Jakie rodzaje łańcuchów rolkowych najczęściej wykorzystywane są w przemyśle?

Jakie rodzaje łańcuchów rolkowych najczęściej wykorzystywane są w przemyśle?

20 lutego, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Przenoszenie ruchu obrotowego na duże odległości wymaga zastosowania mechanizmu charakteryzującego się odpowiednią wytrzymałością, odpornością na rozciąganie i zerwanie. Takie właściwości ma każdy przemysłowy łańcuch rolkowy, który znajduje szereg zastosowań nie tylko w różnych branżach przemysłu, ale także w motoryzacji. Tego rodzaju łańcuchy używane są m.in. do przenoszenia napędu w niektórych maszynach rolniczych.

Co to jest łańcuch rolkowy?

To konstrukcja składająca się z identycznych ogniw, najczęściej stalowych, wewnętrznych i zewnętrznych, które są ustawiane wobec siebie naprzemiennie. Cechą charakterystyczną łańcuchów rolkowych jest dodatkowa rolka, która obraca się niezależnie względem tulejki osadzonej na sworzniu łączącym ogniwa. To uniwersalne rozwiązanie gwarantujące trwałość konstrukcji łańcucha, ograniczające tarcie i tym samym zmniejszające naturalny proces zużywania się uzębień łańcuchowego koła, które napędza łańcuch. Stalowy łańcuch rolkowy jest specyficznym, trwalszym i wydajniejszym wariantem tradycyjnego łańcucha tulejkowego. Innymi popularnymi rodzajami łańcuchów przemysłowych są stalowe łańcuchy płytkowe, sworzniowe i zębate.

Rodzaje łańcuchów przemysłowych rolkowych

W zależności od odległości, na jakiej przenoszony jest napęd oraz wielkości przenoszonych obciążeń stosuje się różne rodzaje rolkowych łańcuchów przemysłowych. W typowych zastosowaniach wykorzystywane są przede wszystkim stalowe łańcuchy jednorzędowe. To wystarczający wybór, by przenosić napęd bez ryzyka rozciągnięcia i zerwania łańcucha. Gdy przenoszone obciążenia są większe, stosuje się mocniejsze łańcuchy składające się z dwóch lub większej liczby rzędów ogniw. Jednym z popularnych wariantów łańcuchów stosowanych w przemyśle jest łańcuch rolkowy dwurzędowy, ale w sprzedaży dostępne są również łańcuchy wielorzędowe, które składają się z trzech, czterech lub nawet pięciu rzędów ogniw. Takie konstrukcje łańcuchów w oczywisty sposób charakteryzują się większą wytrzymałością, a tym samym stosowane są wszędzie tam, gdzie obciążenia, jakim podlega łańcuch, są odpowiednio większe.

W zastosowaniach przemysłowych do przenoszenia napędu na dużych odległościach wykorzystuje się różne rodzaje łańcuchów stalowych. Podstawowym wariantem tego typu konstrukcji są łańcuchy tulejkowe, a ich usprawnioną wersją łańcuchy rolkowe. W sprzedaży dostępne są ich różne wersje. W standardowych zastosowaniach sprawdzają się łańcuchy jednorzędowe. Gdy przenoszone obciążenia są większe, co wiąże się z ryzykiem zerwania łańcucha, wówczas stosuje się łańcuchy wielorzędowe.