Jakie tapety wybrać do małych i ciemnych pomieszczeń?

Jakie tapety wybrać do małych i ciemnych pomieszczeń?

27 lipca, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Niewielkie mieszkania są przytulne i tańsze w utrzymaniu. Jednak niefortunny wybór dekoracji może sprzyjać efektowi przytłoczenia, którego chcemy uniknąć. Dlatego niektórzy sięgają po tapety ścienne optycznie powiększające mniejsze przestrzenia. Dzięki nim pokój, salon, czy sypialnia są przestronniejsze, wyższe lub dłuższe. Sprawdź, jak to osiągnąć!

Jak wybór kolorów i wzorów ma wpływ na pomieszczenie?

Małe okno i skromna powierzchnia wymagają specjalnej aranżacji. Optyczne powiększenie pomieszczenia jest możliwe dzięki zastosowaniu jasnych kolorów i jednolitych dekorów ściennych. Raczej unika się wzorzystych tapet florystycznych, czy figur geometrycznych o wielu barwach. Biel, beże, jasne pastele i cienkie linie dekorów powodują, że wnętrze nabiera przestronności.

Kluczowe jest unikanie ciemnych kolorów np. czerwieni, brązów, głębokich szarości lub granatów. Również połączenie takich barw daje efekt przytłoczenia i dodatkowego pomniejszenia kubatury. Podobnie rzecz ma się z wzorami geometrycznymi, które są zdominowane przez grube linie. Takie połączenie przyciągnie uwagę na ściany, które staną się głównym dekorem, skracając dystans między domownikiem a ścianą. To skutecznie zmniejsza powierzchnię w sposób optyczny.

Jakie kolory tapet są najlepsze do małych i ciemnych pomieszczeń?

Wśród najlepszych barw tapet do optycznego powiększania wnętrza można wyróżnić:

  • biele;
  • beże;
  • jasne szarości;
  • delikatne pastele – błękit, róż, mięta.

Dlaczego takie kolory sprawdzają się przy projektowaniu niewielkich przestrzeni? Tapety utrzymane w tym stylu zapewniają idealne tło dla aranżacji wnętrza. Nie przytłaczają barwą ani wzorem, co sprzyja budowaniu poczucia głębi. W ten sposób nawet niewielki pomieszczenia można zaaranżować tak, by wydawały się bardziej obszerne.

tapeta powiększająca pokój

Jakie wzory tapet sprzyjają optycznemu zwiększaniu wnętrza?

Jeśli chcesz optycznie zwiększyć pomieszczenie, masz kilka możliwości przy pomocy tapet ściennych. Najpierw musisz wiedzieć, czy chcesz dane wnętrze „podnieść”, czy „poszerzyć”, a może nadać mu głębi.

Dla optycznego podniesienia pomieszczenia stosuje się tapety z geometrycznymi wzorami kierowanymi pionowo. Linie proste lub delikatne wzory skierowane ku górze w sposób naturalny powodują efekt wyższego pomieszczenia, niż jest w rzeczywistości. Poza tym koniecznie trzeba trzymać się zasady kolorystycznej. Ogromną większość powierzchni tapety powinna stanowić jasna barwa. Natomiast linie lub inne kształty pionowe muszą być cienkie, wręcz subtelne i delikatnie różne kolorem od tła.

Podobna sytuacja jest w momencie, gdy chcesz poszerzyć kwadratowy pokój. Warto wybrać jasne kolory tapety, ale ze wzorem poziomym. Linie biegnące poziomo sprawiają, że pokój czy salon wydają się bardziej przestronne i dłuższe, niż jest naprawdę. Tu również warto trzymać się zasady, by tapety poszerzające pomieszczenie umieszczać np. na jednej lub dwóch ścianach.

Jaki wzór tapety wybrać do pogłębienia przestrzeni?

Jeśli chcesz pogłębić pomieszczenie, skorzystaj z fototapety lub tapety z efektem trójwymiarowym. W ten sposób naturalnie przedłużysz wnętrze i zapewnisz domownikom wizualne wrażenie głębi. Obraz w postaci lasu, drogi czy figur geometrycznych w 3D (obowiązkowo jasnych) świetnie sprzyja budowaniu przestrzeni. Dzisiaj takie krajobrazy czy produkty z efektem trójwymiarowym zapewniają niespotykaną dotąd jakość. To przekłada się na stworzenie wyjątkowego rezultatu głębi nawet w niewielkich i ciemnych pomieszczeniach.

tapeta powiększająca pomieszczenie

Dlaczego warto wybrać tapetę do powiększania optycznego wnętrza?

Niewielkie pomieszczenia dla zwiększenia kubatury maluje się na biało lub beżowo. O ile kolory te mają swoje piękno, to nie każdy chce decydować się tylko na jedną barwę w całym pokoju. Dlatego lepiej postawić np. na połączenie tapety lub fototapety z jasnym kolorem, który odświeży wnętrze. Wprowadzenie delikatnych wzorów na dwóch ścianach lub montaż krajobrazu na jednej ze ścian świetnie pogłębi, lub powiększy przestrzeń. Przy pomocy samych farb nie osiągniesz takiego rezultatu, a wnętrze może świecić nudą.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz również artykuł https://tapetujemy.pl/blog/jak-optycznie-powiekszyc-pokoj