Chcesz odmienić kuchnię bez wydawania fortuny? Farby do mebli to coś dla ciebie.
5 kwietnia, 2019Pomalowanie szafek kuchennych to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nasze szafki są funkcjonalne, jesteśmy z nich zadowoleni, a jednak chcemy coś zmienić w kuchni.
Jak to zrobić, żeby efekt spełnił nasze oczekiwania? Jak w każdym przedsięwzięciu, tak i w odnawianiu szafek kuchennych najważniejsze w drodze do sukcesu są odpowiednie przygotowania…
Idealne farby do mebli kuchennych
Czy coś takiego, jak idealna farba do mebli kuchennych w ogóle istnieje?
Nie można tego stwierdzić jednoznacznie. Zazwyczaj zarówno do malowania mebli z drewna, jak i z płyty meblowej używa się jednego rodzaju farb – farb akrylowych. Najważniejsze to sprawdzić zalecenia producenta w sprawie możliwych zastosowań wybranej farby.
Generalnie farby akrylowe są produktem uniwersalnym, odpornym na czynniki takie jak mycie, szorowanie, czy promienie słoneczne i świetnie nadają się do malowania mebli kuchennych i nie tylko. Czasem jednak producenci wypuszczają na rynek specjalne farby do mebli kuchennych z drewna. Dzięki nim możemy osiągnąć świetne efekty estetyczne, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ochronnym powierzchni drewna.
Jeśli zależy nam na perfekcyjnym efekcie, możemy się skusić na farby renowacyjne. Jest to grupa kilku rodzajów farb specjalnie przeznaczonych do malowania mebli kuchennych, a także do odnawiania innych powierzchni, na przykład glazury, terakoty, czy AGD. Produkty te są łatwe w użyciu, doskonale się rozprowadzają i pozwalają na osiągnięcie trwałego efektu o wysokich walorach estetycznych.
Jak przygotować meble do renowacji
Pierwszy krok do udanej renowacji mebli to ich gruntowny przegląd. Musimy ustalić, które szczeliny i pęknięcia powinniśmy wypełnić specjalną szpachlą do ubytków w drewnie i przeszlifować papierem ściernym. Regulujemy zawiasy (o ile nie będziemy zdejmować drzwi do malowania), decydujemy, czy wymieniamy gałki, lub uchwyty. Sprawdzamy i ewentualnie wymieniamy prowadnice w szufladach.
W następnym kroku demontujemy wszystko, co utrudnia nam równomierne pokrycie powierzchni mebli farbą, czyli przede wszystkim uchwyty, osobne listwy, czasem drzwiczki.
Kolejna czynność to wyrównanie powierzchni i zmatowienie jej papierem ściernym. Pomaga to zapewnić farbie odpowiednią przyczepność nowej farby do podłoża. Bez tego będzie się ona po pewnym czasie łuszczyć i odpadać. Zmatowienie przeprowadzamy zarówno na powierzchniach drewnianych, jak i tych wykonanych z płyty i oklejonych okleiną meblową.
Po tej czynności odkurzamy powierzchnię i wycieramy ją wilgotną ściereczką z resztek zanieczyszczeń powstałych w trakcie szlifowania papierem w celu uzyskania matowej powierzchni.
Zabezpieczmy taśmą i folią malarską powierzchnie, których nie chcemy potraktować farbami do malowania mebli kuchennych. Następna czynność to malowanie, które jak wiadomo polega na pokrywaniu malowanych powierzchni równomierną warstwą farby do mebli kuchennych.
Jak widać to nie jest takie trudne i przy odrobinie dobrych chęci i umiejętności możemy odnowić kuchnię własnoręcznie.