Czy można prać roletę?
11 stycznia, 2023Roleta idealnie dobrana do Twoich potrzeb została już zamontowana i służy Ci bez zarzutu? Z pewnością różnica w komforcie spędzania czasu w danym pomieszczeniu jest nie do przeoczenia. Kwestia czyszczenia nie pozwala Ci jednak w pełni cieszyć się z nowego nabytku? Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej pozbywać się kurzu. Jeśli choć raz zdarzyło Ci się wyszukiwać frazę „roleta do prania” lub „jak wyczyścić roletę”, tutaj znajdziesz wszystkie przydatne wskazówki.
O czym warto pamiętać?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zapoznać się z garścią informacji ogólnych:
-
Kluczowa jest regularność. Częstsze dbanie o czystość sprawi, że problemy, z którymi trzeba będzie się mierzyć, będą łatwiejsze do rozwiązania. O wiele prościej jest przetrzeć kurz z powierzchni, niż czyścić przesiąknięty kurzem materiał.
-
Nie zapominaj o zaleceniach producenta. Chociaż wydaje się to podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, zdarza się, że nie zadajemy sobie trudu odnalezienia odpowiednich informacji. Warto przestrzegać tych zasad, ponieważ pomogą nam one dłużej cieszyć się piękną i sprawną roletą.
-
Pamiętaj o umiarze. Nie musisz używać ani ogromnej siły, ani wielu detergentów – wyczucie jest bardzo ważne, aby przypadkiem nie uszkodzić materiału lub mocowania.
Czy można prać roletę materiałową?
Wszystkie miejsca w domu, w których może gromadzić się kurz, należy czyścić. Nie zaleca się jednak używania pralki do czyszczenia klasycznych materiałowych rolet. Przeciwwskazań jest wiele – mogą się one odkształcić, odbarwić, a także zniszczyć. Ponadto częsty demontaż i montaż może osłabiać ich konstrukcję. Lepszym rozwiązaniem jest między innymi:
-
delikatna ściereczka, najlepiej z mikrofibry, która w połączeniu z wodą i delikatnym środkiem odświeży wygląd rolet,
-
odkurzenie rolety małym ręcznym odkurzaczem na niskich obrotach,
-
użycie rolki do czyszczenia ubrań,
-
gumka do ścierania – to trick znany osobom, które choć raz musiały wyczyścić tapetę lub ścianę; gumka potrafi uratować pozornie tragiczną sytuację!
Zarówno gumkę, jak i detergent warto wcześniej przetestować na niewidocznym fragmencie materiału. Wody ze środkiem myjącym nie należy stosować dużo – na przemoczonym materiale mogą powstawać zacieki. Mając na uwadze te zasady, bez problemu odświeżysz swoją roletę materiałową, by znów nabrała koloru i prezentowała się bez zarzutu.
Zastanawiasz się, czy można prać plisę ręcznie?
Odpowiedź może być tylko jedna – wyłącznie tak powinno się czyścić plisy! Pranie w pralce może zaszkodzić materiałowi i w efekcie spowodować więcej szkód niż pożytku. Cennym źródłem wiedzy na temat możliwości materiału zawsze jest producent. Plisy można oczyścić wilgotną szmatką, warto jednak skorzystać z możliwości ich łatwego demontażu i przygotować sobie chłodną wodę z nieinwazyjnym detergentem, która posłuży nam do wywabienia ewentualnych zanieczyszczeń. Roztwór, w którym namoczona jest plisa, można nieco zamieszać, aby upewnić się, że wszystkie miejsca zostały przepłukane wodą z płynem. Następnie pozostaje dokładnie spłukać wodę z płynem pod średnim ciśnieniem prysznica. Plisę można wycisnąć – aby to zrobić, należy kilkukrotnie ścisnąć profile aluminiowe. Zainstalowana na oknie roleta musi wyschnąć – trwa to od 24 do 48 godzin. Należy pamiętać, żeby zostawić ją zamkniętą – w ten sposób nie ryzykujemy powstania ewentualnych odkształceń lub straty kształtu plisy.
Łatwe czyszczenie rolet z martwych owadów
Czyszczenie rolet najlepiej dodać do listy porządków generalnych wykonywanych z określoną częstotliwością. Takie rozwiązanie pozwoli nam dłużej utrzymać je w świetnym stanie, a także uniknąć problemów z wyczyszczeniem ewentualnych zabrudzeń. Warto także zajmować się tym w słoneczne dni – w ten sposób łatwiej dostrzeżemy ewentualne zanieczyszczenia. Odchody owadów lub ich martwe ciała należy usuwać za pomocą aktywnej piany. Sprawdzi się tutaj także domowa mikstura z wody i octu, należy jednak zawsze sprawdzić, czy nie ma ryzyka odbarwienia materiału.