Malowanie, remont, ale czy wiesz jak dobrać kolor farb do pomieszczeń?

Malowanie, remont, ale czy wiesz jak dobrać kolor farb do pomieszczeń?

29 listopada, 2021 Wyłączono przez redakcja

Kolor ścian domu często dobierany jest według własnych upodobań, nie zastanawiając się, jak można go łączyć z meblami czy innymi elementami domu. Jeśli wybierzesz swoje ulubione kolory farb do malowania ścian ostateczny efekt niestety nie zawsze może być zadowalający.

W rzeczywistości tak właśnie zwykle powstają te błędy, które prowadzą ludzi do niezadowolenia z domu, nawet nie rozumiejąc, dlaczego. Czy wiesz, że różne kolory farb pobudzają u ludzi różne doznania i wpływają na odbiór poszczególnych pomieszczeń? Nawet sposób, w jaki kolor ścian, współgra z kolorem mebli i innych elementów w domu, może dać efekt końcowy zupełnie inny, niż sobie początkowo wyobrażałeś dlatego zwróć szczególną uwagę na kolory farb.

Jeśli chcesz aby pomieszczenie, które właśnie będziesz malować było harmonijne i kompatybilne z całością, pamiętaj, że wybór koloru farb nigdy nie powinien opierać się wyłącznie na osobistym guście. To jaki kolor farb wybierzesz musi być wynikiem projektu, który uwzględnia wszystkie elementy obecne w pomieszczeniu. 

Jak wybrać kolory farb do ścian w swoim domu?

  • Szary : bardzo popularny w ostatnich latach, często kojarzony z nowoczesnymi meblami. Nadaje otoczeniu pewien styl i elegancję. Jednak używanie tego koloru nie jest łatwe!
  • Biały : uważany za neutralny kolor par excellence, nadaje przestrzeni i jasności otoczeniu.
  • Żółty : szeroko stosowany w salonach, kuchniach i studiach, ponieważ jest to bardzo jasny kolor, który pobudza koncentrację i socjalizację.
  • Czerwony : należy unikać w sypialniach, ponieważ jest to bardzo żywy kolor, który przekazuje siłę i energię. Nadaje się do przestrzeni tranzytowych, takich jak korytarz czy atrium.
  • Niebieski : kolor, który uspokaja i relaksuje. Jest często stosowany w sypialniach i łazienkach.
  • Różowy : kolor często używany w sypialniach, ponieważ zapewnia ciepłą i słodką atmosferę. Czasami jest używany w salonach w stylu vintage różowy kolor ścian
  • Zielony : jest uważany za kolor neutralny (wbrew wszelkim oczekiwaniom), ponieważ zapewnia równowagę i spokój. Często używa się go do malowania kuchni, salonów, sypialni i łazienek.
  • Fioletowy : jest często uważany za kolor ducha, w rzeczywistości jest szeroko stosowany do malowania sypialni, salonów i biur, miejsc odpoczynku lub koncentracji.

Znajomość cech, które wymieniliśmy w tym artykule, jest niezbędna, ale nie wystarczy, aby dokonać satysfakcjonującego wyboru koloru Twojego domu.

Jak dopasować kolory farb do ścian do mebli?

Umiejętność właściwego dopasowania kolorów ścian do podłóg i wyposażenia domu wymaga głębokiej znajomości zasad kolorystyki i aranżacji wnętrz. Z tego powodu nie zalecamy robienia tego samemu, jeśli chcesz uniknąć kolorowej katastrofy w swoim domu.