanitarnego. Jest on bowiem ciepły w dotyku i stosunkowo łatwo utrzymać go w czystości, gdyż ma gładką powierzchnię. Dodatkowo może być pokryty specjalną powłoką, która ułatwia pielęgnację. Do mycia brodzików akrylowych należy stosować płyny lub pianki bez ziarnistych, ostrych dodatków, które mogłyby je uszkodzić.

Gdy w pierwszej kolejności stawiamy na wytrzymałość, warto wziąć pod uwagę brodziki wykonane ze stali, które charakteryzują się niezwykłą trwałością i są bardziej odporne na zarysowania niż modele akrylowe. Brodziki wykonane ze stali można czyścić wszystkimi środkami dostępnymi na rynku, bez obaw, że ulegną uszkodzeniu.