Listwy podłogowe – rodzaje, kolory, wymiary

Listwy podłogowe – rodzaje, kolory, wymiary

19 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Dylatacje są niewielkimi, technicznymi przestrzeniami pomiędzy podłogą a początkiem ściany. Mają na celu zabezpieczenie podłóg przed negatywnymi skutkami rozszerzalności temperaturowej materiałów. Potocznie mówi się o „wypaczeniu podłóg”. Niestety puste przestrzenie nie wyglądają estetycznie. Na szczęście na pomoc przychodzą listwy podłogowe dostępne w najróżniejszych rodzajach, kolorach czy wymiarach. Jak wygląda różnorodność listew przypodłogowych? Jest naprawdę bogato.

Bogaty wybór listew podłogowych

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów i modelów cokołów – bo tak zwykło się czasem mawiać o listwach przypodłogowych – które można dobrać do każdego wnętrza. Mnogość materiałów pozwala stwierdzić, że sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od specyfiki i panujących w nim warunków środowiskowych. Spotkamy się listwami wykonanymi z drewna, płyty MDF, tworzywa PCV, poliuretanu, metalu (stal, aluminium, a także ceramicznymi. Są one dostępne w naprawdę szerokim spektrum barw, wzorów i kształtów. Można zobaczyć nawet modele specjalnie frezowane i kunsztownie wykańczane, które same w sobie stanowią małe dzieła sztuki. Każdy może zatem znaleźć coś dla siebie.

Które listwy podłogowe wybrać?

To pytanie zadają sobie zarówno osoby, które planują budowę domu czy remont mieszkania w stanie surowym, jak i ci, którzy po prostu chcą nieco odświeżyć wnętrza. Przyjrzyjmy się zatem, co mamy do wyboru – jest tego naprawdę sporo! Najtańszym i bardzo popularnym rodzajem są te wykonane z plastiku, czyli PCV. Przypadną do gustu tym, którzy szukają prostych rozwiązań w bogatej palecie kolorystycznej. Są one przy tym kompletnie niepodatne na działanie wody, więc znajdują zastosowanie w kuchniach i łazienkach.

Z kolei świetnym wyborem do eleganckiego salonu lub sypialni – tym bardziej jeśli podłoga wykonana jest z drewna – są listwy drewniane. Wysokiej klasy cokoliki z drewna są nie tylko szykowne, lecz również wysoce odporne na wilgoć i uderzenia. Wszystko dzięki specjalnemu procesowi technologicznemu, który uwzględnia m.in. impregnację i zabezpieczenie specjalnymi preparatami konserwującymi. Produkty ceramiczne, albo z anodyzowanego aluminium świetnie sprawdzą się w stylowych łazienkach. Szczególnie tam, gdzie królują płytki, cokoliki z ceramiki będą dobrym wyborem.

Jakość listew podłogowych to gwarancja sukcesu

Zawsze dobrym wyborem będą – niezależnie od rodzaju – listwy wykonane przez uznanych producentów. Jakościowe procesy technologiczne są gwarancją wysokiej trwałości listew. Warto więc sięgać po produkty z wyższej półki, niż marketowe przeceny. To się po prostu opłaca.