Kominek z płaszczem wodnym – dlaczego warto go mieć?

Kominek z płaszczem wodnym – dlaczego warto go mieć?

10 grudnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kominek z płaszczem wodnym – dlaczego warto go mieć?

 

Masz już dość węglowych kopciuchów? Może czas na kominek z płaszczem wodnym? Wygląda o wiele lepiej, a grzeje nawet skuteczniej. Pozostaje tylko dorzucać kolejne porcje drewna kominkowego i patrzyć, jak nikną w ciepłym płomieniu. 

 

Aspekty ekonomiczne i praktyczne

 

Drewno kominkowe nie jest może najbardziej kalorycznym rodzajem opału, ale widok szczap trzaskających w kominku z płaszczem wodnym w pełni wynagradza tę niedogodność. Co więcej, kominek z płaszczem wodnym może magazynować ciepło i służy do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, która i tak zostanie przez nas wykorzystana do kąpieli, mycia, zmywania czy płukania naczyń i utrzymania czystości w obrębie domostwa, dzięki czemu oprócz niezwykle estetycznego wyglądu, staje się niesamowicie praktyczny. Oczywiście ogrzewanie samym drewnem kominkowym tanie nie będzie, dlatego warto połączyć kominek z płaszczem wodnym z innymi systemami ogrzewania, takimi jak na przykład pompa ciepła. Nie może on być jedynym i głównym urządzeniem grzewczym w przestrzeni domu jednorodzinnego, czego zakazują przepisy prawa. Jego rola może jednak być znaczna, szczególnie przed okresem grzewczym, kiedy to jeszcze nie uruchomiliśmy kotła i na wiosnę, gdy z uwagi na poprawiającą się pogodę zdecydowaliśmy już go wygasić. 

 

Każdy z nich cechuje się też wyższą lub niższą mocą nominalną. Dzięki wielu jej rodzajom jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie kominek o takiej mocy, która świetnie sprawdzi się także w wypadku dużych rodzin wymagających większej ilości ciepłej wody, choćby do kąpieli.

 

Warto przy tym pamiętać o odpowiednim sposobie przechowywania drewna kominkowego, ponieważ wymaga ono specjalnego traktowania. Na początek dobrze zaopatrzyć się w worki zapewniające cyrkulację powietrza i wilgoci. Najlepiej doradzą nam bezpośrednio w sklepie z workami i pojemnikami różnego typu.

 

Aspekty estetyczne

 

Cieszą one także i estetyką, kiedy to pragniemy znaleźć chwilę wytchnienia po ciężkim dniu pracy. Kiedy jesteśmy w stanie rozluźnić się i zrelaksować podziwiając piękno prawdziwego ognia płonącego za bezpieczną szybą zabezpieczającą przed jego rozprzestrzenieniem.

 

Wówczas drewno kominkowe do kominka z płaszczem wodnym wrzucać będziemy raczej dla relaksu, niż konieczności ogrzania się. Choć trzeba przyznać, że nic nie ogrzewa tak dobrze, jak widok drewna kominkowego trzaskającego w kominku. 

 

Przechowywanie opału

 

Warto pamiętać o odpowiednim sposobie przechowywania drewna kominkowego, ponieważ wymaga ono specjalnego traktowania. Najlepiej kiedy może ono być składowane przy ścianie budynku lub innym zadaszeniem. Można potraktować to jako punkt wyjścia do zaaranżowania części ogrodu, ale sprawdzą się też wnęki i regały w pobliżu samego kominka. Nada to pomieszczeniu klimatu iście z górskiej chaty. Jeśli natomiast trudno nam na początku wygospodarować takie miejsce, to dobrze zaopatrzyć się choćby w worki zapewniające cyrkulację powietrza i wilgoci. W wyborze odpowiednich pomogą nam bezpośrednio w sklepie z workami i pojemnikami różnego typu.