Jakich odpadów nie można umieścić w kontenerze na gruz?

Jakich odpadów nie można umieścić w kontenerze na gruz?

24 stycznia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kontenery na gruz są jednym z podstawowych sposobów zarządzania odpadami budowlanymi, które powstają w trakcie prac remontowych, budowlanych, czy wyburzeniowych. Należy jednak zaznaczyć, że służą one nie tylko składowaniu odpadów w sposób bezpieczny, ale również segregowaniu ich. Dlatego nie można do kontenerów na gruz wrzucać wszystkiego. Jakich odpadów nie wolno w nich umieszczać?

Czego nie można umieścić w kontenerze na gruz?

Kontenery na gruz pozwalają na zgodne z prawem przechowywanie odpadów, które powstają w trakcie prac. Należy pamiętać, że wywóz pozostałości poremontowych do lasu lub wyrzucenie ich do kontenerów lub pojemników na odpady komunalne oznacza otrzymanie kary pieniężnej w wysokości 5 000 zł. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem odpowiednich kontenerów na gruz. Czego nie można w nich składować?

Przede wszystkim nie wolno w nich składować elektrośmieci. W trakcie prac remontowych często wymieniane jest również stare lub uszkodzone AGD, które znajduje się w domu lub mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że lodówki, mikrofalówki, telewizory, komputery i laptopy, które znajdą się w kontenerze na gruz, uniemożliwią prawidłową utylizację pozostałych odpadów. Co więcej, w tych sprzętach znajdują się substancje szkodliwe dla środowiska naturalnego (np. ołów i rtęć). Dlatego elektrośmieci powinny być oddawane bezpośrednio do specjalistycznych punktów recyklingu.

W kontenerach na gruz nie mogą znaleźć się również materiały, takie jak eternit oraz azbest. Nie można do nich wrzucać również mebli, które mają wbudowane elementy elektryczne lub elektroniczne. W wielu przypadkach nie można w kontenerach umieszczać również papy, choć w tym przypadku uzależnione jest od danego przedsiębiorstwa. Firma Selectbud posiada pozwolenie na odbiór papy, ale koszt utylizacji jest znacznie wyższy niż gruzu. Dlatego też ten fakt należy zgłosić przy zamawianiu kontenera.

Warto również wspomnieć, że w kontenerze na gruz nie powinny znajdować się odpady komunalne. Niestety, czasem się zdarza, że do odsłoniętego kontenera przechodnie i sąsiedzi wrzucają swoje śmieci. W miarę możliwości trzeba się przed tym zabezpieczyć – np. zostawiając odpowiednie informacje.

Wynajmem kontenerów na gruz zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Selectbud.

Co można umieszczać w kontenerach na gruz?

Jak sama nazwa wskazuje: gruz. W tym zaliczyć można: fragmenty cegieł, elementy ceramiczne, kafelki, dachówki, kawałki betonu. Do kontenerów na gruz można również wrzucić pozostałości po tynkowaniu i tapetowaniu ścian, czy połamane kawałki karton-gipsowe. W tego typu kontenerach można również umieszczać stare lub uszkodzone framugi okienne i drzwiowe oraz odpady, które powstają przy wymianie parkietów. Dozwolone są również materiały, takie jak folia, papier, gips, drewno, metal czy styropian.