Nowoczesne wnętrza w starym mieszkaniu – czy to możliwe?

Nowoczesne wnętrza w starym mieszkaniu – czy to możliwe?

3 października, 2018 Wyłączono przez redakcja

Co czujesz, kiedy odwiedzasz nowoczesne, stylowo urządzone wnętrze? Powiew świeżości i energię? Większość z nas tak ma, dlatego nowoczesne wnętrza kojarzą się nam z młodością, awangardą, szkłem i stalą, a przede wszystkim z przestrzenią. Czy da się urządzić nowocześnie, jeśli już gdzieś i jakoś mieszkasz?

Nowoczesne wnętrza – od czego zacząć

Jeśli chcemy mieszkać w nowocześnie zaaranżowanych wnętrzach, idealnie jest, gdy możemy o pewne rzeczy zadbać już na etapie projektu, ale przy odrobinie kreatywności, nowoczesne wnętrza są dostępne dla każdego – nawet w bloku z wielkiej płyty.

Nie zawsze mamy do dyspozycji duży metraż, ale nie powinno to nas ograniczać. Wystarczy odpowiednio rozplanować pomieszczenia i rozważyć, czy nie udałoby się pozbyć niektórych ścian działowych Jeśli nie – może uda się niektóre z nich przeszklić, by stworzyć wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Zanim ruszymy z młotami na ściany, dobrze jest jednak zobaczyć wizualizację naszych pomysłów stworzoną w 3D. Tak radykalne zmiany trudno będzie odwrócić. Może się okazać, że to w ogóle nie jest możliwe.

Krok drugi – oświetlenie.

Nowoczesność to przestrzeń i światło. Zazwyczaj kupując lampy i kinkiety nie myślimy o tym, jak duży wpływ na odbiór otaczającej nas przestrzeni ma sposób w jaki rozpraszają one światło, ale zwykle zdajemy sobie sprawę, jak ich kształt i wielkość potrafią zdominować wnętrza.

Najmniej ryzykowne są oprawy w formie prostych plafonów. Będą pasować do każdych mebli i każdej aranżacji – są po prostu neutralne. Dlatego też jeśli jeszcze nie mamy pomysłu na resztę, a już chcemy zacząć zmiany, będą dobrym rozwiązaniem.

Jeśli jednak mamy już wizję naszych wnętrz wraz z meblami i dodatkami, starannie wybierzmy lampy, by współgrały z całością formą nie tylko nowoczesną, ale też dopasowaną do reszty wyposażenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie przebudować instalacji elektrycznej tak, by jeszcze bardziej wykorzystać światło w naszej nowoczesnej aranżacji, wykorzystajmy nowoczesne lampy stojące, których obecnie na rynku przebogaty wybór.

Nowoczesne meble – serca nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne meble można dostać praktycznie wszędzie, choć oczywiście nie wszystko co nowe i łatwo dostępne nada pożądany charakter naszemu mieszkaniu. W ofercie salonów meblowych obok naprawdę interesujących designerskich propozycji, znajdziemy mnóstwo mebli, które nie są ani nowoczesne, ani stylizowane na antyki. Są po prostu nijakie. Unikajmy takiej nijakości i bylejakości urządzając nasze wnętrza. Jeśli już jednak skusimy się na kanapę, bądź fotele bez wyrazu, zawsze możemy uratować sytuację narzutą, bądź innym dodatkiem o wyrazistym wzorze, kolorze, lub formie.

Kolor – nowocześnie czyli odważnie

Kolejną niezwykle istotnym elementem, który współtworzy nasze nowoczesne wnętrze, jest kolor. Nie bójmy się odważnych, wyrazistych zestawień. Pamiętajmy jednak, że kolor ścian, to tło dla innych elementów wystroju. Całość nie może być zbyt krzykliwa, ani męczyć oczu. Pamiętajmy, że dom, mieszkanie, to nasza oaza. Może nam dawać, ale może też odbierać energię.