Nagrzewnica na budowę – jaką wybrać?
27 października, 2020Nagrzewnice to urządzenia służące do ogrzewania dużych powierzchni. Są wykorzystywane zarówno do uzyskania ciepła w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Ich zalety to przede wszystkim możliwość szybkiego osuszania, ale i uzyskania pożądanej temperatury, bez kosztownego podłączania do systemów centralnego ogrzewania. Jakie nagrzewnice spotykamy na rynku i czym się kierować podczas ich wybierania?
Rodzaje nagrzewnic
Znane nam nagrzewnice zbudowane są z wentylatorów, układu regulacji, komory grzewczej oraz wymiennika ciepła z nawiewnikiem. Ciepłe powietrze uzyskiwane jest poprzez jego zassanie do nagrzewnicy poprzez kanał, a następnie wyprowadzenie na zewnątrz. Ogrzanie powietrza następuje w wyniku jego przepływu przez wymiennik ciepła.
Nagrzewnice dzieli się ze względu na rodzaj czynnika grzewczego. Na rynku dostępne są nagrzewnice:
- – gazowe – ich praca nie zależy od zewnętrznych źródeł ciepła. Do ogrzania powietrza niezbędne jest źródło paliwa. Zassane powietrze z otoczenia przechodzi przez wymiennik ciepła, który je ogrzewa, a następnie zostaje ono przesłane do pomieszczenia. Ten rodzaj nagrzewnic jest prosty w obsłudze, a samo urządzenie należy do jednych z najtańszych;
- – olejowe – podobnie jak gazowe, wykorzystują do działania własne paliwo. Mogą być wyposażone w odprowadzanie spalin lub nie. Ten pierwszy typ sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Drugi może być użytkowany tam, gdzie dostępna jest dobra wentylacja. Atutem takich nagrzewnic jest największa wydajność, choć trzeba się liczyć z wysokim wydatkiem na samo urządzenie, co może być jednak rekompensowane przez stosunkowo tanie paliwo używane do zasilania;
- – elektryczne – ten typ najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Jest prosty w obsłudze, bezpieczny w użytkowaniu, nie wytwarza spalin i nie zużywa tlenu. Nagrzewnica elektryczna ma niewielką wydajność i pobiera sporo prądu, ale do użytkowania w domowych pomieszczeniach okazuje się być wystarczającym rozwiązaniem.
Wypożyczenie zamiast kupna
Nagrzewnice znajdują swoje zastosowanie głównie na placach budowy, w rękach specjalistów. Nierzadko jednak przydają się w warunkach domowych, na przykład podczas remontów. Ich kupno może być zbyt dużym wydatkiem, w szczególności dla odbiorców prywatnych. Z kolei firmy budowlane, które działają na niewielką skalę, szukają sposobu na oszczędności, bez utraty jakości oferowanych usług.
W obydwu przypadkach warto postawić na wypożyczenie nagrzewnicy zamiast jej kupna. Koszt wynajmu na jedną dobę lub na dłuższy czas jest o wiele niższy w stosunku do zakupu nowego urządzenia. Zaletami takiego rozwiązania jest również możliwość transportu przez wypożyczalnię do miejsca docelowego, ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia czy zniszczenia sprzętu, a także fakt, że to nie klienci ponoszą koszty eksploatacyjne.
Różnego rodzaju nagrzewnice na wynajem można znaleźć na stronie https://renta.pl/wypozyczalnia/nagrzewnice. Warto przemyśleć tę opcję, jeśli w grę wchodzą oszczędności i gwarancja korzystania ze sprawdzonego, nowoczesnego sprzętu.
Dla profesjonalistów i amatorów
Nagrzewnice są użytkowane przede wszystkim na otwartych przestrzeniach, pośród placów budowy, ale i w pomieszczeniach zamkniętych o sporych gabarytach. Do takich zadań wykorzystuje się nagrzewnice gazowe lub olejowe. Z kolei na użytek prywatny, gdy liczy się prosta obsługa i konieczność ogrzania małych pomieszczeń, korzysta się z nagrzewnic elektrycznych.
Dostępność tych kilku rodzajów urządzeń sprawia, że zarówno profesjonaliści, liczne ekipy fachowców, mali przedsiębiorcy wykonujący okazjonalnie zlecenia, jak i amatorzy – użytkownicy prywatni, są w stanie dopasować ten typ sprzętu do własnych potrzeb.