Kuchnia na poddaszu – co warto wiedzieć?

Kuchnia na poddaszu – co warto wiedzieć?

22 grudnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Kuchnie na poddaszu są stosunkowo rzadko spotykane w domach jednorodzinnych. Stanowią raczej domenę kamienic oraz budynków podzielonych wewnętrznie na mieszkania. Taka aranżacja, choć postrzegana jako ograniczająca, stwarza szeroki potencjał. Łatwo uzyskać tu szczególny, niepowtarzalny klimat. Aby wnętrze przy całym swoim uroku pozostało funkcjonalne, dobrze jest jednak przestrzegać kilku zasad. Na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Kuchnia na poddaszu – najważniejsze wyzwania

2. Jak rozmieścić meble kuchenne?

3. Miejsce na sprzęt AGD

Zanim zaczniesz planować aranżację, zastanów się, jak w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Zwróć uwagę na zapewnienie łatwego dostępu do sprzętu w zabudowie – przykładem jest płyta czy piekarnik Solgaz, przy których użytkownik powinien mieć możliwość swobodnego wyprostowania się.

Kuchnia na poddaszu – najważniejsze wyzwania

Podstawowa kwestia, na której opiera się aranżacja kuchni, to odpowiedź na pytanie, jaki metraż masz do dyspozycji. W przypadku przestrzeni na poddaszu odpowiedź wcale jednak nie jest oczywista. Sama powierzchnia podłogi często nie stanowi wymiernej wskazówki, a o zagospodarowaniu wnętrza decyduje wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia sufitu. Im niższe wartości, tym trudniej. Z idealną sytuacją masz do czynienia, gdy wysokość ścianki przekracza 75 centymetrów.

Na ostateczny efekt wpływ mają również okna. Ich wielkość i rozmieszczenie przekładają się na możliwość przewietrzenia wnętrza oraz jego doświetlenie. O ile uciążliwe zapachy z łatwością usunie okap Solgaz, o tyle nie sposób zignorować potrzeby dostępu do świeżego powietrza i światła z zewnątrz. Idealnie, gdy masz możliwość wygospodarowania dwóch okien obok siebie: dadzą one zdecydowanie lepszy efekt niż pojedyncze. Ciekawy efekt uzyskasz, decydując się na duże okna połaciowe, które umieszcza się w skosach. Zadbaj także o sztuczne oświetlenie, które skutecznie modeluje wygląd kuchni.

Jak rozmieścić meble kuchenne?

Zwłaszcza w pomieszczeniu z niskimi kątami skosów warto skupić się na tym, by optymalnie rozmieścić meble kuchenne. Najlepiej, jeśli szafki kuchenne uda się ustawić w kształt litery L lub U, dążąc do uzyskania funkcjonalnego trójkąta roboczego. Najczęściej ciąg stojący można sytuować swobodnie, chyba, że ścianka kolankowa jest bardzo niska. Wyzwaniem mogą być szafki wiszące: standardowe, tanie meble kuchenne nie zawsze okazują się wystarczające i trzeba sięgnąć po kuchnie na wymiar.

Możliwości, jakie daje kuchnia na poddaszu, doskonale wpisują się w obowiązujące trendy. Można na przykład – ze względu na skosy – zastąpić górne szafki otwartymi półkami. To metoda, które umożliwia urządzić kuchnię w zgodzie ze stylem skandynawskim, rustykalnym lub loftowym – wszystko zależy od tego, jakie detale dopasujesz.

Miejsce na sprzęt AGD

Kuchnia nie może istnieć bez funkcjonalnego sprzętu AGD. Taki znajdziesz na przykład na solgaz.eu. Ze względu na ograniczoną powierzchnię, zwłaszcza, gdy kuchnia jest niewielka, niekiedy trudno jest pomieścić wszystko, czego potrzebujesz. Na szczęście i na to są sprytne triki.

Godne polecenia są sprzęty do zabudowy, zwłaszcza słupkowej. Wówczas łatwo usytuować, na przykład piekarnik, kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę, jeden na drugim. Skos przestaje być problemem, bo wszystko umieszczasz na niewielkiej powierzchni. Gdy decydujesz się na kuchnię otwartą, wyspa lub półwysep to idealne miejsce na płytę grzewczą. Wystarczy dostawić do blatu hokery, by wykreować przy okazji miejsce do spożywania posiłków.