Mycie i malowanie dachu z blachy – co musisz wiedzieć przed wykonaniem usługi?

Mycie i malowanie dachu z blachy – co musisz wiedzieć przed wykonaniem usługi?

4 stycznia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Planujesz malowanie blachy dachowej? Dowiedz się, jakie przyniesie Ci to korzyści, jak obliczyć powierzchnię przed malowaniem, na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia i jaka farba najlepiej sprawdzi się na dachu blaszanym.

Mycie i malowanie dachu z blachy – co przez to osiągniesz?

Dach jest narażony na całoroczną ekspozycję na czynniki zewnętrzne – promienie UV, wilgoć, wahania temperatury, zanieczyszczenia. Dlatego jakość nawet najlepszych materiałów pokrycia będzie z biegiem czasu spadać, w związku z czym konieczna okaże się renowacja dachu z blachy.

Malowanie blachodachówki lub innego blaszanego pokrycia dachu to najtańszy sposób na przywrócenie mu pierwotnych właściwości ochronnych. Osiągniesz dzięki temu dokładnie taki sam efekt jak przy wymianie pokrycia, jednak koszty okażą się kilkukrotnie niższe. Odnowiony dach zapewni bezpieczeństwo, a budynek odzyska walory wizualne i estetyczne, przez co jego wartość rynkowa z pewnością wzrośnie.

Malowanie blachodachówki – jak obliczyć powierzchnię?

W przypadku blachodachówek, blachy trapezowej czy blachy falistej musimy wziąć pod uwagę pofalowanie blachy lub jej wysokość. Ma to bowiem istotny wpływ na całkowitą powierzchnię, jaka będzie miała być pomalowana. Zasadniczo przyjmuje się, że w przypadku blachodachówek i blach falistych należy doliczyć 20% do powierzchni obliczonej przy założeniu, że dach jest płaski (pomnożone przez siebie długości boku połaci).

Przed malowaniem dachu z blachy trapezowej obliczenia powierzchni muszą uwzględniać wysokość blachy. Przy wysokości 25 mm 1 metr kwadratowy blachy po jej umownym rozwinięciu będzie liczył ok. 1,2 metra kwadratowego.

Czyszczenie dachu i usunięcie ognisk korozji

Malowanie dachów blaszanych musi być poprzedzone przez mycie dachu. Powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana do nałożenia farby, w przeciwnym razie można będzie osiągnąć odpowiedniej jej przyczepności. Dlatego mycie dachu przed malowaniem jest niezwykle ważnym etapem, który płynie na jakość końcowej usługi.

Czyszczenie dachu powinno odbywać się z wykorzystaniem profesjonalnych środków czystości, które z powodzeniem usuną:

  • powierzchowne zabrudzenia;
  • zanieczyszczenia emisyjne;
  • tłuste plamy;
  • kwaśne i lepkie zanieczyszczenia biologiczne, np. soki z drzew.

Niezwykle istotne jest też zlokalizowanie i usunięcie ognisk rdzy. Jeśli znajdują się one na blachodachówce, panelach dachowych czy blasze, powinny zostać usunięte mechanicznie za pomocą szlifierek ze specjalistycznymi szczotkami. Miejsca, gdzie występowały ogniska rdzy, należy zabezpieczyć farbą podkładową.

Malowanie dachu z blachy – jaka farba jest odpowiednia?

Malowanie dachu z blachy najkorzystniej jest przeprowadzić z wykorzystaniem farb przemysłowych. Nakładane metodą hydrodynamiczną na gorąco gwarantują najlepsze właściwości ochronne oraz największą odporność na czynniki zewnętrzne. Przez to są de facto najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ efekty malowania dachu blaszanego pozostają widoczne znacznie dłużej niż np. w przypadku farb wodnych – czas ten może wynosić nawet od kilkunastu do ponad dwudziestu lat.

Malowanie blachodachówki – ile to kosztuje?

Koszt malowania dachu z blachy zależy od wielkości jego powierzchni oraz rodzaju farby. Waha się od 35 do 60 złotych za metr kwadratowy. Na tej podstawie można wstępnie obliczyć minimalne lub maksymalne koszty malowania dachów blaszanych i porównać je z szacowanym kosztem wymiany pokrycia. Rachunek okaże się nawet kilkukrotnie niższy, a efekt dokładnie ten sam.