Jakie profile stalowe na wiatę?

Jakie profile stalowe na wiatę?

29 grudnia, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wiaty stalowe cieszą się rosnącą popularnością. To proste, a często bardzo przydatne rozwiązanie. Sprawdźmy zatem, czym one są i do czego służą, a przede wszystkim, jak dokonać wyboru głównych elementów konstrukcyjnych wiaty, czyli profili stalowych.

Co to wiata stalowa i do czego jest potrzebna?

Zanim wyjaśnimy,  jak wybrać profile stalowe do wiaty, warto wytłumaczyć, czym w ogóle jest wiata. Otóż mowa o stalowej konstrukcji otwartej. Wiata posiada dach, jednak brak jej ścian. Tym samym jest to po prostu zadaszenie na solidnych podstawach. Do czego wykorzystuje się wiaty? Bardzo często służą jako ochrona samochodów. Zabezpieczają pojazdy przed czynnikami atmosferycznymi. Mogą też posłużyć do ochrony urządzeń ogrodowych czy materiału na opał. Rozwiązań jest wiele. Coraz częściej powierzchnia dachowa wiat bywa wykorzystywana do montażu paneli fotowoltaicznych. Moduły mogą zasilać ładowarkę elektryczną, ale też gniazda w pomieszczeniu gospodarczym czy nawet w domu.

Z czego składa się wiata?

Poszczególne wiaty stalowe mogą się między sobą znacząco różnić. Niemniej podstawowy schemat takiej konstrukcji zawsze jest podobny. Przede wszystkim potrzebne są wsporniki, na których stanie wiata. Ich funkcje pełnią profile stalowe. Mogą być one zatopione w blokach betonowych lub wbite w ziemię. Na profilach umieszcza się również stalową konstrukcję dachu. Następnie pozostaje jedynie zamontować blachę stalową. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiaty mogą przyjmować różne formy. Najczęściej montuje się wiaty jednospadowe i dwuspadowe. W każdym razie zawsze dach powinien być nieco pochyły, aby spływał po nim deszcz i nie zalegał śnieg.

Zapoznaj się z ofertą firmy, która pomoże w budowie wiat stalowych: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/wiaty/.

Profile odporne na działanie czynników zewnętrznych

Wyjaśniliśmy już, czym są wiaty stalowe i do czego służą, a także, z jakich składają się elementów. Przejdźmy zatem do głównego tematu tego artykułu, czyli kwestii wyboru profili stalowych. Jak się okazuje, wybór w tym zakresie jest bardzo duży.

Najważniejszą kwestią jest, aby wybrać profile dostosowane do pełnionej funkcji. Warto pamiętać, że wiata to konstrukcja, znajdująca się na zewnątrz. Oznacza to, że jest stale, w każdej porze roku, narażona na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, wilgoć, wiatr, czy promieniowanie UV – to główne zagrożenia dla profili. Dlatego należy wybierać modele uodpornione na działanie wspomnianych czynników. Mowa o profilach ze stali nierdzewnej lub też pokrytych warstwą ochronną, zabezpieczającą przed korozją. Czasami wykonuje się cynkowanie, a innym razem lakierowanie lub jeszcze inny zabieg. Ważne jest też nałożenie preparatu chroniącego przed szkodliwym działaniem promieni UV, przez które profile mogą utracić przede wszystkim swoją estetykę.

Profile dostosowane do projektu

Pamiętaj też, aby zawsze dostosować profil do projektu. Chodzi tu rzecz jasna między innymi o tak podstawowe kwestie, jak wymiary. Trzeba też dokładnie obliczyć wytrzymałość danych modeli, aby mieć pewność, że utrzymają konstrukcję. Uwzględnij również sytuację, w której na dachu zalega pewna ilość śniegu. Dokładne, profesjonalnie przeprowadzone obliczenia są kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników wiaty stalowej.