Markiza elektryczna na taras z czujnikiem wiatru – odpowiadamy czy warto?

Markiza elektryczna na taras z czujnikiem wiatru – odpowiadamy czy warto?

27 lipca, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Posiadanie tarasu jest marzeniem niemalże każdego właściciela domu. Stanowi on nie tylko naturalne przedłużenie mieszkania, ale również doskonałe miejsce do relaksu i spędzania czasu z bliskimi. Podstawą przy tworzeniu własnej przydomowej oazy jest zapewnienie maksymalnego komfortu jej użytkowania. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się zamontowanie odpowiedniej osłony, która zabezpieczy taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest wybór odpowiedniej markizy elektrycznej pracującej nad lub pod szkłem.

MARKIZA ELEKTRYCZNA Z CZUJNIKIEM – INFORMACJE PRZED WYBOREM TEJ OPCJI

Dobrze dobrana markiza pozwala zapomnieć o skutkach złej pogody i bez ograniczeń korzystać ze świeżego powietrza, szczególnie w sezonie letnim. Wygoda i funkcjonalność przy zachowaniu nowoczesnego designu sprawia, że markizy elektryczne z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Nie ruszając się z leżaków możemy swobodnie zwijać i rozwijać je za pośrednictwem pilota. Wbudowany silnik, dzięki inteligentnym modułom wyłącza się po osiągnięciu ustalonego położenia, dla jeszcze większego komfortu użytkowania. Decydując się na markizę elektryczną warto pomyśleć o modelu z możliwością awaryjnego zwijania ręcznego, co może okazać się przydatne w przypadku awarii systemu zasilającego. Dość popularne stały się ostatnio markizy elektryczne z zainstalowanymi czujnikami pogodowymi. Mechanizm ich działania polega na zwijaniu i rozwijaniu w zależności od panującej w danej chwili aury. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy często wyjeżdżamy. Czujnik wiatrowo-słoneczny odpowiada za samodzielne zwijanie się markizy zewnętrznej, gdy zacznie silniej wiać oraz rozwijanie, gdy wyjrzy słońce. Markiza elektryczna na taras może zostać doposażona w różnego rodzaju automatykę pogodową. Wyróżnić możemy:

– czujnik przewodowy lub radiowy tzw. wiatraczek. – w momencie, kiedy wieje wiatr z ustaloną siłą, czujnik przekazuje sygnał do silnika, który następnie chowa markizę. Wersja przewodowa montowana jest zwykle na ścianie, w miejscach najbardziej narażonych na działalność wiatru oraz tam, gdzie jest możliwość podłączenia do zasilania. W przypadku czujnika radiowego montowany jest on na elewacji w dowolnym miejscu.

– czujnik wiatrowo-wstrząsowy – czujnik radiowy, który zasilany jest na baterie i umieszczany na belce frontowej markizy bądź na jej ramieniu. W przypadku silnego wiatru czujnik wysyła sygnał do silnika chowającego markizę. Jest to jeden z najczęściej stosowanych czujników przy markizach.

Wyróżniamy dwa sposoby zasilania czujników tradycyjnie i solarnie, za pośrednictwem energii słonecznej.

Markiza elektryczna z czujnikiem wiatru to doskonała opcja szczególnie w długie letnie wieczory, które umilają nam relaks i spotkania z bliskimi. W przypadku markiz elektrycznych występują modele, w których poszycie zwija się do tzw. kasety. Markiza kasetowa z regulowanym kątem nachylenia składa się z ramion przegubowych bądź teleskopowych oraz aluminiowej kasety. Chroni ona poszycie w pełni zabezpieczając przed wilgocią i kurzem, dzięki czemu na dłużej zachowuje świeżość. Przedłużenie żywotności to nie jedyna zaleta. Materiał zmniejsza ogrzewanie słoneczne o ponad 70% dzięki czemu możemy cieszyć się komfortową temperaturą pod tkaniną przy jednoczesnym zachowaniu dobrej widoczności. Elementy konstrukcyjne markizy mogą mieć różne kolory. Na życzenie inwestora są one malowane na dowolną barwę z palety RAL, dzięki czemu uzyskujemy najkorzystniejszy odcień pasujący do elewacji domu.

JAKIE SĄ WYMAGANIA TECHNICZNE DO ZAMONTOWANIA MARKIZY?

Każdą instalacje markizy elektrycznej poprzedza odpowiedni pomiar. Możemy się zająć nim sami, jednak zdecydowanie lepiej będzie jak skorzystamy z pomocy ekspertów. Warto kupić markizę w firmie, która oferuje również profesjonalne doradztwo. Fachowcy oprócz bezpłatnych pomiarów dopasują szerokość markizy do stopnia nasłonecznienia oraz powierzchni jaką chcemy zacienić.

Przy dobieraniu odpowiedniej markizy należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich wymagań konstrukcyjnych. W sytuacji, gdy kąt nachylenia wynosi 4 stopnie, długość markizy musi być o 0,5 metra mniejsza niż jej szerokość. Posiadając więc taras o szerokości 4,5 m i długości 3,5 m wyciąg markizy powinien wynosić 4 m. Odpowiednio zachowane proporcje dają gwarancje utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

markiza tarasowa

Markizy muszą być solidnie zamocowane, ponieważ działają jak pewnego rodzaju żagle, które silny wiatr może wyrwać ze ściany. Do muru nie należy ich więc przytwierdzać wkrętami z kołkami rozporowymi, tylko za pomocą specjalnych kotew. Przy montażu markiz należy zadbać o to aby materiał był dobrze naciągnięty dla większej stabilizacji. Dlatego kolejne wymaganie techniczne dotyczy ilości par ramion do szerokości. Markiza o szerokości powyżej 6 m powinna posiadać 3 pary ramion a powyżej 9 m, 4 pary ramion. W zależności od gabarytów urządzenia, rura nawojowa ma średnicę 70, 78 lub 85.

Poszycie markiz wykonuje się ze specjalnej tkaniny poliestrowej, która zabezpieczona jest lakierem akrylowym albo z materiału akrylowego, który się impregnuje. Tkaniny nie tylko nie płowieją i nie odbarwiają się, ale są również odporne na rozerwanie. Odbijają ponadto promieniowanie UV i nie przepuszczają wody. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów tkanin, które można dobrać do elewacji domu, wybierając najbardziej korzystną opcję. Przy montażu powinny brać udział co najmniej dwie osoby, ze względu na ciężar samej markizy. Najbardziej popularne modele ważą ok. 50 kg.

JAK NIE MARKIZA TO JAKA OCHRONA PRZED DESZCZEM I WIATREM NA TARASIE?

Osłona przed deszczem i wiatrem to podstawa, gdy chcemy sprawić, żeby nasz taras jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Alternatywą dla markiz może być zadaszenie tarasu wykonane ze szkła. Taki typ zadaszenia składającego się z przeźroczystych tafli charakteryzuje się pełną przepuszczalnością świetlną oraz wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Do konstrukcji tego typu wykorzystywane jest szkło laminowane VSG. Powstaje ono na skutek sklejenia ze sobą dwóch tafli za pomocą specjalnej folii PVB (poliwinylobutylowej). W przypadku ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Szkło jest materiałem ponadczasowym, dodającym elegancji i wyjątkowego charakteru. Bardzo designerskim rozwiązaniem jest zadaszenie szklane tarasu z markizą. Takie połączenie daje spektakularny efekt wpisujący się we współczesne trendy. Nic dziwnego że cieszy się tak dużą popularnością wśród inwestorów. W celu całkowitego zabezpieczenia nie tylko przed opadami, ale również silnym wiatrem warto rozważyć montaż zabudowy tarasu w systemie przesuwnym bezramowym.