Jak zamocować balustradę balkonową?
21 grudnia, 2020Prawidłowy montaż balustrady balkonowej opiera się na właściwym zaizolowaniu mocowania słupka balkonowego. Chodzi przede wszystkim o szczelność połączenia słupków z płytą.
W jaki sposób montować balustradę balkonową?
Często jest tak, że balustrada instalowana jest od góry. Eksperci twierdzą jednak zgodnie, że lepszym pomysłem jest montowanie jej od czoła balkonu albo od dołu płyty balkonowej. W ten sposób maleje ryzyko przeciekania. Mocowanie na płycie jest prostsze. Poza tym, w przypadku konstrukcji o delikatnej budowie inna instalacja niż “od góry” nie wchodzi w grę. Montowanie słupków w inny sposób mogłoby uszkodzić balustradę lub płytę tarasową.
Kardynalnym błędem jest instalowanie balustrady, po wykończeniu balkonu. W takiej sytuacji podczas wywiercania otworów zostaje przerwana warstwa hydroizolacyjna i ociepleniowa. Później, nawet najmniejsza nieszczelność przy słupkach balkonowych będzie powodować przeciekanie wody i w konsekwencji zawilgocenie. Mocowanie balustrady należy wykonać, przed wykończeniem balkonu.
Jak wygląda mocowanie słupka balustrady?
Pierwszym krokiem, jest skompletowanie wszystkich elementów balustrady. Później trzeba zdecydować, w których miejscach mają znaleźć się słupki balkonowe. Po zaznaczeniu punktów, trzeba wywiercić w nich otwory, na około 10 cm. Gotowe otwory oczyszcza się z pyłu i wypełnia szybko utwardzalnym materiałem np. żywicą poliestrową. Kotwy umieszcza się w żywicy, a do podłoża montuje marki. Przed zainstalowaniem słupka, kotwy i marki należy pokryć farbą antykorozyjną. Słupki balkonowe mocuje się do przygotowanych kotew.
Izolacja balkonu
Bardzo ważne jest odpowiednie zaizolowanie balkonu. Po wywierceniu otworów i instalacji kotew, należy wyprowadzić materiał izolacyjny na wspomniane elementy. Dobrze sprawdzą się: masy izolujące, zaprawy uszczelniające, masy bitumiczne i folie w płynie. Izolacja balkonu musi być ułożona na całej powierzchni. Dopiero na tak przygotowanej posadzce, można kłaść elementy wykończeniowe np. płytki ceramiczne. Wokół otworów z kotwami należy zostawić około 6-8 mm luzu i wypełnić go masą uszczelniającą.
Instalacja pozostałych części: balustrady, przęseł, zależy od rodzaju konstrukcji. Zazwyczaj należy instalować je według instrukcji. Najważniejsze jest, by elementy systemu były ze sobą szczelnie połączone. Nieszczelności trzeba wypełnić pianką poliuretanową. Często jest tak, że balustrady balkonowe są gotowymi systemami złożonymi z słupków i przęseł, dlatego ich montaż jest krótszy i prostszy. Nie mniej jednak, zawsze należy pamiętać odpowiedniej izolacji podłoża, by uniknąć negatywnych skutków działań wody i innych czynników zewnętrznych.