Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

6 listopada, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Wybór odpowiednich drzwi wejściowych stanowi spore wyzwanie. Po tym jak zdecydujemy się na konkretne okna PCV/PVC lub aluminiowe, dobrze jest przeprowadzić rekonesans na temat drzwi. Na rynku dostępny jest szereg różnych typów o charakterystycznych parametrach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, na co dobrze zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Izolacja ciepła

Podobnie jak w przypadku okien PCV/PVC lub aluminiowych, bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Jest on oznaczany symbolem U. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepsza izolacja cieplna danego modelu. Należy być jednak uważnym. Wielu producentów, by wyeksponować walory swojego produktu nie podaje współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, a dla jego najbardziej izolującej części. Oznaczenie dla całego okna to Ud. Kiedy jego wartość oscyluje w granicach między 0,5 a 1,1 W/(m2*K), z powodzeniem można rozważyć zakup tego modelu. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja. Wiąże się to z oszczędnością pieniędzy, ponieważ im lepiej mieszkanie trzyma ciepło, tym mniej energii trzeba wygenerować, by skutecznie ogrzać wnętrza. To także korzystne rozwiązania, kiedy zależy nam na ekologicznych rozwiązaniach.

Właściwości wygłuszające dźwięki

Kolejnym istotnym parametrem, który ma związek z komfortem mieszkania jest dB. To oznaczenie dotyczy izolacyjności akustycznej. To szczególnie istotne, kiedy dom jest postawiony w pobliżu ruchliwych ulic lub hałaśliwych miejsc. Wysoka izolacja akustyczna wiąże się także ze zwiększeniem poczucia prywatności. Średnia wartość dB wynosi około 30. By cieszyć się dobrymi właściwościami izolacji akustycznej, warto jest także zadbać o odpowiednie okna aluminiowe lub okna PCV/PVC. Ich dB będzie miało wpływ na ostateczny efekt izolacji.

Producenci nie mają obowiązku podawać tego współczynnika na produktach. Jeżeli chcemy mieć pewność, że dźwięki będą dobrze tłumione, warto zwrócić uwagę na ilość zastosowanych uszczelek.

Kwestie związane z bezpieczeństwem

Zarówno przy wyborze odpowiednich okien aluminiowych lub PCV/PVC, warto zwrócić uwagę na poziom zabezpieczenia przed potencjalnym włamaniem. Stopień zabezpieczenia jest oznaczony klasami. Najsłabiej przed zagrożeniami chroni klasa 1, a najlepiej 6. Drzwi o najwyższej klasie są zwykle używane w instytucjach, placówkach firm lub bankach. Najniższa nie ochroni dostatecznie dobrze gospodarstwa domowego, ponieważ bardzo łatwo takie drzwi można wyważyć. Najlepiej wybierać opcje 3-4, by nie musieć się martwić o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Funkcja estetyczna

Dla wielu z nas ogromnie ważne są funkcje estetyczne. Podobnie jak okna aluminiowe różnią się znacząco od tych z PCV/PVC, tak samo będzie z drzwiami. Na rynku dostępny jest duży wybór materiałów: drewniane, metalowe, z tworzywa sztucznego, czy nawet ze szkła! Najlepiej jest podjąć decyzję w oparciu o zaplanowany design elewacji.