Mokro, zimno, nieprzyjemnie.. jak sobie radzić z wilgocią w domu?

Mokro, zimno, nieprzyjemnie.. jak sobie radzić z wilgocią w domu?

19 lutego, 2020 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że jedną z najgorszych plag, które może nawiedzić nasze mieszkanie jest grzyb i wilgoć, która zalęgnie się w ścianach domu. Oprócz oczywistego wpływu na wygląd i estetykę miejsca, w którym mieszkamy, czynniki te mogą być przyczyną szeregu chorób układu oddechowego czy alergii. Jak sobie radzić z tym problemem i jakie kroki podjąć by tego kłopotu uniknąć?

Nie ma reguły, to może zdarzyć się wszędzie – stare kamienice, zaniedbane budynki czy nowoczesne apartamentowce lub domy, mogą być narażone na problemy z nadmiarem wilgoci w budynku lub grzybem. To, że ten problem dotyka jedynie zaniedbane rudery, można włożyć między bajki. 

Jak to się zatem dzieje? 

Każdy budynek, dom czy kamienica funkcjonuje w zetknięciu z naturalnymi czynnikami takimi jak nasłonecznienie, wiatr lub wilgoć. Nie ma w tym nic złego i każdy z budynków jest przystosowany do tego, by radzić sobie z warunkami zewnętrznymi. Ba, wilgotność powietrza w odpowiednich normach jest warunkiem zdecydowanie pożądanym w każdym pomieszczeniu. Istnieją niestety sytuacje, kiedy te normy zostają przekroczone – wówczas pojawia się problem.  

Za normę wilgotności powietrza przyjmuje się przedział pomiędzy 40 a 60 %. 

Z różnych przyczyn – zewnętrznych, takich jak nieszczelności, problemy z odprowadzeniem wody, wodami gruntowymi lub wewnętrznych, takich jak kłopoty z wentylacją, izolacją budynku i obiegiem powietrza – te normy mogą zostać zakłócone. 

To najczęściej wtedy może nastąpić długotrwałe zawilgocenie budynku. 

Zazwyczaj stwarza ono korzystne warunki do rozwoju pleśni i grzybów zalegających się w ścianach budynków. 

W sytuacjach skrajnych może doprowadzić również do powstania trwałych uszkodzeń konstrukcyjnych takich jak przegnicie belek lub innych elementów drewnianych, negatywny wpływ na otynkowanie czy izolacje, wylęg bakterii i pasożytów uniemożliwiających bezpieczne użytkowanie budynku. 

Wilgotny dom jest jak wilgotne ubranie – zimny, nieprzyjemny, zdecydowanie trudniej go ogrzać i zapewnić komfort codziennego korzystania z pomieszczeń. 

I podobnie jak mokre ubranie, jest tak samo nieprzyjemny i niekorzystny dla naszego zdrowia. 

Więcej na temat skutecznego radzenia sobie z zawilgoconymi ścianami i krokami, które należy podjąć by nie dopuścić do grzybicy, dowiesz się z artykułu poświęconego metodom likwidacji wilgoci w domu. 

 

 

Planujesz remont kuchni, łazienki, odnowienie domu lub mieszkania? Porady specjalistów, wyceny oraz sprawdzone w praktyce rozwiązania znajdziesz na portalu OcieplamyZycie.pl