Kredyt na budowę domu – jakie wymagania należy spełnić?

Kredyt na budowę domu – jakie wymagania należy spełnić?

2 czerwca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wszyscy różnimy się od siebie, ale jedno łączy ludzi dorosłych: wszyscy w pewnym momencie pragną mieć własne mieszkanie albo dom. W tym celu w większości niezbędne jest zaczerpnięcie kredytu. Dzisiaj przyjrzymy się, jak wygląda kredyt na budowę domu: jakie wymagania należy spełnić i co trzeba zrobić?

Dla kogo kredyt na budowę domu?

Właściwie większość społeczeństwa korzysta lub jest zmuszona skorzystać z różnego rodzaju kredytów, by stać się posiadaczem mieszkania lub domu spełniającego własne oczekiwania. Kredyt na budowę domu jest właściwie dla każdego. Oczywiście nie dostaniemy go od ręki, ani nawet po przedstawieniu szczegółowego wniosku. Konieczne jest spełnianie określonych warunków. Zanim sobie o nich opowiemy, poruszymy różnicę między kredytem na budowę domu a kredytem hipotecznym.

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny: różnice

Można by powiedzieć, że kredyt to kredyt i nie ma potrzeby drążenia tematu. Jednak każdy, kto choć raz miał do czynienia z kredytem, wie, że to skomplikowana i złożona procedura, a każda najmniejsza zmiana wiąże się z innym wyglądem ostatecznej umowy kredytowej. Wyczerpujące informacje o tym, czym różni się kredyt na budowę domu od kredytu hipotecznego, znajdziecie pod linkiem. Teraz wyjaśnimy sobie podstawową różnicę:

  • Kredyt hipoteczny dotyczy nieruchomości, która już istnieje i najczęściej jest to mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Teoretycznie jest tutaj mniej formalności, ale to również zależy od indywidualnego przypadku.

  • Z kolei kredyt na budowę domu dotyczy działki, na której powstanie nasz dom i dokumentacji wszystkich kolejnych etapów budowy. Trwa to dłużej, jednak, biorąc pod uwagę, że za cenę mieszkania można mieć dom, opłaca się czekać.

Zanim porwiemy się na kredyt, dobrze jest porównać oferty banków. A różnią się one znacznie! Cierpliwe osoby mają szansę stać się posiadaczami korzystniejszego kredytu. W sieci znajdziemy już gotowe porównania ofert, na przykład na stronie domkredytowy.pl. Wystarczy kilka chwil, by mieć ważne informacje bez wychodzenia z domu.

Jakie warunki musimy spełniać, starając się o kredyt na budowę domu?

Po podjęciu decyzji o budowie domu przychodzi czas na najtrudniejsze: formalności. Jakie warunki musimy spełniać przy kredycie na budowę domu?

  • Szereg dokumentów dotyczących działki, na której ma powstać dom. Między innymi księga wieczysta, rejestr gruntu, pozwolenia i wiele innych.

  • Prawdziwe trudności zaczynają się przy wypełnianiu tzw. dziennika budowy domu. Do tego dochodzi kosztorys budowy, umowa z wykonawcą i projekt techniczny.

  • Najistotniejszy na początek jest dowód zakupu działki i prawo do jej własności.

Mając już zakupioną działkę pod budowę domu, nie musimy się martwić o wkład własny. Warunkiem jest to, by działka prawnie pozwalała na budowę nieruchomości w tym miejscu. W obecnej sytuacji, kiedy wkład własny na kredyt hipoteczny ma wynosić aż 40%, budowa domu wydaje się o wiele korzystniejszą inwestycją od zakupu mieszkania. Warto dokładnie rozważyć wszystkie wady i korzyści płynące z ostatecznego wyboru. W końcu dom/mieszkanie mamy zwykle na całe życie.