Kiedy warto rozpocząć ocieplanie domu?

Kiedy warto rozpocząć ocieplanie domu?

16 stycznia, 2023 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Dzisiaj styropian to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do ocieplania budynków. Jego montaż jest stosunkowo prosty, jednak powinien być przeprowadzany w odpowiednich warunkach. Co to konkretnie oznacza i kiedy najlepiej rozpocząć ocieplanie polistyrenem? Odpowiadamy!

Ocieplanie, czyli styropian

Aby można było zrozumieć istotę problemu związanego z odpowiednimi warunkami tworzenia ocieplenia, trzeba wiedzieć, na czym ono polega.  Zatem, jak i z użyciem jakiego typu materiałów przeprowadza się ocieplanie? Teoretycznie możliwości jest wiele. Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie zyskało nieco na popularności, jest ocieplanie wełną mineralną. Jednak wciąż absolutnym dominatorem jest styropian. Czym on jest? Już wyjaśniamy!

Otóż styropian to tworzywo sztuczne, a konkretnie polistyren. Dostępne są różne typy styropianu. Niemniej zawsze jego cechą charakterystyczną jest obecność w strukturze ogromnej ilości powietrza. Materiał ten sprzedaje się w formie płyt, przycinanych do potrzeb wymiarowych obiektów. Natomiast  ocieplanie polega na przyklejaniu płyt styropianowych do izolowanych obiektów. Wykorzystuje się do tego specjalistyczny klej, czasami wzmacniając konstrukcję wbijanymi klinami.

Klejenie styropianu w odpowiedniej temperaturze

Jak się  okazuje, nie każda temperatura sprzyja montażowi styropianu. Kiedy jest ona bardzo niska, w strukturze materiału mogą pojawić się zamrożone cząsteczki wody. Jest to zjawisko bardzo niepożądane, ponieważ kiedy w późniejszym okresie dojdzie do ich rozmrożenia, mogą spowodować nawet odklejenie się płyty od tynku. Jednak również zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają klejeniu. Dlaczego? Ponieważ aby możliwe było trwałe przymocowanie styropianu, musi dojść do związania zaprawy. Potrzeba na to nawet kilku dni. Wysoka temperatura zmienia właściwości składników kleju, przez co proces wiązania zostaje zaburzony. Kluczowe znaczenie ma tutaj szybsze odparowywanie wody, niezbędnej do właściwego wiązania.

Niewątpliwie warto w tym miejscu wspomnieć również o wpływie temperatury na komfort wykonywania prac montażowych. Kiedy panuje mróz, lub wręcz przeciwnie, upał, trudno mówić o jakimkolwiek komforcie. Bardzo łatwo popełnić wtedy błąd, skutkujący niesolidnie wykonaną izolacją.

Opady i inne czynniki

Niewątpliwie montaż styropianu mogą utrudnić również inne czynniki atmosferyczne. Przede wszystkim chodzi tutaj o opady, które utrudniają przygotowanie zaprawy oraz sprawiają,  że woda dostaje się pomiędzy płyty styropianu i tynk. Kolejne zagrożenie to wiatr, który przybierając dużą siłę, może nawet uniemożliwić przyklejenie płyty do elewacji.

Ocieplanie wiosną i jesienią

Z całą pewnością nieodpowiednim czasem na rozpoczynanie ocieplania jest zima. Warunki atmosferyczne są wtedy bardzo niesprzyjające. Również latem nie polecamy montować styropianu, chyba że temperatury nie przekraczają 25 stopni Celsjusza. Niemniej optymalne warunki do ocieplania panują późną wiosną i wczesną jesienią. Temperatura mieści się wtedy w granicach pomiędzy 5 a 25 stopniami, rzadko pada i nie wieją silne wiatry.