Jakie nasiona traw wybrać na trawnik rekreacyjny?
9 czerwca, 2022Gęsty i zielony trawnik przy domu lub w parku to bardzo atrakcyjny element krajobrazu. Aby osiągnąć taki efekt, należy dobrać właściwą mieszankę nasion traw oraz zapewnić trawnikowi niezbędne zabiegi pielęgnacyjne w ciągu roku. Wśród koniecznych czynności znajduje się koszenie, nawożenie i podlewanie, warto również dokładnie wygrabić trawnik i napowietrzyć go.
Trawnik rekreacyjny — najważniejsze cechy
Murawa rekreacyjna jest niezwykle gęsta, intensywnie zielona, nawet jeśli jest krótko ścięta. Różne gatunki traw, z których składa się trawnik, są dość odporne na deptanie oraz na niekorzystne czynniki środowiskowe, w tym na intensywne słońce oraz na wysychanie i na atak szkodników. Warto pamiętać, że gatunki traw różnią się między sobą zapotrzebowaniem na wodę, sposobem korzenienia się oraz głębokością systemu korzeniowego. Niektóre trawy są bardzo odporne na intensywne użytkowanie, czyli deptanie, takich traw używa się np. na boiskach sportowych, polach golfowych. Trawy do użytkowania rekreacyjnego są zielone i ładnie się rozkrzewiają, zwłaszcza jeśli odpowiednio się o nie dba.
Najpopularniejsze gatunki traw stosowane na trawniki
Wśród najpopularniejszych gatunków traw, które można spotkać w gotowych mieszankach, wyróżnia się kostrzewy, życice, wiechliny. Życica trwała jest trawą bardzo odporną, jej charakterystyczną cechą jest niski wzrost oraz dość silny system korzeniowy. Taki sposób wzrostu sprawia, że źdźbła są bardzo odporne na okresowy brak wody, mogą być intensywnie użytkowane. Kostrzewa jest trawą o dużej zmienności w zależności od gatunku. Wyróżnia się kostrzewę owczą i różnolistną — obydwie trawy są idealnie na trawnikach, ponieważ cechują się dużą odpornością na deptanie oraz niezbyt intensywnym wzrostem. Polecane zwłaszcza na gleby kiepskiej jakości, silnie nasłonecznione. Kostrzewa czerwona to gatunek o dość dużej silne wzrostu — roślina lubi częste i krótkie koszenie.
Trawnik rekreacyjny — gatunki traw
Trawniki rekreacyjne są dość uniwersalne — mają wysokie walory estetyczne oraz można po nich często spacerować. To też rozwiązania stosowane w parkach oraz w terenach miejskich. Gatunki traw, które wchodzą w skład większości kompozycji, są odporne na warunki klimatyczne kraju. Idealne gatunki traw na rekreacyjne trawniki to życica trwała, kostrzewa czerwona oraz wiechlina łąkowa. Trawę można regularnie, bardzo nisko kosić, nie wpływa to negatywnie na wygląd źdźbeł. Nisko koszona murawa nie traci swoich właściwości, ładnie się rozkrzewia i nie żółknie. Niektóre nasiona traw przeznaczone na przydomowe trawniki zwierają dodatek nawozu. Nawóz przyspiesza korzenienie się oraz zapewnia dostęp do składników pokarmowych już młodym roślinom.
Jak dbać o trawnik rekreacyjny w ogrodzie?
Trawniki rekreacyjne w ogrodach są gęste, odporne i zielone, jeśli odpowiednio się o nie dba. W okresie letnim, podczas intensywnego wzrostu roślin, należy murawę regularnie kosić, nawet raz w tygodniu. Równie ważne jest odżywianie trawnika, za pomocą nawozów wieloskładnikowych. Można stosować mieszanki o przedłużonym działaniu. Nawóz uwalnia się stopniowo i dostarcza rozwijającym się roślinom składników pokarmowych. Po zimie warto zadbać o kondycję trawnika — należy go krótko skosić i napowietrzyć. Zabieg aeracji pobudzą trawę do intensywnego korzenienia się, polepsza właściwości gleby i zapewnia dostęp korzeniom do składników pokarmowych. Warto zadbać również o regularne grabienie liści, usuwanie uporczywych chwastów. Dzięki temu trawnik będzie piękny i atrakcyjny przez cały rok.