Klimatyzacja do domu – rodzaje, montaż, cena

Klimatyzacja do domu – rodzaje, montaż, cena

4 listopada, 2022 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

Zmiany klimatyczne i  wywołane przez nie letnie upały sprawiają, że komfort przebywania w naszych domach spada coraz bardziej – jest coraz bardziej gorąco i nawet noce nie przynoszą wytchnienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, która ma przywrócić optymalną temperaturę wnętrz i komfort domowników. Nie każdy jednak wie, że klimatyzacja domowa może być wykorzystywana nie tylko do chłodzenia powietrza.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów i jak dobrać klimatyzator do swoich potrzeb? Gdzie zamontować klimatyzator i kto może wykonać montaż? I wreszcie – ile to kosztuje? Zapraszamy do lektury.

Klimatyzacja do domu – czy warto ją instalować?

W czasie upałów najbardziej dokuczliwe warunki panują w wielkich miastach i to w nich właśnie powszechnie montowana jest klimatyzacja. Warszawa, Kraków czy Wrocław – to w nich na prawie każdym bloku czy budynku mieszkalnym można zauważyć szeregi jednostek zewnętrznych klimatyzatorów. Coraz częściej widoczne są również w domach jednorodzinnych na przedmieściach i wsiach.

Wystarczy na dowolnym forum dyskusyjnym przeczytać opinie użytkowników klimatyzacji – systemy te przywracają optymalne warunki termiczne mające ogromny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia i komfortowy sen. Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, nawet latem, jest przyjemne i kojące.

Klimatyzacja domowa sprawdza się również jako źródło ciepła w pomieszczeniu – wystarczy tylko wybrać odpowiednie ustawienie na pilocie.

Rodzaje klimatyzatorów

Systemy klimatyzacyjne różnią się między sobą budową i przeznaczeniem. Wyróżniamy klimatyzatory ścienne typu split posiadające jedną jednostkę wewnętrzną i jedną jednostkę zewnętrzną, klimatyzatory typu multisplit posiadające kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej oraz klimatyzatory przenośne typu split.

Klimatyzatory domowe sprawdzą się w różnych pomieszczeniach – małych i bardzo dużych, w sypialniach, kuchniach i salonach. Jaka klimatyzacja domowa sprawdzi się u Ciebie?

Klimatyzatory typu split

System klimatyzacji split jest bardzo prosty – znajdujący się w jednostce zewnętrznej czynnik chłodniczy przepływa do jednostki wewnętrznej, gdzie pod wpływem ciepła pobranego z otoczenia, zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy. Ochłodzeniu ulega powierzchnia wymiennika ciepła, a przepływające przez niego ciepłe powietrze ulega następnie schłodzeniu.

Poszczególne parametry pracy klimatyzacji ustawiane są przez użytkownika za pomocą pilota, co jeszcze bardziej podnosi komfort użytkowania. Sterowanie pilotem pozwala nam dostosować moc klimatyzacji do naszych potrzeb, skierować wylot powietrza w odpowiednim kierunku czy usunąć nadmiar wilgoci z powietrza.

Warto wiedzieć, że klimatyzatory ścienne split występować mogą w różnych wariantach, w zależności od budowy, sposobu i miejsca montażu. Wyróżniamy więc klimatyzatory kasetonowe wbudowane w strop i idealne do bardzo dużych powierzchni, klimatyzatory kanałowe (klimatyzator kanałowy można zainstalować w suficie podwieszanym) klimatyzatory przypodłogowe.

Klimatyzator multisplit

O ile w systemie split jest obecna jedna jednostka zewnętrzna i jedna jednostka wewnętrzna, o tyle w przypadku klimatyzacji typu multisplit możemy zdecydować się na dwie, trzy lub cztery jednostki wewnętrzne. Dzięki temu rozwiązaniu można równocześnie schładzać kilka pomieszczeń niezależnie.

pracownik instalujący klimatyzator w pomieszczeniu

Klimatyzator stacjonarny a przenośny

Zastosowanie klimatyzatora przenośnego wskazane jest w niewielkim pomieszczeniu, bowiem jego moc nie należy do imponujących. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena i brak konieczności wzywania fachowca na montaż. Urządzenie można przesuwać z miejsca na miejsce, ale musi stać ono przy oknie – przez uchylone skrzydło okienne należy wysunąć rurę odprowadzającą nagrzane powietrze z wnętrza pomieszczenia. Średnica rury wynosi ok. 15 cm, ale na rynku dostępne są dodatkowe końcówki zwężające ją.

Jak wybrać rodzaj klimatyzatora?

Zarówno klimatyzatory ścienne, jak i przenośne, mają zalety i wady. Klimatyzacja przenośna sprawdzi się w małych pomieszczeniach niezbyt narażonych na nagrzewanie. Do chłodzenia mieszkań i domów lepiej sprawdzą się więc profesjonalne systemy klimatyzacji, czyli klimatyzator ścienny typu split lub multisplit.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego typu urządzeń, warto sprawdzić czy jego moc chłodnicza wystarczy do efektywnego chłodzenia powierzchni, którą dysponujemy. Należy też pamiętać, że jednostka znajdująca się na zewnątrz musi stać na stabilnym podłożu.

Oprócz chłodzenia i ogrzewania (sprawdź: klimatyzator z funkcją grzania), klimatyzacja w domu może mieć jeszcze jedną funkcję – oczyszczać strumień powietrza oddawany do wnętrza pomieszczenia. W każdym urządzeniu znajdują się filtry zatrzymujące kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia z powietrza, co podnosi komfort życia zwłaszcza osobom z alergią na pyłki i roztocza kurzu domowego. Najważniejsze więc to, w trosce o czyste powietrze, zadbać o okresowe czyszczenie lub wymianę filtrów. To zapewni również optymalny przepływ powietrza przez urządzenie.

W trakcie użytkowania klimatyzacji pamiętać należy o regularnych przeglądach serwisowych oraz profesjonalnym odgrzybianiu instalacji. Celem odgrzybiania klimatyzacji jest usunięcie z niej, za pomocą specjalnych środków, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń biologicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. W przeciwnym razie oczyszczanie powietrza przez klimatyzator będzie tylko pozorne.

Montaż klimatyzacji – jak przebiega, kto może go wykonać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na klimatyzację typu multisplit czy split, montaż może wykonać jedynie wyspecjalizowany pracownik posiadający stosowne uprawnienia. Pierwszym krokiem jest montaż stelaża dla jednostki wewnętrznej i osadzenie na nim samej jednostki, a następnie wykonanie w ścianie otworów na przewody freonowe.

Dopiero potem można przystąpić do instalacji jednostki zewnętrznej, połączenia przewodami obydwu jednostek i wreszcie – prób szczelności i napełnienia instalacji czynnikiem chłodniczym.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu jednorodzinnego lub mieszkania?

Cena założenia instalacji będzie zależała od wybranego systemu i ilości jednostek wewnętrznych oraz mocy zewnętrznej jednostki obsługującej cały zestaw, dlatego też nie da się jednoznacznie określić kwoty, jaką przyjdzie klientowi zapłacić za zakup i montaż klimatyzacji.

Ogólnie należy przyjąć, że klimatyzacja domowa split o mocy chłodniczej 3,5 kW to wydatek ok. 2000 – 3000 zł, a o mocy 5 kW od 2500 do 3500 zł, klimatyzatory multisplit są oczywiście droższe – koszt zakupu rozpoczyna się od kwoty 4500 zł. Do kwot tych należy doliczyć koszt montażu.

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz klimatyzatorów o różnej mocy i różnego rodzaju, każdy inwestor znajdzie więc rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania.

Podsumowanie

Najlepsza klimatyzacja do mieszkania i domu to taka, która nie tylko ochłodzi, ale też nagrzeje nasze pomieszczenia, zadba o zdrowe powietrze i jego odpowiednią wilgotność. Duże znaczenie ma także cicha praca nowoczesnych systemów klimatyzacji, zwłaszcza w domach, w których są małe dzieci lub seniorzy. Jeśli nie wiesz, jaki klimatyzator wybrać, skontaktuj się z profesjonalną firmą świadczącą usługi sprzedaży i montażu systemów.