Jak wybrać wystrój kuchni?

Jak wybrać wystrój kuchni?

28 października, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Pomieszczenie kuchenne jest jednym z najczęściej użytkowanych wnętrz w każdym domu. Podczas jego urządzania warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również wygodę i funkcjonalność. Dowiedz się, jak wybrać wystrój kuchni, aby był on jak najkorzystniejszy dla wszystkich domowników.

Aranżacja kuchni – od czego zacząć? 

Decydując się na przearanżowanie wnętrza kuchennego bądź tworząc je od podstaw, na samym początku warto zastanowić się nad wstępnym planem działania. Dobrze jest zacząć od decyzji na temat tego, jaki styl ma rządzić w pomieszczeniu. Można zdecydować się na ten, w którym urządzone są pozostałe wnętrza domu bądź wprowadzić element zaskoczenia i wybrać zupełnie inną stylistykę. Nowoczesne kuchnie najczęściej aranżowane są w stylach:

  • skandynawskim,
  • industrialnym,
  • eklektycznym,
  • boho,
  • vintage. 

Każdy z nich różni się sposobem dobierania do siebie elementów wyposażenia i kolorystyki, a także ilością i rodzajem dekoracji. Osobom odważnym lub takim, które nie potrafią zdecydować się tylko na jeden wybrany styl, poleca się łączenie dwóch lub trzech rodzajów urządzania wnętrz. W takim przypadku należy jednak dokładnie przemyśleć formę łączenia poszczególnych elementów, tak aby całość prezentowała się gustownie, a nie chaotycznie. 

Wystrój kuchni – na co zwrócić uwagę? 

Mając już mniej lub więcej określony pomysł na to, w jakim stylu ma być urządzone wnętrze kuchni, warto podjąć decyzję co do trzech najważniejszych kwestii, mających niemały wpływ na efekt końcowy pomieszczenia. 

Kolory wnętrza

Niemałe znaczenie w przypadku urządzania wnętrz mają kolory. Świadomy wybór barw świadczy nie tylko o wysokim poczuciu estetyki, ale powoduje, że wnętrze kuchni zachęca do przebywania w nim. Najlepiej wystrzegać się barw bardzo intensywnych. Mowa tutaj o rażących, neonowych odcieniach. Dobór odpowiednich odcieni wpływa bowiem na prawidłowy nastrój osób przebywających w pomieszczeniu. Nie trzeba natomiast zupełnie rezygnować z kolorów. Warto wykorzystywać takie, które pobudzają, a nie przytłaczają. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie kilku pasujących do siebie barw, tworzących kontrast. 

Wygodne i designerskie meble

Meble w kuchni pełnią najważniejszą rolę. To one umożliwiają wykonywanie codziennych prac i obowiązków. Dobrze, jeżeli są one jak najbardziej funkcjonalne. Należy zwrócić uwagę na ich wielkość, kształt i kolor. Wielkość szafek zależy od tego, jak dużym pomieszczeniem się dysponuje. Ważne, aby meble były pojemne. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowego porządku na wierzchu blatów. 

Nie należy zapominać, że meble kuchenne powinny dopełniać się ze sprzętem AGD takim, jak lodówka, zmywarka czy piekarnik. W przypadku bardzo wymagających wnętrz, w których niezbędne jest stosowanie nietuzinkowych rozwiązań, warto zamówić meble na wymiar. Tego rodzaju ofertę można znaleźć w Centrum Meblowe Dobrodzień. Dostosowanie projektu wyposażenia do ogólnych preferencji klientów, a także możliwości wnętrza, pozwalają na stworzenie oryginalnych i bardzo wygodnych przestrzeni. 

Kropka nad i, czyli odpowiednie dodatki 

Po podjęciu decyzji w temacie kolorów oraz wyposażenia, dobrze jest zastanowić się nad dekoracjami. Bez kolorowych dodatków pomieszczenie kuchenne prezentuje się bowiem dość surowo. Różnego rodzaju akcenty urozmaicają wnętrze, dodając mu uroku i nadając charakteru. 

Warto wybierać takie dodatki, które jednocześnie mają funkcjonalne zastosowanie. Takim elementem ozdobnym jest na przykład czajnik. Wybranie sprzętu w kolorze przewodnim wnętrza zapewni nie tylko użytek, ale wprowadzi do kuchni także element kolorystyczny. Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie świeżych ziół. Posadzenie w ozdobnej doniczce mięty, bazylii czy oregano to idealne ożywienie całej przestrzeni, a także bardzo dobry sposób na posiadanie dodatkowych składników do gotowania.