Czemu służy zadaszenie tarasu? Potrzebne czy nie?

Czemu służy zadaszenie tarasu? Potrzebne czy nie?

22 grudnia, 2021 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Taras to doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby móc w pełni korzystać z jego uroków, niezależnie od warunków atmosferycznych, potrzebne jest zadaszenie. Ten element konstrukcyjny sprawi, że niestraszne będą nam nadmierne promienie słoneczne, wiatr i deszcz. Dach tarasu warto dopasować do stylu domu. Element ten powinien zostać uwzględniony już na etapie projektowania budynku. Dlaczego warto zainwestować w zadaszenie tarasu? Czy jest ono potrzebne, czy też nie? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

 

Dlaczego warto zadaszyć taras?

Każdy właściciel tarasu marzy o tym, by korzystać z niego przez większość roku. Niestety zmieniające się warunki pogodowe skutecznie to uniemożliwiają. Dobrym rozwiązaniem jest montaż zadaszenia. Dzięki niemu będziemy mogli przebywać na świeżym powietrzu w czasie deszczu. Latem dach będzie chronił przed nadmierną dawką promieni słonecznych, zaś jesienią i zimą przed deszczem, wiatrem oraz śniegiem. W ten sposób zadbamy również o posadzkę, meble wypoczynkowe oraz sprzęty ogrodowe. Posiadając zadaszenie nie musimy ich chować przed nastaniem sezonu zimowego.

Zadaszony taras w zależności od wybranych materiałów w mniejszym lub większym stopniu zacienia pomieszczenie sąsiadujące bezpośrednio z nim, co dla wielu osób stanowi zaletę. Dodatkowym atutem dachu nad tarasem jest możliwość zmiany wyglądu całego domu. Odpowiednio dopasowana konstrukcja nada bryle budynku niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, dach wcale nie musi zasłaniać całego tarasu, a jedynie wyznaczoną strefę, np. wypoczynkową bądź jadalnianą. Zadaszenia tarasu możemy w każdej chwili wyposażyć w ścianki boczne, które zapewnią większy komfort i bezpieczeństwo.

 

Zadaszenia tarasu – o czym trzeba pamiętać?

Przy wyborze odpowiedniego materiału na zadaszenie trzeba wziąć pod uwagę stronę świata, na którą wychodzi taras. Czynnik ten w głównej mierze decyduje o funkcjonalności ogrodowego salonu. W przypadku, gdy taras znajduje się od północy nie warto kłaść pełnego zadaszenia. Wszystko dlatego, że dociera tam delikatne, rozproszone światło. Najlepszym wyborem będzie dach, który sprawia, że możesz regulować przepuszczalność światła. Posiadając południowy taras dobrze rozważyć jego całkowite zadaszenie, gdyż ta strona jest mocno nasłoneczniona. Lejący żar z nieba, szczególnie latem, może być trudny do zniesienia. Dodatkowo niepełne zadaszenie może spowodować szybkie nagrzewanie pomieszczenia sąsiadującego z tarasem.

Taras wychodzący na wschód rankiem pozwala cieszyć się słońcem, zaś popołudniem i wieczorami stwarza warunki idealne do wypoczynku. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na zadaszenie pełne, niemniej jednak należy liczyć się z tym, że w godzinach wieczornych w ogrodowym salonie będzie panował półmrok. Optymalnym rozwiązaniem będzie zadaszenie częściowe. Na tarasie skierowanym na zachód rano jest dość chłodno. Natomiast popołudniem domownicy mogą zażywać kąpieli słonecznych. Tarasu zachodniego nie warto całkowicie zadaszać, ponieważ ograniczymy dostęp światła do zachodnich pomieszczeń.

zadaszenie tarasu

Zadaszenie na taras dopasowane do stylu elewacji

Zadaszenie tarasu zawsze powinno być dopasowane do stylu budynku. Warto o nim pomyśleć już na etapie tworzenia projektu domu. Odpowiednio dobrane zadaszenie będzie stanowiło spójną całość z elewacją. Oczywiście w zamieszkałym domu montaż zadaszenia tarasowego również jest możliwy. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich materiałów. Należy mieć na uwadze, że inny dach będzie pasował do budynków nowoczesnych, a inny do tradycyjnych czy drewnianych. Jeśli ogród to miejsce wypoczynku dla całej rodziny postaw na duże zadaszenia tarasów.

Zadaszenie ogrodowe musi opierać się na solidnej konstrukcji. Zazwyczaj są to stalowe, aluminiowe lub drewniane słupki. Równie dobrze może być zamontowane wspornikowo do ściany budynku. Elementy konstrukcyjne nie powinny ograniczać dopływu światła do wnętrza przez okna i drzwi. Ponadto dach nad tarasem musi zostać dopasowany do otworów okiennych. Ważne, by montaż zadaszenia tarasu został przeprowadzony przez osobę uprawnioną. Czynność ta wymaga wiedzy i doświadczenia (zachodzi konieczność uwzględnienia wielu istotnych kwestii, tj. obciążenie śniegiem, czy parcie wiatru). Na terenie całej Polski działa wiele firm oferujących usługę montażu zadaszenia.

 

Sposoby na nowoczesne zadaszenie tarasu

Lamelowe zadaszenia tarasów

Lamelowe zadaszenie tarasu niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Takie rozwiązanie jest nowoczesne i funkcjonalne. Ramę konstrukcji zazwyczaj wykonuje się z aluminium, podobnie jak lamele. Oprócz doskonałych parametrów wytrzymałościowych materiał ten ogranicza nadmierne nagrzewanie podłoża pod zadaszeniem. Jest także odporny na skrajne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Solidna konstrukcja bardzo dobrze znosi obciążenie śniegiem oraz niestraszny jej porywisty wiatr.

Lamele wyposażane są w specjalne mechanizmy, umożliwiające ich obrót. Dzięki możliwości płynnej regulacji kąta nachylenia użytkownicy tarasu mają pełną kontrolę nad światłem słonecznym. Aluminiowe zadaszenie tarasu gwarantuje swobodną cyrkulację powietrza, co jest bardzo istotne, szczególnie w upalne dni. Takie konstrukcje w większości posiadają zintegrowany system odprowadzania wody. Dodatkowo istnieje opcja wyposażenia lamelowego zadaszenia w rolety, promienniki ciepła, dyfuzory mgły wodnej oraz przeszklenia, dzięki czemu możemy użytkować nasz taras aż do późnej jesieni.

 

Zadaszenie tkaninowe

Zadaszenia tarasowe tkaninowe to stosunkowo tanie i modne rozwiązanie. Wysokiej jakości materiał jest odporny na promieniowanie słoneczne, deszcz oraz silne podmuchy wiatru. W zależności od warunków atmosferycznych dach można w każdej chwili rozwinąć lub zwinąć, co niewątpliwie jest sporym udogodnieniem (wbudowana automatyka umożliwia sprawne i komfortowe sterowanie dachem). Większość modeli dostępnych na rynku została wyposażona w specjalny system odprowadzania wody. Jest on niewidoczny, zintegrowany z konstrukcją orynnowania. Dzięki temu produkt odznacza się wysoką estetyką oraz funkcjonalnością. To doskonały sposób na powiększenie przestrzeni wypoczynkowej.

Sama konstrukcja składa się z ramy umieszczonej na słupach konstrukcyjnych, przytwierdzonych do podłoża. Może być też zamontowana wspornikowo do ściany domu. Warto dodać, że istnieje możliwość zakupu zadaszenia wolnostojącego, które prezentuje się bardzo elegancko i gustownie. Konstrukcja najczęściej wykonywana z aluminium. Materiał ten odznacza się dobrymi parametrami technicznymi. Jest solidny, trwały, odporny na uszkodzenia, jak i niesprzyjające warunki pogodowe. Kolor konstrukcji bez przeszkód dopasujemy do stylu elewacji oraz stolarki okiennej.

 

Podsumowanie

Taras to w dzisiejszych czasach nieodłączny element zabudowy jednorodzinnej. Miejsce to stwarza idealne warunki do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zadaszenie tarasu pozwala nam przebywać na zewnątrz niezależnie od pogody. Korzyści płynących z takiej inwestycji jest o wiele więcej. Decydując się na montaż takiej konstrukcji należy wziąć pod uwagę stronę świata, na którą wychodzi nasz taras. Pomoże nam to podjąć wybór o zadaszeniu pełnym lub niepełnym. Nowoczesne zadaszenie tarasu to zadaszenie lamelowe lub tkaninowe. Nieograniczony wybór modeli sprawia, że z powodzeniem dopasujemy wymarzony dach do stylu elewacji.