Jakie drzwi pokojowe wybrać, aby optycznie powiększyć wnętrze?

Jakie drzwi pokojowe wybrać, aby optycznie powiększyć wnętrze?

10 stycznia, 2024 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Udana aranżacja mieszkania składa się z wielu wzajemnie uzupełniających się elementów. Od funkcjonalnego układu, przez dobrej jakości materiały, aż po kwestie estetyczne związane ze stylem, kolorystyką i dodatkami. Jednym z ważnych elementów każdej aranżacji jest odpowiedni dobór stolarki otworowej, czyli okien, drzwi zewnętrznych oraz drzwi pokojowych. Sprawdzimy dziś, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli więc urządzasz niewielkie mieszkanie lub planujesz jego remont – zapraszamy do lektury.

Drzwi wewnętrzne połączenie funkcjonalności i estetyki

Na początek kilka słów o funkcji, jaką pełnią drzwi pokojowe. Przede wszystkim dzielą wnętrze na strefy, zapewniając prywatność i optycznie organizując przestrzeń. Jednocześnie ich konstrukcja powinna gwarantować odpowiednią, dopasowaną do konkretnego pomieszczenia izolację akustyczną i do pewnego stopnia także termiczną.

Oprócz tych czysto użytkowych kwestii drzwi wewnętrzne są także istotnym elementem wizualnej aranżacji mieszkania. Dużą rolę odgrywa to, jaki rodzaj, styl i kolor drzwi wybierzesz. Do dyspozycji masz bardzo szeroką gamę produktów. Znajdziesz w niej wiele modeli, które pozwolą Ci optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania.

Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać, aby powiększyć wnętrze?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli koloru drzwi wewnętrznych. W dużej mierze to właśnie odpowiednio dobrany odcień drzwi pozwala optycznie powiększyć niewielką przestrzeń. Jakie drzwi zatem wybrać do małego mieszkania? Przede wszystkim jasne, takie, które odbijają światło i rozjaśniają przestrzeń. Do tej kategorii zaliczają się między innymi drzwi białe, jasnobeżowe, jasnoszare, a także modele w kolorze bielonego drewna. Efekt wizualnego powiększenia przestrzeni spotęgujesz, wybierając drzwi w dokładnie takim samym kolorze jak ściana i ościeżnica. Jest to popularny zabieg aranżacyjny w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

jakie drzwi do salonu.jpg

Najbardziej uniwersalny wybór to oczywiście drzwi białe. Sporo modeli w tym kolorze, inspirowanych różnymi, modnymi aktualnie trendami znajdziesz wśród drzwi Porta: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?kolorystyka_drz=biale&marka_drz=porta.

Konstrukcja drzwi do małego wnętrza

Sam kolor to jednak nie wszystko. O czym jeszcze pamiętać, wybierając drzwi do małego mieszkania? Równie ważny jest ich styl i konstrukcja. Zacznijmy może do wyboru między skrzydłem pełnym a przeszklonym. Drzwi pełne, czyli modele bez szyb zapewniają lepszą prywatność, skuteczniej wyciszają i często także lepiej zatrzymują ciepło. Jednak drzwi przeszklone to znacznie lepszy wybór, jeśli chcesz doświetlić i wizualnie powiększyć przestrzeń. Przeszklone drzwi to bardzo szeroka kategoria. Znajdziesz w niej między innymi drzwi francuskie, czyli modele, których duża część jest przeszklona, a także nowoczesne skrzydła wyposażone jedynie w pojedyncze poziome lub pionowe (a nawet okrągłe) szybki.

Co wpływa na wizualny odbiór drzwi poza przeszkleniami? Oczywiście sama konstrukcja skrzydła. Do niewielkich mieszkań polecamy proste skrzydła o gładkiej powierzchni. Ozdobne frezy czy żłobienia sprawiają, że drzwi wyglądają na masywniejsze i wizualnie cięższe.

drzwi przeszklone.jpg

Weź pod uwagę także sposób wykończenia drzwi. Okleina czy lakier na wysoki połysk odbijają światło i pomogą powiększyć przestrzeń. Taki finisz pasuje jednak raczej do nowoczesnych wnętrz lub aranżacji glamour. Niekoniecznie sprawdzi się w przestrzeni inspirowanej stylem skandynawskim czy klasycznym.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe do małego mieszkania?

Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie – czy do małego mieszkania lepiej wybrać drzwi przylgowe, czy może jednak bezprzylgowe? Czym różnią się te dwa modele? Drzwi przylgowe to klasyka stosowana w aranżacji wnętrz od lat. Skrzydło wyprofilowane jest w taki sposób, że jego część, tzw. felc po zamknięciu nachodzi na szczelinę między drzwiami a ościeżnicą. Tymczasem drzwi bezprzylgowe, są po zamknięciu zlicowane z powierzchnią ściany, sprawiają wrażenie wręcz jej części, a nie osobnego elementu. Ich minimalistyczna konstrukcja sprawia, że one są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do niewielkiego metrażu.

Drzwi wewnętrzne to nie tylko kwestia funkcjonalności. To także ważny element wystroju wnętrza, który ma realny wpływ na jego odbiór. Odpowiednio dobrane pomogą Ci optycznie powiększyć poszczególne pomieszczenia i stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

Zdjęcia: Komfort.pl
Materiał promocyjny.