Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaki sposób ogrzewania wybrać

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaki sposób ogrzewania wybrać

21 listopada, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania to kwestia niezwykle istotna dla każdego właściciela domu. Kocioł gazowy to sprawdzone i polecane rozwiązanie, ale warto wiedzieć, jaki model warto wybrać. Co sprawdzi się lepiej — kocioł gazowy jednofunkcyjny, czy kocioł gazowy dwufunkcyjny? Podpowiadamy!

Kocioł gazowy jednofunkcyjny — wady i zalety

Kocioł gazowy jednofunkcyjny zasila system centralnego ogrzewania w domu, jednak mało kto decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na brak możliwości uzyskania ciepłej wody użytkowej. Znacznie popularniejszy jest więc kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Po zakupie dodatkowego urządzenia zyskujemy nie tylko źródło ciepła, ale również źródło ciepłej wody.

Zaletą kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest stały dostęp do ciepłej wody, płynącej praktycznie od razu po odkręceniu kranu, co zapewnia duży komfort i pozwala oszczędzać wodę. Wygoda i oszczędność mają jednak swoją cenę w postaci większego zużycia energii. Kotły gazowe jednofunkcyjne wyposażone w zasobnik potrzebują również stosunkowo dużo miejsca i są kosztowne.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny, jak działa?

Tańszą i chętnie wybieraną alternatywą dla kotła gazowego jednofunkcyjnego jest kocioł gazowy dwufunkcyjny. To rozwiązanie jest tańsze z prostego powodu: kocioł dwufunkcyjny nie ma zbiornika na wodę i nie musi jej stale podgrzewać, ponieważ woda jest w tym przypadku podgrzewana w sposób przepływowy. Kotły dwufunkcyjne zajmują mniej miejsca, są wygodniejsze w montażu i tańsze nie tylko w momencie zakupu, ale także w codziennej eksploatacji.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny jest źródłem ciepła w mieszkaniu i ciepłej wody użytkowej, bez konieczności montowania dodatkowych elementów. Sprzyja oszczędzaniu energii, gdyż podgrzewa tylko tyle wody, ile potrzebujemy. Kotły dwufunkcyjne średnio nadają się do domów, czy większych mieszkań z co najmniej 2 łazienkami. Nie są również tak komfortowe, ponieważ za każdym razem trzeba czekać, aż bieżąca zimna woda nabierze odpowiedniej temperatury. Warto jednak zaznaczyć, że problem ten występuje wyłącznie wtedy, gdy odkręcamy wodę w kilku punktach naraz. W przeciwnym wypadku woda jest nagrzana już po kilku sekundach. Co więcej, kocioł gazowy dwufunkcyjny jest w stanie dostarczyć duże ilości ciepłej wody w dowolnym momencie. Z kolei kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem świetnie sprawdzi się na przykład w małych domach, gdzie nie ma miejsca na dużą, osobną kotłownię.

Jaki kocioł gazowy warto wybrać?

W najprostszej sytuacji są właściciele małych mieszkań bez dostępu do centralnego ogrzewania. W tym przypadku kocioł gazowy dwufunkcyjny, z zasobnikiem lub bez zasobnika, będzie najlepszym wyborem. Im większe mieszkanie, tym wyższe ryzyko, że temperatura w grzejnikach i temperatura wody będą zbyt niskie, by zapewnić komfort. Warto również pamiętać, że kocioł gazowy dwufunkcyjny wymaga odpowiedniego ciśnienia wody, co warto sprawdzić przed zakupem.

Kotły gazowe jednofunkcyjne sprawdzą się w dużych domach, w których mamy co najmniej dwie łazienki i większą liczbę mieszkańców. To komfort i świetny sposób na oszczędzanie wody, a w przypadku kotłów kondensacyjnych, także sposób na oszczędzanie paliwa. Trzeba jednak pamiętać, że wydajny kocioł jednofunkcyjny wymaga sporo miejsca, o które może być trudno w mniejszych domach. Więcej informacji o nowoczesnym ogrzewaniu można znaleźć na blogu sklepu internetowego Hydrotermo.pl.