Obuwie bezpieczne czy zawodowe? Dobierz buty do charakteru wykonywanej pracy

Obuwie bezpieczne czy zawodowe? Dobierz buty do charakteru wykonywanej pracy

27 czerwca, 2019 Wyłączono przez Artykuły Sponsorowane

W pracy bardzo duże znaczenie powinno się przywiązywać do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego dobór ubrania roboczego i damskiego lub męskiego obuwia roboczego jest kluczowy. Buty trzeba odpowiednio dobrać do charakteru wykonywanej pracy. Jednak na jakie się zdecydować?

Obuwie bezpieczne, zawodowe, a może ochronne? 

Na samym początku warto poznać podstawowe definicje, aby móc dokonać wyboru na podstawie wiedzy, a nie przypadku. Zatem obuwie bezpieczne określane jest jako to, które chroni przed rozmaitymi zagrożeniami, substancjami chemicznymi, przegrzaniem lub zamarznięciem stóp, olejami, porażeniem prądem, przenoszeniem ładunków elektrycznych czy najpopularniejszym zagrożeniem, czyli uszkodzeniami mechanicznymi. Obuwie bezpieczne chroni przed uderzeniem w stopę z energią równą 200 J, a także ściskaniem z siłą 15 kN. Z kolei obuwie ochronne posiada takie same właściwości, ale ochrona przed uderzeniem czy zmiażdżeniem stopy jest tu mniejsza i wynosi odpowiednio 100 J i 10 kN. Ostatnią możliwością jest damskie lub męskie obuwie robocze nie wyposażone we wzmocnienia, ani metalowe ani kompozytowe. 

Najlepsze obuwie do pracy na magazynie 

W magazynie wysokiego składowania niewątpliwie trzeba dbać o bezpieczeństwo pracowników. Zatem tutaj świetnym wyborem będą buty męskie robocze z wkładką antyprzebiciową i podnoskiem. Oczywiście buty nie mogą być zbyt ciężkie, wszak pracownicy muszą swobodnie obsługiwać wózki widłowe, czy urządzenia do pakowania towarów. Zatem najlepiej sprawdzają się te wyposażone w kompozytowy podnosek. Czy można w takiej pracy wykorzystywać zwykłe obuwie zawodowe? Jeśli mamy do czynienia np. z magazynem niskiego składowania z zabawkami dla dzieci bądź jakimikolwiek lekkimi przedmiotami, których upadnięcie nie powoduje ryzyka zmiażdżenia stopy to jak najbardziej można wybrać antypoślizgowe i odporne na działanie substancji chemicznych, a także antystatyczne obuwie bez podnoska.    

Buty idealne do pracy na budowie 

Buty bezpieczne to wybór również do pracy na budowę. Tutaj ryzyko upadnięcia ciężkich przedmiotów z wysokości jak najbardziej istnieje. Nie trzeba jednak kazać się męczyć pracownikom w półbutach z metalową ochroną, można równie dobrze wybrać tę kompozytową, a rodzaj wkładki i podnoska zależny jest przede wszystkim od charakteru wykonywanej pracy.   

Buty bezpieczne do pracy spawacza i leśniczego 

Tam, gdzie pracownicy narażeni są na działanie wysokiej temperatury i odpryski metali, np. w hutach oraz spawalniach, konieczne jest wybranie specjalnego obuwia z wysoką cholewką. Tu nie ma miejsca na przypadek, a obuwie nie może posiadać żadnych widocznych elementów, które mogłyby zająć się ogniem. Zatem buty są na zamek, bądź sznurówki zabezpieczone są dodatkowo długim językiem. Tutaj istotne znaczenie ma także wybór podeszwy kauczukowej odpornej na wysokie temperatury. Buty o podobnej wysokości cholewki, jednak zupełnie różniące się pod względem designu będą odpowiednie dla leśniczego. Wbrew pozorom również tutaj warto zastosować wzmocnienia, choć oczywiście ryzyko jest tu mniejsze niż np. na budowie. Niemniej jednak zwykłe obuwie męskie robocze bez wzmocnień, czyli zawodowe raczej nie wchodzi w grę. 

Obuwie dla pracowników usługowych 

W zawodach usługowych np. rehabilitanta, czy fizjoterapeuty nie ma potrzeby noszenia wzmocnionego obuwia roboczego. Dlatego można zainwestować w obuwie zawodowe. To samo tyczy się pracy w piekarni, czy we fryzjerstwie. Oczywiście w profesjach, gdzie istnieje bezpośredni kontakt z żywnością trzeba zadbać, by obuwie zawodowe było dopuszczone do kontaktu z żywnością. Zwykle dotyczy to lekkiego obuwia typu metal free. 

Jest wiele profesji, gdzie można wykorzystać zarówno bezpieczne, jak i zawodowe męskie obuwie robocze. Niemniej jednak decyzja szefostwa o ich udostępnieniu powinna być poparta dokładną analizą zagrożeń występujących w pracy. Warto jednak zauważyć, że obuwie zawodowe może chronić przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy też porażeniem prądem, choć zwykle tego rodzaju obuwie dostępne jest w kategorii obuwia bezpiecznego z dodatkowymi wzmocnieniami. W każdym przypadku  baczną uwagę trzeba zwrócić na jakość wykonania obuwia, wszak ma ono być użytkowane najdłużej, jak to możliwe.